Az ultranacionalista exjelölt kétes múltja - A kommunista hírszerzés árnyékában
Kicsoda Călin Georgescu mentora? Milyen kapcsolatai voltak a korábbi elnökjelöltnek a kommunista rendszer titkosszolgálatával? Hogyan kerül a képbe Ceaușescu hivatalos tolmácsa? A magát rendszerellenesnek és függetlennek tartó korábbi államfőjelölt múltja ezer szállal kötődik a rendszerváltás előtti időkhöz.
„Călin Georgescu rendszerellenesnek mutatta magát, holott ő a régi rendszer embere. 1986-ban már New Yorkban és Londonban tanul tovább, ez nem adatott meg bárkinek. Nyilván ahhoz a hálózathoz tartozott - ő el is mondta, hogy Mircea Malița volt a mentora -, amely a Caraman névvel írható le” - mondta a Maszolnak adott videóinterjújában Kelemen Hunor.
De mit is jelent valójában a Caraman halózat, s ki az a Malița? Mihai Caraman volt a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) első vezetője. A G4 Media összefoglalója szerint egy kettős ügynökről beszélünk, aki a román kommunista rezsimnek, de a Szovjetuniónak, illetve a KGB-nek is dolgozott. Az 1950-es és 1960-as években Caramannak sikerült behatolnia NATO-körökbe, és információkat küldött a KGB-nek is. Nemzetközi botrányt kavart, amikor több NATO alkalmazottat sikerült beszerveznie, az ő segítségükkel titkos információkat, dokumentumokat szerzett meg a NATO-ról.
Miután felfedezték a NATO biztonsági rését, Caramant kiutasították a francia hatóságok. Karrierjét a Securitate belföldi kötelékében folytatta. 1990-ben, közvetlenül a forradalom után ugyanazzal a tiszti ranggal folytathatta munkáját. Kinevezték védelmi miniszterhelyettesnek, majd a SIE vezetőjének. A NATO akkori főtitkára nyomására távolították el a SIE éléről, miután Manfred Wörner nem volt hajlandó párbeszédet folytatni a korábban a NATO-ból információkat átadó kémmel. Caraman tavaly, 95 éves korában halt meg.
Kapcsolódó
Ami Mircea Malițát, Călin Georgescu „mentorát” illeti, ő a Római Klub (Club of Rome) romániai fiókszervezetének alapítója. A 1968-ban alapított klub egy nem üzleti szervezet, amely globális eszmecserét folytat különböző nemzetközi politikai kérdésekről. A szervezet székhelye kezdetben Hamburgban volt, majd 2008. július 1-jén a svájci Winterthurba helyezték át.
Malița a kommunista időszakban külügyminiszter-helyettes és oktatási miniszter volt. Nagykövetként szolgált az Egyesült Államokban a legsötétebb kommunista időkben, 1982-től 1985-ig. Mircea Malița 1974-től tagja volt az ENSZ népességről, tudományról, technológiáról, fejlesztésről szóló nemzetközi konferenciáit előkészítő tanácsnak.
A G4 Media arra emlékeztet, hogy a külügyekben szintén tapasztalt Sergiu Celac is közel állt Călin Georgescu. Celac, aki külügyminiszter is volt 1989 után, Nicolae Ceaușescu hivatalos tolmácsaként tevékenykedett.
CSAK SAJÁT