Belekötött Gábor Áron kézdivásárhelyi szobrába Mihai Tîrnoveanu
A céhes várost 2015. december elsejétől, azaz Beke István és Szőcs Zoltán „terroristák” őrizetbe vételétől kezdődően előszerettel keresi fel Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet útja (Calea neamului) nacionalista egyesület elnöke és tagsága. Legtöbbször december elsején parádéznak néhány száz követőjük társaságában, de most már Avram Iancu halálának évfordulójára is úgy tartották célszerűnek, ha arról Kézdivásárhelyen emlékeznek meg.
Tîrnoveanu egyébként a felvételt készítő Elena asszony (a közzétett videón nem hangzik el a családneve) valamint Gabriel Ungureanu és Mihai Berchiu társaságában tett tiszteletköröket Kézdivásárhely főterén, az egyesület elnöke egy Avram Iancu portréval, kísérői pedig a román trikolórral meneteltek. Az úzvölgyi temető történései kapcsán több ízben is nacionalista szítást végző Mihai Tîrnoveanu magyarázza azt, hogy miért épp Kézdivásárhelyen kell Avram Iancut népszerűsítsék és miért „haragszanak” Gábor Áronra, aki vélhetően azt sem tudta, hogy ki az 1872 szeptemberében Körösbányán elhunyt mócvezér, hiszen a berecki ágyúöntő mester és szabadságharcos elsősorban a szülőföldjét védte cári és császári csapatok ellen. Tîrnoveanunak az a sajátos sérelme Gábor Áron és szobra ellen, hogy az ágyukat és puskaport gyártott, amiket aztán a magyar hadsereg a mócok ellen is felhasznált. Tény, hogy a legtöbben Gábor Áron nevét hozzák összefüggésbe az ágyúöntéssel, azonban a fegyverek jórészt Turóczi Mózes kézdivásárhelyi műhelyében öntődtek a szász Dummel Ferdinánd esztergályosmester irányításával, de az üzem tevékenységében oroszlánrészt vállalt Végh Antal, Pásztor István, Paizs Antal és Szabó Dániel is. A lőporgyártást az esztelneki Nimródnak becézett Szacsvay János végezte, Gábor Áronnak semmi köze nem volt a puskapormalomhoz. A mintegy hetven ágyú egyébként jórészt Háromszék önvédelmi harcához járult hozzá.
A Nemzet útja vezetőjét nem csak Gábor Áron szobra zavarja: sérelmezte, hogy a kézdivásárhelyi „terroristák” nem nyerték el méltó büntetésüket, bemutatta a céhes város főterén lévő házak néhányára kitűzött székely zászlót, és persze előhúzta a magyar kártyát, illetve Erdély elcsatolásának rémképével is riogatta a nézőit. Nem kevesebbet állított, minthogy Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a jelenkor Kossuth Lajosa, aki azon munkálkodik a romániai segítőivel, hogy Erdély ismét Magyarország részese legyen.
Hangsúlyozta: Avram Iancu arcképét minden olyan településre el fogják vinni, ahol úgy érzik, hogy szükség van arra, közelebbi állomásokat is nevesített, így Székelyudvarhelyt és Sepsiszentgyörgyöt.
CSAK SAJÁT