Az Iskola másként hét témái: az iskolai erőszak és a szenvedélybetegségek

Fokozni kell az oktatási rendszerben az iskolai erőszak és a szenvedélybetegségek megelőzésére irányuló erőfeszítéseket, emiatt az idei tanévben az Iskola másként hetet is ennek a témának szentelik- jelentette be hétfőn Ligia Deca tanügyminiszter.

A tárcavezető a fővárosi Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanévnyitója után nyilatkozott az újságíróknak, rámutatva, hogy az iskolában fel kell hívni a figyelmet a függőségek minden fajtájának kockázataira.

„Ezért az egészségügyi minisztériummal közösen fokozni akarjuk a megelőzési és felvilágosító tanfolyamokat és kampányokat, növelni kívánjuk azoknak a tanulóknak a számát, akik részt vesznek az 1-12. osztályos tanulók számára jelenleg elérhető fakultatív egészségnevelési programban, és meg akarjuk vitatni a 2025-2026-os tanévtől bevezetendő új tantervi keretet is ebben a témában” - fogalmazott Deca, aki szerint pontosan ezért van szükség arra, hogy ebben a tanévben az Iskola másként hetet is ennek a témának szenteljék.

Illusztráció: Agerpres

Meglátásában az egészségre való nevelést lehet külön tantárgyként is lehet tanítani, de lehet integrált módon megközelíteni a témát, és beszélni a megelőzésről biológia, kémia és osztályfőnöki órákon is.

„Kötelezővé is lehetne tenni ezt a tantárgyat, de szeretném, ha minden olyan tantárgyat fel tudnánk használni, amely a megelőzéshez, az egészséges életmódhoz kapcsolódik. Beszéltem itt az orvosi és gyógyszerészeti egyetemek tanárainak és hallgatóinak az iskolákban tartott kampányairól, amelyek máris változásokat hoztak. Szeretnénk ezeket kiterjeszteni' - magyarázta Deca.

A miniszter szerint a szabadidős lehetőségek kiterjesztésére van szükség a fiatalok számára, hogy „a függőség ne jelentsen többé kísértést”.

Azt is elmondta, hogy bár a hangsúlyt a megelőzésre és nevelésre fogják helyezni, együttműködnek az egészségügyi szakemberekkel és a szülőkkel is a függőségre utaló jelek felismerésének megkönnyítésére, hogy a gyermekek idejében rehabilitációs kezelésben részesülhessenek.

Kifejtette továbbá, hogy nem ért egyet a diákok iskolai drogtesztelésével.

„Nem megoldás, hogy az iskolában teszteljük a diákokat, szerintem az a normális, hogy szükség esetén egészségügyi szakemberek végezzék el a teszteket” - szögezte még le a tanügyminiszter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?