Rosszul lettek a melegtől: az elmúlt két napban 14 százalékkal több segélyhívás érkezett

Nehezen birkóznak meg a kánikulával a melegre érzékenyebbek. A hőség az egész országban érezhető. Bukarestben a tikkasztó hőség óránként legalább tíz áldozatot követelt. Az évnek ebben az időszakában a napsütésnek való kitettség a fő ok, amiért az emberek a 112-es segélyhívót hívják. Kardiológus szerint különösen a magas vérnyomástól vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek kell vigyázniuk, és a gyógyszerezésüket is a körülményekhez igazítaniuk.

A fővárosi mentőszolgálatnál az elmúlt 48 órában 14 százalékkal nőtt a segélyhívások száma a normál hőmérsékletű napokhoz képest. „1924 személyt jelentettek, nagyon súlyos és súlyos sürgősségi eseteket. A 48 óra alatt 315 személynek volt szüksége mentőre nyilvános helyen, ami 38,77 százalékos növekedést jelent.

Illusztráció | Fotó forrása: Adobe Stock

A hőség miatt 57 embernél fordult elő ájulás, 23-an pedig eszméletüket vesztették. Mások a napon tartózkodtak és napszúrást kaptak”– számolt be Alis Grasu, az intézmény vezetője a Digi24 szerint.

Kardiológus: a hőmérsékletváltozáshoz kell igazítani a gyógyszerezést

Az általuk megkérdezett Florin Mitu kardiológus szerint ebben a forró időszakban a magas vérnyomástól vagy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek a nyári hőmérsékletváltozáshoz kell igazítaniuk a gyógyszereiket, és mindenkinek azt ajánlja, hogy legyen óvatos a fizikai megerőltetéssel, különösen a mezőgazdaságban dolgozók.

Kiemelte, hogy a hidratálásra fontos nagyon odafigyelni, de nem mindenkinek a minél több folyadék tesz jót. Ebben az időszakban 2-4 liter víz vagy tea fogyasztása ajánlott. „A hidratálásnak a páciens profiljának megfelelően kell történnie. Néha a hidratálást korlátozni kell. Például súlyos, dekompenzált szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a túlzott folyadékbevitel súlyosbíthatja a tüneteket. Tehát ezt a hidratálást egy kicsit differenciálni kell az egyes betegségeknek megfelelően. Figyelnünk kell az ásványi anyagok bevitelére, a nyers zöldségek beiktatására az étrendbe, különösen a káliumra és a magnéziumra, amelyekből gyakran hiány van, különösen a koszorúér- és szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő betegeknél. Ez az étrend pótolhatja az ilyen elektrolitokat, amelyek a szívizomrostokhoz is szükségesek, tehát a szív normális működéséhez” – magyarázta az orvos.

Illusztráció | Fotó forrása: Adobe Stock

A kardiológus mindenkinek azt tanácsolja, hogy a kánikula idején legyen óvatos a fizikai megterheléssel. Az orvos felhívja a gazdák figyelmét is. „Óvatosnak kell lenniük. A túlzott fizikai megerőltetés a sok kalória elfogyasztása mellett az értágulaton keresztül alacsony vérnyomáshoz, tachikardiához és alacsony pulzusszámhoz vezethet. Ezért ezekben a csúcsidőszakokban kerülni kell a túlzott fizikai megerőltetést, különösen a szabadban. Tehát a túlzott fizikai aktivitással is vigyáznunk kell, ami az izzadás, értágulat révén akár koszorúér-balesetekhez is vezethet. Voltak már esetek. Olyan betegek, akiknek koszorúér-szűkületük volt, a túlzott fizikai megterhelés révén szívinfarktust kaptak vagy agyi érrendszeri szinten történt baj” – mondta dr. Florin Mitu.

A cukorbetegek is érzékenyebbek a melegre

Arra figyelmeztet, hogy ilyen helyzetekben minden gyógyszeres kezelést szakembernek kell felügyelnie. A különböző kórképekben szenvedőknek is azt tanácsolja, hogy a hőhullám idején forduljanak orvoshoz, hogy megtudják, a helyzetnek megfelelően módosítani kell-e a gyógyszeradagjukat. Ebben az időszakban nemcsak a szív- és légzőszervi kórképekben szenvedőket érinti érzékenyen a hőhullám, hanem a cukorbetegeket is. „A cukorbetegeknek is tisztában kell lenniük a hipoglikémiás rohamokkal, amelyek akár táplálkozási hiányosságok, akár túlzott fizikai megterhelés miatt léphetnek fel. Ezek a cukorbetegeknél jelentkező izzadások a hipoglikémiás krízis tünetei lehetnek” – mondta a kardiológus. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?