Baromfitenyésztők: a romániai csirkehús és tojás biztonsággal fogyasztható

A romániai csirkehús és tojás biztonságos a fogyasztók számára, és az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (EFSA) által nemrégiben elvégzett elemzések eredményei is azt mutatják, hogy a romániai termelők szigorúan betartják a hatályos jogszabályokat – jelentették ki a Román Baromfitenyésztők Szövetségének (UCPR) képviselői.

Az EFSA 2024. február 26-i jelentésében közzétett, több mint 3200 emberi fogyasztásra szánt baromfihús- és tojásminta hormon- és egyéb szermaradványok szempontjából elemzett eredményei megerősítik, hogy a romániai termelők által termelt biztonságos tojáshoz és baromfihúshoz juthat hozzá a lakosság – áll a Román Baromfitenyésztők Szövetségének (UCPR) sajtóközleményében, írja az Agerpres.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Továbbá azt írják, a Román Baromfitenyésztők Szövetségének (UCPR) minden tagja, a romániai fogyasztásra szánt baromfihús- és tojástermelő szigorúan betartja a hatályos jogszabályokat, és az ANSVSA folyamatosan ellenőrzi őket.

Antibiotikum-maradvány egyetlen mintában

„Az elemzések eredményei azt mutatták, hogy a baromfihúsból vett 2721 minta és az étkezési tojásból vett 481 minta közül, amelyeket hormonokra és egyéb maradékanyagokra vizsgáltak, nem találtak nem megfelelő mintát, és a 269 antibiotikum-maradékra vonatkozó minta közül csak egy minta volt nem megfelelő” – mondta Ilie Van, az UCPR elnöke. A közlemény szerint az ellenőrzésre szánt minták számát az Európai Bizottság irányelvei alapján hagyják jóvá az egyes országok baromfiállományának függvényében. 2022-ben Románia esetében a vizsgált minták száma magasabb volt, mint az EU-ban vizsgált minták átlagos száma: a baromfihúsban lévő hormonok és egyéb maradékanyagok vizsgálatára 2721 mintát vettek, az étkezési tojásból 481 mintát, és az antibiotikum-maradékok vizsgálatára 269 mintát – tették hozzá.

Illusztráció | Fotó forrása: Pixabay

Ugyanakkor az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) képviselői rendszeresen, bejelentés nélkül, a termelők tájékoztatása nélkül vesznek mintát elemzés céljából. Az ANSVSA által az Országos Szermaradvány-ellenőrzési Terv alapján végzett hivatalos ellenőrzési programon kívül a baromfitenyésztők és a gazdák kötelesek heti rendszerességgel önellenőrzést végezni – emelik ki az UCPR képviselői.

Ami az antibiotikumok használatát illeti, a romániai baromfitenyésztők szervezetének elnöke hangsúlyozta, hogy azokat csak gyógyászati célokra, a különböző baromfibetegségek kezelésére használják, az állatorvos előírása és felügyelete mellett. Az antibiotikumos kezelés befejezésétől a vágásig betartják a „várakozási időt”, hogy a húsban ne legyenek antibiotikum-maradványok „Romániában minden baromfifarmon van egy nyilvántartás, amelyben fel van tüntetve a beadott antibiotikum neve, a kezelés időtartama és az antibiotikumok szervezetből való kiürüléséhez szükséges várakozási idő. Ugyanakkor a vágás után ismét mintát vesznek a húsból és a takarmányból is, amelyeket elemeznek” – magyarázzák az UCPR képviselői.

Károsítják a hazai termelőket a hamis hírek

Bár a vizsgálati eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a Romániában termelt tojás és csirkehús biztonsággal fogyasztható, sajnos sok a hamis híradás az ágazatról – mondják az UCPR képviselői.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„Egyes, magukat különböző területek szakembereinek vallók felelőtlen kijelentései, amelyekről a sajtóban is beszámolnak, kárt okoznak a fogyasztóknak, akik elfordulnak a romániai termelők által kínált biztonságos, jó minőségű és elfogadható árú termékektől. A romániai baromfiágazatról szóló lejárató információk súlyosan károsítják a hazai termelőket is, akiket ezek a külföldi piacokon működő partnerekkel való kapcsolataikban érintenek, utóbbiak a médiában megjelenő botrányokat és félretájékoztatást nyomásgyakorlásra használják fel” – figyelmeztet az UCPR.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?