Bihar megye: RMDSZ-es polgármesterek szerint túllépte hatáskörét a megyei tanács

A Bihar megyei RMDSZ-es polgármesterek közösen nyújtottak be előzetes panaszt a megyei önkormányzat azon döntése ellen, mellyel köteleznék őket a megyei utak takarítására. A magyar elöljárók szerint a megyei tanács vezetősége túllép hatáskörén és a saját felelősségét próbálja meg áthárítani a helyi önkormányzatokra.

Bihar megye 21 RMDSZ-es polgármestere a múlt héten iktatta a megyei önkormányzatnál azt az panaszt, amelyben elutasítják a megyei tanács azon decemberi határozatát, amely a polgármesteri hivatalok hatáskörébe utalja a közigazgatási egységen belül futó utak takarítását. Erről Bihar Megye Tanácsa határozott még decemberben Ilie Bolojan tanácselnök kezdeményezésére, aki azzal indokolta előterjesztését, hogy meg kell tisztítani a megyében az utak széleit a szeméttől, az elburjánzott gaztól és az elterebélyesedett bokroktól.

Ennek érdekében egy olyan szabályzatot fogadtatott el a liberális többségű megyei képviselőtestülettel, amely amellett, hogy a helyi önkormányzatokra hárítja az utak és azok széleinek tisztán tartását, még 2–5 ezer lejes büntetést is kilátásba helyez ennek elmulasztása esetén.

A megyei tanácselnök szerint minden út szélét az a polgármesteri hivatal kellene tisztán tartson, amelyiknek területén áthalad | Fotó: Ilie Bolojan tanácselnök Facebook-oldala

A Nemzeti Liberális Párt Bihar megyei szervezetét kritika nélkül kiszolgáló helyi sajtó, amely korábban minden apró részletbe belekapaszkodott, ha törvénytelenséget sejtett, most nagyvonalúan átsiklott afölött, hogy a megyei tanács a hatáskörét túllépve beleszól a helyi önkormányzatok dolgába, sértve ezáltal intézményi autonómiájukat.

Borsi polgármester: a megyei tanács a saját felelősségét próbálja meg áthárítani

A megyei és a helyi önkormányzat között nincsen semmilyen alárendeltségi viszony, a közigazgatási törvény szerint egyenlő felek az adminisztrációban, ezért nincsen arra módja egyiknek sem, hogy a másikra kényszerítsen feladatokat, arra pedig végképp nincs, hogy büntetéseket rójon ki ezen jogszerűtlen előírások betartásának elmulasztása esetén – mondta a Maszol megkeresésére Bátori Géza, a Nagyváraddal szomszédos Bors község polgármestere.

A megyében legrégebb óta hivatalban lévő elöljáró hangsúlyozta, a megtámadott megyei önkormányzati döntés azért is jogszerűtlen, mert a közigazgatási kódexben egyértelműen meg van határozva, hogy a községi vagy városi utak a helyi önkormányzatok, a megyei utak pedig a megyei önkormányzat hatáskörébe tartoznak, ezek kötelesek takarítani, karban tartani, míg az országutak és az autópályák a szállításügyi minisztérium alárendeltségében működő Országos Közútkezelő és Autópálya Társaság kezelésében vannak.

Bátori Géza polgármester szerint semmilyen jogi lehetőség vagy kötelezvény nem lehet arra, hogy a megyei tanács átruházza a megyei vagy országos utak takarítását a helyi önkormányzatokra, miközben a kezelés jogát megtartja. Bors község vezetője egyszerűbben fogalmazva elmondta: a különböző besorolású utak és az azokhoz tartozó úgynevezett biztonsági sávok (ahol például elhelyezik az útjelző táblákat is) takarítása annak a hivatalnak a törvényes feladata és kötelessége, amelynek a kezelésében van az út.

A Bihar megyei tanács tulajdonképpen a saját felelősségét és a feladatait próbálja meg áthárítani, többletmunkára és -kiadásra kötelezve az önkormányzatokat, amihez egyszerűen nincsen joga. Bátori Géza, Bors község polgármestere szerint itt nem az a kérdés, hogy kell-e takarítani, tisztán tartani az útszéleket és árkokat, mert az nem is kérdéses, hogy mindannyiunk érdeke a tisztább környezet. A probléma azzal van, ahogyan beleavatkoznak az intézményi autonómiába egy olyan határozattal, amelynek a törvényessége teljesen megkérdőjelezhető.

Bolojan: nem fogadható el egyetlen kibúvó sem

Az eljárásrend szerint előbb úgynevezett előzetes panaszt kell iktatni a megyei határozat ellen az azt kibocsátó önkormányzatnál, amely a következő tanácsülésen napirendre tűzi az ellenvetést. Amennyiben a tanács elutasítja ezt, a panaszosok abban az esetben fordulhatnak a bírósághoz jogorvoslatért.

Ilie Bolojan megyei tanácselnök hétfői sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta, az előzetes panasz elutasítását javasolja a képviselőtestületnek, majd azt ecsetelte, hogy nem fogadható el egyetlen kibúvó sem az alól, hogy meg kell tisztítani a megye útjait. Arról, hogy az általa a helyi önkormányzatokra erőltetett megyei szabály törvénytelen lenne, nem beszélt.

Bátori Géza egyébként elmagyarázta, Bors község területén áthalad az 79-es európai nemzetközi út, amely Nagyvárad és borsi határállomás között húzódik, továbbá Biharpüspöki felől a nagyváradi szeméttelep mellett elhaladó és a határállomásnál a 79-es útba csatlakozó megyei út is, emellett a községközpontot Kis- és Nagyszántóval összekötő községi út. Törvényes értelemben eddig is csak a községi utat lett volna köteles takarítani a helyi önkormányzat. Mivel azonban a megyei útszéleket évek óta nem takarította senki, pedig a megyei önkormányzat feladata lett volna, ezt is ők végezték el, sőt a nemzetközi út mellől is felszedték a szemetet.

Bors község polgármestere szerint tehát eddig is ők végeztették el a munkát a megyei önkormányzat és országot közútkezelő helyett, és most csupán ezt a rendszert akarta hivatalosítani és általános érvényűen kötelezővé tenni a megyei tanács vezetősége, ehhez azonban nincsenek meg a törvényes eszközei, mint ahogyan ennek a megyei szinten hatalmas munkának az elvégzésére sincsenek meg az erőforrásai.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?