Călin Georgescu az RMDSZ-t támadja Kelemen Hunor Maszol-interjúja kapcsán
Călin Georgescu élesen támadta az RMDSZ-t, miután Kelemen Hunor a Maszolnak adott videóinterjújában az ultranacionalista államfőjelölt titkosszolgálati hátteréről beszélt. A szövetségi elnök a régi kommunista rendszer emberének nevezte Geogrescut, akit a Caraman-hálózathoz sorolt.
Călin Georgescu a Realitatea Plus hírtelevíziónak nyilatkozva egy „lakótelepi egyesületnek” nevezte az RMDSZ-t és azzal fenyegetett, hogy a szövetséget „hamarosan vizsgálhatják egy kicsit”.
„Úgy gondolom, hogy ha ezt a lakótelepi egyesületet – mert nem párt – egy kicsit vizsgálnám, és valószínűleg ez hamarosan meg is fog történni, akkor nagyon sok dolog fog kiderülni. Ehhez a lakótelepi egyesülethez, amelyet RMDSZ-nek hívnak, harmincöt év alatt senki nem nyúlt, senki sem kérdezgette őket. Ők voltak a szolgálatos zsanérok. Ez a zsanér nemcsak zsanérként működött” – mondta Georgescu. Arról is beszélt, hogy „ma a pénzügyminiszternek kettős állampolgársága van”.
Kelemen Hunor a Maszol videópodcastjában egyebek mellett azt mondta, Călin Georgescu rendszerellenesnek mutatta magát, holott ő a régi rendszer embere. „1986-ban már New Yorkban és Londonban tanul tovább, ez nem adatott meg bárkinek. Nyilván ahhoz a hálózathoz tartozott – ő el is mondta, hogy Mircea Malița volt a mentora –, amely a Caraman névvel írható le” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Kapcsolódó
Mihai Caraman volt a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) első vezetője. A G4 Media összefoglalója szerint egy kettős ügynökről van szó, aki a román kommunista rezsimnek, de a Szovjetuniónak, illetve a KGB-nek is dolgozott. Az 1950-es és 1960-as években Caramannak sikerült behatolnia NATO-körökbe, és információkat küldött a KGB-nek is. Nemzetközi botrányt kavart, amikor több NATO-alkalmazottat sikerült beszerveznie, az ő segítségükkel titkos információkat, dokumentumokat szerzett meg a NATO-ról.
Miután felfedezték a NATO biztonsági rését, Caramant kiutasították a francia hatóságok. Karrierjét a Securitate belföldi kötelékében folytatta. 1990-ben, közvetlenül a forradalom után, ugyanazzal a tiszti ranggal folytathatta munkáját. Kinevezték védelmi miniszterhelyettesnek, majd a SIE vezetőjének. A NATO akkori főtitkára nyomására távolították el a SIE éléről, miután Manfred Wörner nem volt hajlandó párbeszédet folytatni a korábban a NATO-ból információkat átadó kémmel.
CSAK SAJÁT