banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Crin Antonescu: A Nyugatnak is szüksége van ránk

Crin Antonescu szerdán, Bukarestben bemutatta a „Románia, előre!" címet viselő államelnöki programját, amely - megfogalmazása szerint - a bátorság, a biztonság mellett érvel, és Románia tiszteletét képviseli Európában és a világban. Az eseményen részt vett Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, valamint a koalíciós partnerpártok elnökei, így Ilie Bolojan ügyvivő államfő és Marcel Ciolacu miniszterelnök is. 

„Románia elnöki tisztsége a közelgő választások után nem egy egyszerű tisztség, egy egyszerű méltóság lesz, egy szokásos elnöki mandátum. Meggyőződésem szerint az elnöki tisztség egy olyan küldetés lesz, amely egy nehéz, összetett vizsgát is jelent. Ez a küldetés nem jelent kevesebbet, mint kijelenteni: igen, készen állok, vállalom, hogy én leszek az a vezető, akire szükség van az elkövetkező öt évben" – mondta Crin Antonescu.

Crin Atnonescu mögött felsorakoztak a kormánykoalíció pártjai Fotó: Crin Antonescu Facebook oldala

Mint fogalmazott, az elnöknek arra kell törekednie, hogy egyesítse és mozgósítsa a nemzet összes erőforrását, energiáját, függetlenül a politikai szimpátiáktól és elleneszenvektől, a támogatóktól vagy ellenfelektől. „Romániának egyetlen iránya van, a Nyugat, mert mi a Nyugat része vagyunk. Szükségünk van a Nyugatra, de újabban már a Nyugatnak is szüksége van ránk” – hangsúlyozta Antonescu. A külpolitikáról szólva az elnökjelölt hamis dilemmának nevezte az EU vagy Egyesült Államok közötti választás kérdését. 

„Mi nem az EU és az Egyesült Államok között vagyunk, hanem az EU-ban. És én, mint az EU polgára, azt mondom, hogy mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy megőrizzük a partnerséget az EU-val. Ugyanakkor rövid távon nincs más biztonsági garancia, csak a NATO és az Egyesült Államokkal való kapcsolat” – fogalmazott Crin Antonescu. Kiemelte: Romániának elengedhetetlenné kell válnia a nemzetközi együttműködési kapcsolatokban. „Meg kell találni azt, ami elengedhetetlenné teszi a velünk való együttműködést Amerika számára, ez egy nagy kihívás” - tette hozzá.

Crin Antonescu szerdán - még a programját bemutató rendezvény előtt - üzent a magyaroknak. Mátyás király megreformálta az igazságszolgáltatást, korlátozta a bárók és főurak hatalmát. Az embereket tudásuk, nem származásuk alapján emelte magas pozíciókba. Támogatta a tudományt és a művészeteket, Európa egyik legnagyobb könyvtárát hozta létre. Olyan vezető volt, aki a polgárok közé ment, hogy megértse vágyaikat. Ma Romániának éppen ilyen vezetésre van szüksége: olyan államra, amely tiszteli a polgárait, igazságosan bánik velük, és megvédi őket a jövő kihívásaitól. Tudom, hogy sok magyar csalódott az előző elnökökben. Én mégis azt kérem: adjanak esélyt arra, hogy elnökként megvédjem Önöket a politikai káosztól, a válságoktól, a magyarellenes erőktől. Románia nem lehet erős közösségei nélkül. Én tisztelem és tisztelni fogom Önöket, elnökként megvédem a nemzeti identitáshoz való jogukat” - üzente egyebek mellett a kormánykoalíció államfőjelöltje. 

Egy friss felmérés szerint továbbra is George Simion, az AUR vezére vezeti az elnökjelölti népszerűségi listát, de egyre inkább felzárkózik Crin Antonescu, a kormánykoalíció által támogatott államfőjelölt. Ha jövő vasárnap elnökválasztásokat tartanának, a megkérdezettek 28 százaléka George Simionra szavazna, 26 százalékuk a PSD, a PNL és az RMDSZ által támogatott Crin Antonescut választaná, 23 százaléknyian preferálnák Nicușor Dan független jelöltet, Bukarest főpolgármesterét. A negyedik helyen áll Victor Ponta volt miniszterelnök 9 százalékos népszerűséggel. Őt az USR vezetője, Elena Lasconi követi 6 százalékkal. A PUSL jelöltje, Lavinia Şandru 4,6 százalékkal áll az ötödik helyen - derül ki a Flashdata országos közvélemény-kutatásából.

Pászkán Zsolt politikai elemző a Maszolnak korábban azt mondta, Crin Antonescunak az igazi kihívást a második fordulóba kerülés jelenti. Egyrészt azért, mert a PSD és a PNL a parlamenti választáson körülbelül 3,2 millió szavazatot kapott, az RMDSZ pedig nem egészen 600 ezret. Csakhogy nem világos, hogy a PSD és a PNL szavazói hallgatnak-e majd a pártvezetőik utasítására, így Antonescu nagy kihívással néz szembe” – hangsúlyozta az elemző. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?