Ciucă: Románia a lengyelekkel közös bizottságot hoz létre a hadiipar közös fejlesztésére
Megerősítették a korábbi találkozókon elfogadott 2022–2026-os cselekvési tervet, ugyanakkor új célokat és irányvonalat is meghatároztak a román és a lengyel kormány kedden tartott együttes ülése során. Erről Nicolae Ciucă miniszterelnök nyilatkozott lengyel kollegájával, Mateusz Morawieckivel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Az Agerpres beszámolója alapján a román miniszterelnök elmondta, hogy a felek egyetértettek a kutatás, fejlesztés és digitalizáció jelentőségében, és megállapodtak abban, hogy közös megoldásokat kell keresni a digitalizáció folytatására az állampolgárok és a kis- és középvállalkozások érdekeinek szolgálatában. Szóba kerültek a mindkét országot érintő demográfiai kérdések, a népességfogyás megállításának fontossága és a fiatal családok támogatásának szükségessége.
A felek együttműködésről állapodtak meg az ifjúság és sport, illetve a sürgősségi helyzetek kezelésének terén, az együttes ülés végén el is fogadtak két nyilatkozatot ezekben a témákban.
Nicolae Ciucă „nagyon jóknak” nevezte a két kormány közötti megbeszéléseket a védelem, a külügy és szállítási infrastruktúrafejlesztés terén. Mint elmondta, felmerült a Via Carpathia és a Rail-2-Sea kiépítése, amely révén megvalósulhat a konstancai és a gdansk-i kikötő összekapcsolása. „Ez nemcsak Románia és Lengyelország, hanem Magyarország, Szlovákia és Bulgária számára is előnyös lenne, és Ukrajnának is segítséget jelentene” – mondta a román miniszterelnök.
A kormányfő azt is bejelentette, hogy a tavaly Varsóban leszögezett együttműködési megállapodás alapján a mostani ülésükön a hadiiparral foglalkozó közös technikai bizottság felállításáról is döntöttek. Emlékeztett arra, hogy együttműködésüknek van történelme, hiszen jelenleg is van Lengyelországban katonai képviselete Romániának, mint ahogyan lengyel haderők is jelen vannak Romániában. A közös műszaki bizottság feladata azt lesz, hogy kidolgozza azokat a lépéseket, amelyek mentén a két ország katonai felszerelését és haditechnikai eszközöket gyártó képességeit közösen fejleszteni fogják. Kérdésre válaszolva Ciucă jelezte: Románia és Lengyelország katonai lehetőségeiben sok a hasonlóság, ezért azt is számítsába vehetik, hogy a jövőben közösen vásároljanak katonai felszereléseket.
CSAK SAJÁT