Egyre többen használják hírfogyasztásra a ChatGPT-t (SZAVAZZ!)

Az olyan mesterséges intelligenciára (AI) épülő csevegőrobotokat, mint a ChatGPT-t, egyre inkább információszerzési eszközként használják, különösen a fiatalok – derül ki a Reuters által közzétett jelentésből.

„Először fordul elő, hogy az AI-alapú csevegőrobotok hírforrásként szolgálnak” – foglalta össze a 2025-ös digitális médiáról szóló jelentés előszavában Mitali Mukherjee, a Reuters Intézet (Reuters Institute for the Study of Journalism) igazgatója.

Egyre népszerűbb | Fotó: Pexels

A jelentés a YouGov által készített online felméréseken alapul, amelyeket 48 országban több mint 97 ezer ember részvételével végeztek el.

Bár jelenleg még „viszonylag alacsony” (7 százalék) azoknak az aránya, akik hetente használnak mesterséges intelligenciát hírek olvasására, a jelentés szerint ez az arány jóval magasabb a fiatalabb korosztályok körében: a 35 év alattiak esetében már 12 százalék, míg a 25 év alattiaknál 15 százalék.

Az AI-eszközök közül a ChatGPT a legnépszerűbb, megelőzve a Google Gemini és a Meta Llama nevű platformját.

A felhasználók különösen értékelik, hogy ezek az eszközök képesek személyre szabni az információkat, és hatékonyabban igazodni a felhasználó igényeihez – például cikkek összefoglalásával (amit a válaszadók 27 százaléka emelt ki), azok lefordításával (24 százalék), ajánlások megfogalmazásával (21 százalék), illetve aktuális kérdésekre adott válaszokkal (18 százalék).

Szavazó

Te mire használod a Chat GPT-t?

Szavazás eredménye
Szavazás eredménye

Mindezek ellenére a legtöbb ország válaszadói továbbra is szkeptikusak az AI alkalmazásával kapcsolatban a hírszolgáltatásban, és előnyben részesítik, ha az újságírásban továbbra is emberek játszanak kulcsszerepet. Attól tartanak ugyanis, hogy a mesterséges intelligencia által előállított tartalmak „kevésbé átláthatók” és „kevésbé megbízhatók”.

Az AI-modellek az interneten elérhető adatokból, köztük sajtóanyagokból tanulnak, hogy kérdésekre válaszolva szövegeket vagy képeket generáljanak.

A brit Oxfordi Egyetemhez tartozó Reuters Intézet évente megjelenő digitális médiajelentése az egyik legfontosabb iránytűnek számít a médiapiac átalakulásának vizsgálatában.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?