Egy izraeli magyar a Hamászról: „gondolj a legrosszabbra, ami történhet veled, és azt szorozd meg százzal” (INTERJÚ)

„Gondolj a legrosszabbra, ami történhet veled, és azt szorozd meg százzal, így megérted, hogy mi a Hamász” – fogalmazott az Izraelben élő magyar férfi, Szakaly Ádám, aki a gázai határtól néhány kilométerre élte át a palesztin terrorszervezet támadását október 7-én. A Maszolnak adott interjújában mesélt a háború szörnyűségeiről, a városában történt mészárlásokról és a folyamatos félelemről.

A 41 éves Szakaly Ádám 1995-ben a szüleivel és testvéreivel költözött ki Izraelbe, így már 28 éve ott él. Izraelben házasodott meg és ott született három gyermeke is. Körülbelül két és fél éve költözött a gázai határ közelébe, Sderotba. A lakásában tartózkodott október 7-én is, amikor a Hamász megtámadta Izraelt.

Az AFP adatai szerint a Gázai övezetet irányító Hamász Izrael elleni támadásában több mint 1400 izraeli állampolgár halt meg, további 203 főt pedig Gázába hurcoltak el; a gázai hatóságok közlése szerint a palesztin halálos áldozatok száma mintegy 3500 fő, akik az izraeli hadsereg ellentámadásában és légicsapásaiban vesztették életüket.

Szakaly Ádám felidézte, szombaton reggel fél 7-kor hallották, hogy rakétákat indítottak Gázából Izrael felé, „ekkor megszólaltak a szirénák és felszólították a lakosságot, hogy húzódjanak be a biztonsági szobákba”. Elmesélte azt is, ilyenkor az embereknek csupán 7 másodperce van menedékbe húzódni. Sokszor az is megtörtént, hogy előbb landolt a rakéta, mint ahogy a riasztást küldték. „Reggel bementünk a biztonsági szobába és vártunk. A Hamász egyébként 2-3 hetente lő egy rakétát Izrael felé, ezt már megszoktuk, azonban október 7-e más volt. Folyamatosan támadták az országot és hallottuk, ahogyan a Vaskupola próbálja hatástalanítani a rékétákat” – mesélte Szakaly Ádám.

Fotó: Szakaly Adam személyes archívuma

Ekkor WhatsAppon küldték a felszólító üzeneteket, miszerint nem szabad elhagyni a szobát, különösen azoknak, akik a földszinten laknak. Közölték azt is, hogy „terroristák vannak a városban, az elején én ezt nem hittem el” – emlékezett vissza. Hozzátette, szombaton a zsidóknak nem szabad használniuk a telefonjukat sem, a férfiak ezen a napon éppen a zsinagógában tartózkodtak, az egyik éppen Szakaly Ádám háza előtt található. „Láttam, hogy a nők leszaladtak a zsinagógához és kiabálva hívták haza a férfiakat” – magyarázta.

Szombaton reggel, amikor épp nem szóltak a szirénák, Szakaly Ádám kiment az erkélyre, ahol arra lett figyelmes, hogy két jármű haladt el a lakása előtt, amelyből kikönyökölt, „felfegyverzett Hamász-tagok keresték az embereket, akiket megölhetnek”. Ezt követően értesült arról, hogy pár utcával a lakásától legalább 20 embert lelőttek. „Egy mikrobuszban idősek utaztak, akik szerettek volna lemenni a Holt-tengerhez, őket elkapták a fegyveresek és mindenkit megöltek, aki a járműben utazott. Így kezdődött minden, de ennél csak rosszabb lett a helyzet” – mesélte az Izraelben élő magyar férfi. Hozzátette, az izraeli hadsereget is nagyon meglepte a szombati támadás, hiszen azon a napon kevesen voltak szolgálatban. Kiemelte, az elején nem tudták, hogy mi történik. „A főnököm szombaton még felhívott, hogy vasárnap menjek be dolgozni – ennyire nem voltunk tisztában a helyzettel”.

