banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Bach-maraton másodszor: az öröm és a folytatás ajándéka

Fotók: a Bach-maraton Facebook-oldala

Második alkalommal rendezik meg a Bach-hangversenysorozatot a kolozsvári Pietati evangélikus templomban. A kedden zajló eseményt Johann Sebastian Bach születésnapja alkalmából szervezték, ezen a napon 12 órán át csendülnek fel a világhírű zeneszerző alkotásai.

A részvevőket Kerékgyártó Imola, kolozsvári evangélikus egyház lelkésze köszöntötte. Beszédében elmondta: reméli, hogy mindazok, akik rövidebb vagy hosszabb ideig betérnek a templomba, megtapasztalják Isten közelségét, és a zene által rá tudnak csodálkozni a teremtő Isten nagyságára, kreativitására és be tudnak kapcsolódni ebbe a dicséretbe.Kerékgyártó Imola evangélikus lelkész

Horváth Zoltán zongora- és orgonaművész, az esemény kezdeményezője a Maszolnak elmondta, hogy a Bach-maraton számukra elsősorban az örömet és a folytatás ajándékát jelenti. „A tavaly megszervezett maratonnak nagyon jó volt a visszhangja, ezért úgy döntöttünk, hogy folytatjuk, és úgy néz ki, hogy idén is örömére lesz ez a közönségnek és előadóknak egyaránt” – nyilatkozta.

Hozzátette, hogy a felújított templomban szerettek volna az evangélikus egyházhoz vallási és művészi szempontból is közel álló eseményt szervezni, ugyanis annak idején Bach az evangélikus egyházban alkotott Németországban. „Ezért gondoltuk azt, hogy a mi missziónk és szellemi kötelességünk felvállalni ezt az örökséget, és nemcsak ápolni, hanem megélni is ezt” – jelentette ki Horváth Zoltán. A megélés legélénkebb formája, ha minél több embert be tudnak vonni, mind előadókat, mind közönséget – vélte.  A zongoraművész elmondta, hogy már a tavaly úgy indultak neki az útnak, hogyha pozitív visszhangja lesz, akkor szeretnék folytatni a Bach-hangversenysorozat szervezését, ezért reményeik szerint jövőre is megrendeznék az eseményt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A rendezvényen részt vesznek Kolozsvár zeneművészeti oktatási intézményei: a Sigismund Toduță Zeneművészeti Főgimnázium, a Gheorghe Dima Zeneakadémia, valamint olyan neves előadók, mint például Steffen Schlandt brassói születésű orgonista, Diószegi Benjámin és Gustav Jannert.Horváth Zoltán zongora- és orgonaművész, az esemény kezdeményezője

A koncertek kedd reggel kilenc órakor kezdődtek, és este kilenc óráig tartanak. A Bach-maratonon összegyűlt adományokból a Szeben megyei Kürpöd (Chirpăr) barokk orgonáját mentenék meg a pusztulástól. A tervek szerint a restaurálás után a Pietati templomba kerülne az 1783-ból származó Johannes Hahn-orgona.

A koncerteket élőben közvetítik a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Film- és Médiaszakos hallgatói segítségével, a két órától kezdődő műsorok visszanézhetők lesznek.

Johann Sebastian Bach Eisenachban született 1685. március 31-én, az akkor még ott használt Julián-naptár szerint március 21-én (Lipcsében hunyt el 1750. július 28-án). A barokk kori német zeneszerző, orgonista, hegedűművész, a zeneművészet kiemelkedő egyénisége a protestáns egyházi zene jeles képviselője.

Kapcsolódók

Kimaradt?