Ciucă: Románia a lengyelekkel közös bizottságot hoz létre a hadiipar közös fejlesztésére

Megerősítették a korábbi találkozókon elfogadott 2022–2026-os cselekvési tervet, ugyanakkor új célokat és irányvonalat is meghatároztak a román és a lengyel kormány kedden tartott együttes ülése során. Erről Nicolae Ciucă miniszterelnök nyilatkozott lengyel kollegájával, Mateusz Morawieckivel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Mateusz Morwaiecki lengyel kormányfő és Nicolae Ciucă román miniszterelnök közös sajtótájékoztatót tartottak | Fotó: gov.ro

Az Agerpres beszámolója alapján a román miniszterelnök elmondta, hogy a felek egyetértettek a kutatás, fejlesztés és digitalizáció jelentőségében, és megállapodtak abban, hogy közös megoldásokat kell keresni a digitalizáció folytatására az állampolgárok és a kis- és középvállalkozások érdekeinek szolgálatában. Szóba kerültek a mindkét országot érintő demográfiai kérdések, a népességfogyás megállításának fontossága és a fiatal családok támogatásának szükségessége.

A felek együttműködésről állapodtak meg az ifjúság és sport, illetve a sürgősségi helyzetek kezelésének terén, az együttes ülés végén el is fogadtak két nyilatkozatot ezekben a témákban.

Nicolae Ciucă „nagyon jóknak” nevezte a két kormány közötti megbeszéléseket a védelem, a külügy és szállítási infrastruktúrafejlesztés terén. Mint elmondta, felmerült a Via Carpathia és a Rail-2-Sea kiépítése, amely révén megvalósulhat a konstancai és a gdansk-i kikötő összekapcsolása. „Ez nemcsak Románia és Lengyelország, hanem Magyarország, Szlovákia és Bulgária számára is előnyös lenne, és Ukrajnának is segítséget jelentene” – mondta a román miniszterelnök.

A kormányfő azt is bejelentette, hogy a tavaly Varsóban leszögezett együttműködési megállapodás alapján a mostani ülésükön a hadiiparral foglalkozó közös technikai bizottság felállításáról is döntöttek. Emlékeztett arra, hogy együttműködésüknek van történelme, hiszen jelenleg is van Lengyelországban katonai képviselete Romániának, mint ahogyan lengyel haderők is jelen vannak Romániában. A közös műszaki bizottság feladata azt lesz, hogy kidolgozza azokat a lépéseket, amelyek mentén a két ország katonai felszerelését és haditechnikai eszközöket gyártó képességeit közösen fejleszteni fogják. Kérdésre válaszolva Ciucă jelezte: Románia és Lengyelország katonai lehetőségeiben sok a hasonlóság, ezért azt is számítsába vehetik, hogy a jövőben közösen vásároljanak katonai felszereléseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?