Szörnyű gyilkosságok

A Gázai övezet szomszédságában van 24 kisebb település, ezeket kibucoknak nevezik. Szakaly Ádám elmondta, a kibucokban nem voltak katonák, hanem fegyveres civilek, akiknek az a feladatuk, hogy megvédjék a területet, ha arra szükség van.

Fotó: Agerpres/EPA

„Miattuk nem halt meg több ezer ember, mert elhárították a terrortámadásokat, de még így is rengeteg embert elraboltak és meggyilkoltak” – magyarázta. „Bementek lakásokba, a biztonsági szobákba, gyerekeket, nőket, férfiakat lőttek agyon. Egy terhes nő hasát felvágták és meggyilkolták. Nőket erőszakoltak meg csak azért, hogy megalázzák a zsidókat. Gyerekeket raboltak el, levágták a fejüket és elégették őket” – idézett fel néhányat a palesztin terroristák által elkövetett szörnyűségek közül. Szerinte ez „a második zsidó holokausztnak" tekinthető.

Egy hét a határ közelében

Szakaly Ádám elmesélte, egy hetet töltöttek Sderotban, néhány napig nem tudtak kimenni a lakásból, mert a várost ellepték a Hamász emberei. „Ha kimész, nem tudod, hogy meghalsz-e vagy sem. Csupán az izraeli fegyveres katonák kíséretében tudtuk elhagyni a lakást, hogy ételt vásárolhassunk. Egy hét után döntöttek úgy a hatóságok, hogy mindenkinek, körülbelül 35-40 ezer embernek el kell hagynia az otthonát és a várost”.

Kérdésünkre az izraeli magyar férfi elmondta, tudomása szerint a lakása még megvan, azt most a katonaság használja. Sajnos nem lehet mindenki ilyen szerencsés, az egyik barátja lakását például három rakéta találta el. „Most nem lehet visszamenni a városba, és ilyen körülmények között nem lehet ott élni” – tette hozzá.

Folyamatos félelem

„Én egy civil ember vagyok, semmit nem tudok tenni, közben attól félünk, hogy a Hamász emberei bejönnek a lakásba, megerőszakolják a gyermekedet, elviszik Gázába. Van egy 15 éves lányom és sajnos láttuk, hogy milyen szörnyűségekre képesek a terroristák. Nincs annál félelmetesebb dolog, amikor látod, ahogy meggyilkolják az embereket. Ezek barbárok, nem emberek” – vélekedik Szakaly Ádám.

Fotó: Agerpres/EPA

Jelenleg 300 kilométerre vannak a Gázai övezettől, Izrael déli részén, Eilatban találtak menedéket. „Bár messze vagyunk, azt látom, hogy az emberek még mindig nem mernek kimenni a lakásokból és bezárkóznak a hotelekbe. Vannak itt olyanok, akik túlélték a kibucok elleni terrortámadást, lemészárolták a családtagjaikat és attól félnek, hogy Eilatba is eljut a Hamász. Ez mindenkinek egy trauma” – fejtette ki.

Meg lehet oldani?

Megkérdeztük Szakaly Ádámtól, hogy szerinte mi a megoldás, lehet-e béke az izraeliek és a palesztinok között. Elmondása szerint a Hamászt „nem érdekli a béke”. Azért gondolják így, mert a Hamász többször kijelentette már, hogy „meg akarják ölni a zsidókat”. „Mi csendet akarunk, élni akarunk, nem akarunk rosszat senkinek” – hívta fel a figyelmet.

Ugyanakkor szerinte két megoldás van: „Vagy a Hamász nyer és megszerzik Izraelt, vagy Izrael annyira leveri a Hamászt, hogy semmi nem marad belőlük, és itt nem a civil emberekről beszélek”, nyomatékosította.

Kérdésünkre, hogy mire képes a terrorszervezet, Szakaly Ádám úgy fogalmazott, „gondolj a legrosszabbra, ami történhet veled, és azt szorozd meg százzal, így megérted, hogy mi a Hamász”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?