Az oktatásnak alkalmazkodnia kell a jövő kihívásaihoz – gyakorlatba ültetnék a Művelt Románia projektet

Az oktatásnak megfelelően rugalmasnak kell lennie, kell tudnia alkalmazkodni a jövő kihívásaihoz, mert a mostani rendszer még a huszadik század öröksége – írta Facebook-oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miután részt vett a Művelt Románia projektről zajló megbeszélésen a Cotroceni-palotában. Klaus Iohannis államfő hétfő este kezdte meg a tárgyalásokat a politikai szféra és a szociális partnerek képviselőivel a projekt gyakorlatba ültetéséről.

„Az oktatási rendszer reformjáról, a stratégia alapelveiről beszéltünk azon a találkozón, amelyet Klaus Iohannis államfő hívott össze hétfő délutánra. Az oktatásnak megfelelően rugalmasnak kell lennie, kell tudnia alkalmazkodni a jövő kihívásaihoz, mert a mostani rendszer még a huszadik század öröksége. Fontos téma volt még a szakoktatás, amelynek vissza kell adni a presztízsét. Úgy tudjuk ezt elérni, ha a munkaerőpiac elvárásaihoz alakítjuk a szakoktatást” – számolt be Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes.Forrás: presidency.ro

Valóra válik a Művelt Románia projekt – jelentette be Dan Barna kormányfőhelyettes hétfő este, miután a koalíció vezetői Klaus Iohannis államfővel tárgyaltak erről a kérdésről. „A programot a következő napokban teljes egészében bemutatjuk. A mai nap jó híre: a Művelt Románia valósággá válik” – mondta Barna a megbeszélés után a sajtónak.

A kormányfőhelyettes kifejtette, a projektet egyaránt támogatja a parlament és a kormány, hiszen ezáltal valósulhat meg a tanügyi reform. Az USR PLUS támogatja a tanfelügyelőségek átszervezését oly módon, hogy azok az oktatás minőségét ellenőrző struktúrákká alakuljanak át, a kinevezések pedig a helyi közigazgatás hatáskörébe kerüljenek. A tárgyalásokon szó esett a szakoktatásról és a duális oktatásról is – tette hozzá Barna.

Az USR PLUS társelnöke, Dacian Cioloş emlékeztetett, hogy az országos helyreállítási tervben 4 milliárd euró van előirányozva az oktatásra. Az ágazat finanszírozásához azonban folyamatosságra van szükség, és ez az állami költségvetés révén lehetséges. Cioloş egyetértett abban, hogy a megyei tanfelügyelőségeket át kell szervezni, a szakképzési rendszert pedig úgy kell kialakítani, hogy a fiatalok számára lehetőség nyíljon átkerülni a szakképzési rendszerből a klasszikus oktatási rendszerbe, amennyiben igényt tartanak rá. „Ezek a dolgok jól elő vannak már készítve” – tette hozzá az USR PLUS társelnöke.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Klaus Iohannis államfő hétfő este kezdte meg a tárgyalásokat a politikai szféra és a szociális partnerek képviselőivel a Művelt Románia projekt gyakorlatba ültetéséről. Első lépésben Florin Cîţu miniszterelnökkel, Sorin Cîmpeanu tanügyminiszterrel, valamint a koalíció vezetőivel – Ludovic Orban PNL-elnökkel, Dan Barna és Dacian Cioloş USR PLUS társelnökökkel és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel – tárgyalt az államfő.

Kedden Iohannis elnök a parlament vezetőségével és a két ház oktatási bizottságainak tagjaival, szerdán pedig a szociális partnerekkel, civil szervezetekkel és az oktatási szakemberekkel folytat megbeszélést a Művelt Románia projektről.

Kapcsolódók

Kimaradt?