Elemző: nem helyezték politikai karanténba az AUR-t, a mozgósításban bízhat az RMDSZ
Nehezen mérhető a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) valós támogatottsága a rejtőzködő, voksolási szándékukat eltitkoló AUR-támogatók miatt, akiket nyilvánvalóan nem fog eltántorítani a George Simion elleni ügyészségi nyomozás - véli a Maszolnak nyilatkozó politikai elemző. Barabás T. János szerint az RMDSZ átlagon felüli mozgósítási képességei miatt jó eséllyel bejut az Európai Parlamentbe.
A romániai kampányban nem vagy alig volt szó Európáról, holott a helyhatósági választások mellett az EP-ről is döntenek. Főleg a kormánypártok kerülték ezt a témát. Az okokra vonatkozó kérdésünkre Barabás T. János, a budapesti székhelyű Magyar Külügyi Intézet kolozsvári származású vezető elemzője elmondta: az európai parlamenti választásokon közös listán induló koalíciós pártok, a szociáldemokraták és a nemzeti liberálisok stratégiája lehet, hogy a kínos vitákat kerülendő, inkább a helyi témákra helyezik a hangsúlyt, az elnökválasztásokra készülve olyan általánosabb üzenetekkel jönnek elő, mint a biztonság, jólét, stabilitás.
„Óriásplakátokon láthatjuk Nicolae Ciucăt, a Nemzeti Liberális Párt elnökét biztonságot, komolyságot sugárzó pózban. Bár EP- és önkormányzati választások jönnek, már az államfői kampány zajlik” - fogalmazott a szakértő. Hozzátette: az ellenzéki pártok közül Egyesült Jobboldal Szövetség vezető ereje, a városi fiatalokat megcélzó progresszista Mentsétek meg Romániát Szövetség kiemelten van jelen a Facebookon és a YouTube hirdetései, az AUR a négy évvel ezelőtti kampányhoz viszonyítva halványabban kampányol a közösségi médiában, ugyanakkor az AUR élesíti üzeneteit, egyre gyakrabban áll elő vidéki fórumain a magyargyűlölettel.
A várható eredményekre vonatkozó kérdésünkre a politikai elemző úgy vélte, a mérvadó INSCOP felmérése szerint az EP-választáson a biztos szavazók körében a koalíciós közös lista 44 százalékkal zárna, ami kevesebb, amit a két párt négy évvel ezelőtti, összesített eredménye, így felerősödhetnek a kritikus hangok a két párton belül. „Ha a végeredmény 40 százalék alatt lesz, akkor kétségessé válik parlamenti és elnökválasztási győzelem. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői ez esetben imázsjavító célból fontolóra veszik a kormánykoalícióból való kilépést. A PNL vidéki üzletember-politikus klientúrája ugyanakkor a kormányon maradást fogja támogatni” - mondta a szakértő.
Leginkább a PNL népszerűsége zuhant
Barabás T. János kiemelte: a felmérések szerint leginkább a PNL népszerűsége zuhant, a Szociáldemokrata Párt inkább megtartotta vidéki és idősebb szavazótáborát. „A PNL szavazói inkább városiak, és itt komoly ellenfele az Egyesült Jobboldal Szövetség, amely 17 százalék körüli eredményre számíthat” - fogalmazott az elemző.
Ami az AUR várható eredményét illeti, a szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy nehezen mérhető a párt támogatottsága, mivel sok a rejtőzködő szavazó. „A George Simion vezette párt részéről számíthatunk meglepetésre. Nem a szavazatok száma ad a okot az aggodalomra, hanem az, hogy a nagy pártok kerülik nyíltan támadni az AUR-t, és gyakran színfalak mögötti megegyezésekre törekednek Simionékkal. A fősodrú pártok nem helyezték politikai karanténba a szélsőségeseket, inkább csak a média lép fel ellenük. Az AUR-t jelentős mértékben elzárták a nyilvánosságtól, így a magyargyűlölőként is ismert párt erősíti fő üzenetét, a szélsőséges nacionalizmust. A figyelemfelkeltés érdekében a botránytól sem riad vissza” - mondta Barabás T. János.
A hamis támogatói listák ügyében George Simion ellen indult ügyészségi nyomozással kapcsolatban is megkérdeztük az elemzőt. „Az AUR ezzel komoly csapást kap a nyilvánosság előtt, de a párt szavazókat ezzel nem tántorítják el, hiszen nagyrészük amúgy is összeesküvésekben hisz. A politikai táborok kezdenek megszilárdulni, kevesebb az átjárás, mint négy évvel ezelőtt. Tehát az AUR esélyeit mindez alig befolyásolja” - mondta a szakértő. Barabás T. János szerint reaális az INSCOP felmérése, amely szerint 50 százalék fölötti részvételi arány várható. Kiemelte, hogy az adatok azt jelzik, az alapvetően a közösségi médiából, a Youtubról tájékozódó fiatalok 58 százaléka szavazna.
Nagyarányú a magyar népességfogyás
Az RMDSZ várható eredményével kapcsolatban az elemző a szövetség átlagon felüli mozgósító képességét emelte ki. „Ebből kiindulva arra tippelek, hogy bejut az EP-be, remélhetőleg két képviselővel. Winkler Gyula és Vincze Lóránt tapasztalt, kitűnő politikusok, és a magyar közösség érdekképviseletének húzóérói lesznek, hiszen európai parlamenti pártcsoportjuk, az Európai Néppárt a legbefolyásosabb Brüsszelben, Strasbourgban” - mondta az elemző. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a legutóbbi EP-választás során kevesebben szavaztak az RMDSZ-re.
„A szavazatcsökkenés fő oka, hogy a magyar népesség fogyása nagyobb arányú, mint a nem magyaroké, a nagyvárosi, lakótelepi magyarság pedig fokozatosan veszíti el identitását. Ez a folyamat komoly kihívás a magyar képviselet számára, amelyre válaszokat kellene keresni” - fogalmazott Barabás T. János.
CSAK SAJÁT