Egyszerűsödik az építkezés engedélyeztetése falun

Falvakon fel lehet építeni a 150 négyzetméteresnél kisebb ingatlanokat építkezési engedély nélkül, az önkormányzatok jóváhagyásával, áll a területfejlesztési és településrendezési kódex tervezetében. Ez még nem jelenti azt, hogy mindenki úgy építkezik, ahogy akar, hívták fel a figyelmet a Maszolnak nyilatkozók.

A területfejlesztési, városrendezési és építkezési kódex tervezetét a kormány terjesztette a törvényhozás elé, jelenleg a szenátus közigazgatási bizottságában zajlik a vitája. A jogszabály alapjaiban reformálná meg az ágazatot, ám a közvéleményt leginkább az a része foglalkoztatja, hogy engedély nélkül lehet majd házakat építeni falun.

Bölön | Fotó: Wikipedia

Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter korábban Nagyváradon arról beszélt, a kódex rengeteg módosítást hoz, digitalizálják az engedélyek kibocsátását, tehát ezekre sem kell majd hónapokat várni. Vidéken pedig a kisebb építkezéseket építkezési engedély nélkül, a műszaki terv alapján az önkormányzat jóváhagyásával lehet majd kivitelezni. Azt is hangsúlyozta ugyanakkor, hogy drasztikus fellépést terveznek a törvénytelenül építkezők ellen.

A tervezetben az áll, hogy vidéken a polgármesteri hivatalhoz intézett bejelentés alapján lehet megépíteni a legfeljebb 150 négyzetméteres, földszintes házat, egy család számára. A kódexben javasolt koncepció szerint az önkormányzatok pályázatokat kellene kiírjanak típusház-tervekre, és ezeket bocsájthatnak az építkezést tervező lakók rendelkezésére.

Csökken a bürokrácia

A tervezet egy átfogó dokumentum, amely összehangolja az építkezési, urbanisztikai törvényeket, kiküszöbölve a jogalkotási hiányosságokat, vagy éppen az átfedéseket, mondta el megkeresésünkre Császár Károly Zsolt, az RMDSZ Maros megyei szenátora. Hozzátette, a kódex az európai jogszabályokhoz igazodik. Az Unió több tagállamában létezik ez a lehetőség, hogy vidéken a földszintes lakóházak nem építési engedélykötelesek, sőt sok országban még méretbeli megkötések sincsenek. Ez nem azt jelenti ugyanakkor, hogy nem lesz szükség műszaki tervre, mindenki úgy építkezik, ahogy kedve tartja, hívta fel a figyelmet a szenátor.

A helyi önkormányzatnak be kell majd mutatni tervet, és ha az illeszkedik a település területrendezési tervébe, akkor rábólintanak, részletezte a szakpolitikus. Azt is megvizsgálják, hogy az építkezésre kijelölt területen van-e gáz-, villany-, vagy más vezeték. Eddig is a tervezőé volt a felelősség, ezentúl is így marad, szögezte le. Az viszont egyértelmű, hogy a tervezetben szereplő könnyítés segít a vidéken lakóknak, hiszen nem kell végigjárniuk az engedélyeztetéshez szükséges adminisztratív lépéseket, csökkenti a bürokráciát.

Fotó: Pexels

A tervezet több mint egy évet volt közvitán, a szakemberek észrevételeit figyelembe véve véglegesítette a közigazgatási minisztérium, ám jelenleg a szenátus szakbizottságaiban is zajlanak az egyeztetések a civil szféra, a szakmai grénium képviselőivel. A módosító javaslatokat begyűjtik, összesítik, elemzik, és ha vannak ezek között észszerűek, azok bekerülnek a szavazásra is, de még nem tartanak ott, taglalta Császár Károly Zsolt.

Nagy felelősség hárul az önkormányzatokra

Jelenleg az építkezési engedély kiváltásához össze kell állítani egy iratcsomót, ami nemcsak a tervet tartalmazza, hanem még több más jóváhagyást, láttamozást, aminek a beszerzése időbe és pénzbe kerül, mondta el a Maszolnak Czimbalmos-Kozma Csaba építész, Sepsiszentgyörgy városmenedzsere. Kifejtette, az engedélyt kiállító hatóság dönti el, milyen jóváhagyásokat kér, hiszen például ha van egy adatbázisa, amiből kiderül, hogy az adott területen nincs gázvezeték, akkor nem kell a jóváhagyás a gázszolgáltatótól.

Atyha | Fotó: Wikipedia

Így is több szempontnak eleget kell tenni, a házat nem lehet ráépíteni egy gáz-, villany-, vagy más vezetékre, a környezetvédelemnek, a tűzoltóságnak is lehet beleszólása, taglalta a szakember. Ezek a dokumentumok valóban nehezen beszerezhetők, könnyítés, ha ezeket megspórolhatja, aki építkezési akar. Viszont nagy felelősség hárul az önkormányzatokra, hiszen vannak előírások is, melyek azt hivatottak szavatolni, hogy az építkezéssel ne sértsék a közelben lakók lakók érdekeit, így a szomszédoktól való távolságra,az árnyékolásra is figyelni kell, vagy arra, hogy ne akadályozzuk a bejárását.

A helyzetet az is nehezíti, hogy a vidéki önkormányzatok többségének nincs építésze, mert nem tudják megfizetni, a szakemberek a közigazgatásban adható bérért nem vállalják ezt a munkát. Ezt most úgy hidalják át, hogy a megyei tanácson keresztül bonyolítják az építkezések engedélyeztetését, ahol van erre szakosodott ügyosztály, és szakemberek. Czimbalmos-Kozma Csaba szerint aggályos, hogy ha egyszerűsödik a folyamat, sokan visszaélhetnek vele, ennek kivédéséhez ismerni kell a konkrét szabályozást, miután azt véglegesítik. A kódex végleges formáját a döntéshozó kamara, a képviselőház hagyja majd jóvá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?