Ciolacu a legfontosabb országos célkitűzésnek nevezte az OECD-hez való csatlakozást

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárát, Mathias Cormannt fogadja szerdán a Cotroceni-palotában Klaus Iohannis államfő – tájékoztat az Agerpres.

Az OECD vezetője megbeszélést folytat a nap folyamán Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel is, és találkozik a Románia OECD-csatlakozásának támogatására létrehozott parlamenti különbizottság tagjaival is.

Fotó: Facebook/OECD

Kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök jelenlétében ismertették a kormánypalotában a Románia gazdasági helyzetéről szóló második OECD-jelentést. Az eseményen a kormányfő a legfontosabb országos célkitűzésnek nevezte az OECD-hez való csatlakozást.

Mi ez a szervezet, s miért jó nekünk, ha csatlakozunk hozzá?

Mint írtuk, pénzt nem fogunk kapni tőle, mint az Európai Uniótól, azonban egy sor közvetett előnnyel jár, ha egy ország bekerül a „fejlett piacgazdaságok ligájába”.

A tagság másfajta előnyökkel is jár, egyfajta garanciát jelent a hitelezők, a befektetők számára. „Az OECD-tagság nagyobb átláthatóságot, biztonságot és kiszámíthatóságot jelent, ez pedig nemzetközi hitelfelvétel esetén alacsonyabb kamatlábakat eredményez. Az elmúlt években Magyarország kedvezőbb kamattal jutott hitelekhez, mint Románia, bár a két ország gazdasága hasonló szinten áll. Ennek az egyike oka az, hogy Magyarország az OECD tagja, Románia pedig még nem az” – nyilatkozta a Maszol megkeresésére Juhász Jácint, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.

„Az OECD kényszerítő erővel nem rendelkező, konzultatív, tanácsadó szervezet, nem ír elő semmit, csak irányelveket fogalmaz meg a tagországok és a tagjelöltek számára, az azokhoz való igazodást pedig monitorozza. Fegyelmet, transzparenciát követel meg a tagországoktól” – hangsúlyozza Juhász Jácint.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?