Csütörtökön 23.51-kor lesz a nyári napforduló

Csütörtökön 23.51-kor lesz a nyári napforduló, június 20-a az év leghosszabb napja, és a csillagászati nyár kezdetét jelzi. A nappal 15 órát és 32 percet tart, az éjszaka pedig csak 8 órát és 28 percet, írja a News.ro.

Az Időkép leírása szerint ekkor éri el az északi féltekén a Nap látszólagos pályájának legmagasabb pontját, és ekkor lépünk át a csillagászati nyárba. Ettől az időponttól kezdve a pályája ereszkedni kezd. 

A napforduló időpontja nem állandó dátum, mivel a Föld Nap körüli keringése, valamint a Földnek saját tengelye körüli forgása nagyjából negyed nap híján nem egymás egész számú többszörösei. A Vasile Urseanu Csillagvizsgáló honlapján található információk szerint a nyári napforduló idején a Nap az égi egyenlítőtől 23° 27' szögben északra van, ami az egyenlítővel párhuzamos körön, a rák trópusán írja le a napszakos mozgását.

Illusztráció | Fotó forrása: Unsplash

Mivel a Nap (hazánk átlagos földrajzi szélességén) 67° 52' magasságban van a horizont felett, a nap időtartama az évben a leghosszabb, azaz 15 óra 32 perc lesz, míg az éjszaka időtartama csak 8 óra 28 perc. Ugyanezen okból kifolyólag a szürkület is  időtartama is az ezen a napon a leghosszabb, és a magas szélességeken a szürkület egész éjjel tart, e régiók lakói pedig gyönyörű „fehér éjszakáknak” lehetnek tanúi.

A nyári napfordulót követően a nappal hossza csökkenni kezd, az éjszaka hossza pedig 6 hónapon keresztül nő, egészen a december 21-i téli napfordulóig. A déli féltekén természetesen fordított a jelenség. A nyári napfordulót már az ókor óta összekapcsolják az első termények betakarításával. Szent Iván-éjkor elkezdik meggyújtani a tüzeket. Keresztutakon, a legmagasabb helyeken, állóvizek közelében gyújtanak tüzet, hogy elűzzék a betegségeket és a bajokat. A háziállatokat tisztulás céljából átvezetik a tűzön, és meggyújtott fáklyákat visznek a földeken, hogy elűzzék a kártevőket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?