Eddig mintegy ezer ukrajnai menekült telepedett le Arad megyében
Közel ezer ukrajnai menekült telepedett le Arad megyében az orosz–ukrán háború február végi kitörése óta. Az érintetteknek mindegy negyede állt mostanig munkába, ugyanakkor közel 200 gyermek iratkozott be a helyi óvodákba és iskolákba.
A Romániai Ukránok Szövetsége Arad megyei kirendeltségének elnöke, Gavrilă Miculaiciuc kedden számolt be a menekültek helyzetéről, hozzátéve, hogy többségük, mintegy 500 személy a megyeszékhelyen telepedett le.
Az ukrajnaiak túlnyomó része a különböző segélyszervezetek, egyesületek segítségével talált albérletet és munkahelyet. De vannak olyanok is, akik a saját ukrajnai munkaadójuknak dolgoznak továbbra is, mivel vállalatuk a háború kitörése után éppen Aradra helyezte át tevékenységét.
„A legtöbb ukrán állampolgár Aradon, Borosjenőn, Nadabon (Nădab) és Pankotán (Pâncota) dolgozik. Azt nem tudjuk pontosan megmondani, hogy hány menekült tartózkodik Arad megyében, de az egyesületek, segélyszervezetek adatbázisai alapján mintegy ezerre tehető a számuk. Már kapcsolatba léptünk a hatóságokkal és a szervezetekkel, hogy vegyük pontosan számba őket, már csak azért is, mert szeretnénk tudni, hogy pontosan hány gyermek kezdi meg a tanévet az ősztől. Ebben a tanfelügyelőséggel is együttműködünk” – jegyezte meg a szövetségi elnök, hozzátéve, hogy az elmúlt fél évben több ezer menekült szállt meg ideiglenesen a megyében, mielőtt folytatták volna útjukat más európai országokba.
Rámutatott, a Romániában tartózkodó ukrán állampolgárok mintegy 90 százaléka a háború végét várja, és azt, hogy hazatérhessen, talán ezért is választották Romániát célországnak, hiszen így viszonylag közel vannak az otthonukhoz. Már most vannak olyanok, akik visszatértek otthonaikba, de kérdés, hogy a nyugatra menekültek közül hányan mennének ismét haza, mert az Ukrajnából elmenekült román nemzetiségűek közül is sokan nem tették meg ezt.
Gavrilă Miculaiciuc azt is elmondta, annak érdekében, hogy feledtessék velük a háború borzalmait, több alkalommal is kirándulásokat szerveztek a menekülteknek.
Az Arad Megyei Tanfelügyelőség vezetője, Marius Gondor tájékoztatása szerint jelenleg 186 ukrajnai menekült óvodás- és iskoláskorú gyermekről tudnak a megyében. De ez nem jelenti azt, hogy ennyien is kezdik meg a tanévet, mert lehet, hogy továbbállnak, vagy újak érkeznek.
A Romániai Ukránok Szövetsége Arad megyei kirendeltségének elnöke szerint a háború előtt mintegy 4000 főt számláló ukrán nemzetiségű közösség élt Arad megyében, közülük közel 2000-en Tornova (Târnova) községben és a környező falvakban élnek.
Jelen pillanatban egyébként körülbelül 6400 ukrán állampolgár dolgozik hivatalosan Romániában, közülük 235-en Arad megyében, amely így a negyedik helyet foglalja el az országban Bukarest (1297), Beszterce-Naszód (435) és Temes (269) megye után.
CSAK SAJÁT