Elemző: a román politikusok úgy váltanak pártot, mint a focisták klubot
Romániában a politikusok úgy „igazolnak át” egyik pártból a másikba, mint ahogyan a labdarúgók váltják a klubokat, a választók túlnyomó többsége pedig megengedő ezzel kapcsolatban - mondta Cristian Pîrvulescu politológus. A pártváltásra készülő helyi választottak a választások időpontja előtt legtöbb 45 nappal átiratkozhatnak abba a pártba, amelynek színeiben kívánnak indulni a helyhatósági választáson.
A kormány elfogadta az európai parlamenti és a helyhatósági választások egyidejű lebonyolításával kapcsolatos intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet. A szabályozás szerint a választott önkormányzati tisztségviselők nem veszítik el mandátumukat, ha a következő hetekben más pártba iratkoznak át, hogy annak színeiben induljanak a június 9-i választáson. Az önkormányzati képviselők, polgármesterek és megyei tanácselnökök a sürgősségi kormányrendelet hatályba lépésének napjától a választások időpontját megelőző 45. napig válthatnak pártot.
A politikai elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy mostanában „átigazolások” történtek a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) a Szociáldemokrata Pártba (PSD), a PSD-ből a Mentsétek meg Romániát Szövetségbe vagy a szociáldemokratáktól a Románok Egyesüléséért Szövetséghez (AUR). „Gyakorlatilag bármilyen kombináció lehetséges” - idézi a G4 Media Cristian Pîrvulescut, aki szerint a jelenség oka, hogy Romániában soha nem létezett igazán politikai ideológia. Hozzátette: a társadalom alapvetően konzervatív, és az átigazolást csak a nagy, gazdaságilag erős városokban büntetik a szavazók.
Pîrvulescu szerint Romániában az ideológiai alap mindig gyenge volt, de a helyzet az utóbbi harminc évben folyamatosan romlott. Mint mondta, a különböző formációk anélkül merítettek a nyugati ideológiákból merítettek, hogy valójában vonzódnának azok iránt. „Mi a liberális a PNL-ben? Ez egy konzervatív párt. Az PSD-nek kevés kapcsolata van a nyugati baloldallal” - sorolta a példákat a politológus. Úgy véli, ideológiai pártok nincsenek Romániában, mert a politikai formációk „a helyi választottak alattvalóinak gyűjtőhelyei”. Az elemző szerint a polgármestereknek egyetlen érdekük van, az, hogy hozzáférjenek a forrásokhoz.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere úgy látja, amíg nem oldják meg a politikai átállás ügyét, lehetetlen korrekt demokráciáról beszélni Romániában. Az RMDSZ-es városvezető kedden a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: csak a 2012-2016-os parlamenti ciklusban a képviselők 31 százaléka váltott pártot, ami azt jelenti, hogy 2,3 millió szavazatot csaltak meg. „Az emberek választottak egy pártot, a képviselőjük pedig egy másik pártba ment át. A képviselők öt százaléka ugyanebben az időszakban háromszor váltott pártot egy négyéves mandátum alatt” - mondta Antal.
CSAK SAJÁT