Drámaian csökken és öregszik az ország népessége
Románia népessége drámaian csökken és öregszik, és mindössze tíz éven belül eléri a második világháború utáni szintet – figyelmeztet az ENSZ legfrissebb jelentése. A következő évtizedben először fordul elő az is, hogy a fiatalok száma elmarad az idősebbekétől.
A népességfogyást a szakértők három tényezőre vezetik vissza: az átlagéletkor emelkedésére, a születési arány csökkenésére, valamint az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés és a várható élettartam növekedésére.
Az előrejelzések szerint 10 évente egymillió embert veszít az ország, és a munkaképes korú népesség erőteljes csökkenése miatt a legnagyobb demográfiai visszaesést mutató országok közé tartozik, szemlézi a jelentést a Digi24 hírtelevízió. 2031-ben elérkezik az a pont, amikor az idősek száma meghaladja a fiatalokét, és a két generáció közötti szakadék tovább mélyül. A lakosság átlagéletkora pedig növekszik, nemcsak Romániában, hanem világszerte. Amellett, hogy a fejlett országokban globális tendencia a családalapítás késleltetése, Romániában egy másik pillanat is hirtelen változást fog jelezni a foglalkoztatottak, illetve a munkanélküliek arányában: amikor a dekrétumgenerációk tagjai (románul decrețeii) nyugdíjba vonulnak.
Ennek következményeként a gazdaság lassabb ütemben fog növekedni, nem lesz elegendő a munkaerő, sem a fogyasztó. Az állami költségvetésnek a beszedett adók szintjének masszív csökkenésével kell szembenéznie.
Ezzel párhuzamosan, ha az állami nyugdíjak jelenlegi rendszerét fenntartják, a terhei egyre elviselhetetlenebbé válnak, ahogyan az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás is, amelyet az elöregedő népesség és annak sajátos egészségügyi problémái gyakorolnak.
CSAK SAJÁT