Átláthatósági törvény: elutasították az RMDSZ javaslatait
Elutasította szerdán a képviselőház kulturális szakbizottsága a közpénzek felhasználásának átláthatóságát biztosító törvénynek azt a módosítását, amellyel több civil szervezet vádjai szerint az RMDSZ ki szerette volna vonni magát a jogszabály hatálya alól.
A testület a közérdekű információkhoz való hozzáférést biztosító 2001/544-es törvényhez benyújtott módosító indítványokat vitatta meg. Többek között a Szabó Ödön képviselő által iktatott javaslatot, miszerint csak azoknak a civil szervezeteknek kellene beszámolniuk a kapott közpénzek elköltéséről, amelyek kormányhatározattal nyerték el a közhasznú státust. Az RMDSZ és egyes kisebbségi szervezetek nem tartoznak ezek közé.
Ez a módosító indítvány már korábban kiszivárgott a sajtóba, és húsz romániai civil szervezet kedden egy közös közleményben azzal vádolta meg az RMDSZ-t, hogy a beterjesztésével ki akarta vonni magát a 2001/544-es törvény hatálya alól. Állásfoglalásukban emlékeztettek arra, hogy 2018 és 2020 között az RMDSZ-t többször is arra kötelezte a bíróság, hogy kérésre adja ki a közpénzek elköltésére vonatkozó adatokat.
A civil szervezetek úgy értékelték, hogy az RMDSZ e törvénymódosítási javaslatával azok elől próbálja elrejteni pénzügyeit, akiket képvisel. Arra kérték a szerdai szavazás előtt a parlamenti pártokat, hogy vessék el az RMDSZ módosító javaslatait, és helyezzék előtérbe az átláthatóság követelményét, mert ezt kívánja a közérdek. Az aláírók között olyan rangos emberi jogi szervezetek is megtalálhatók, mint az Active Watch, vagy az APADOR CH.
"Így is értelmezhető, de nem ez volt a szándék"
Szabó Ödöntől még a szerdai szakbizottsági vita előtt az kérdeztük: valóban kikerülne-e az 544-es törvény hatálya alól az RMDSZ, ha vitatott módosító indítványát megszavazza a parlament? A politikus úgy fogalmazott: "ez így is értelmezhető", mivel az RMDSZ-t valóban nem nyilvánították kormányhatározattal közhasznú szervezetté. Ám szavai szerint nem ez volt a szándéka.
„Az RMDSZ nevében több indítványt is benyújtottam, amellyel csupán az alkalmazhatóvá akartuk tenni a törvényt. Az USR-PLUS ugyanis olyan módosításokat javasolt a szakbizottságban, amelyek alkotmányossági problémákat vetnek fel. Csakhogy ezeket a problémákat a minket vádoló civil szervetek elmulasztották megemlíteni” – jelentette ki.
CSAK SAJÁT
A politikus többek között azt az USR-PLUS által benyújtott indítványt hozta fel példaként, amely szerint a közérdekű információk közlésének megtagadásáért járó szankciókat az adott intézmény fölöttes vagy irányító szerve szabja ki. „Az elnöki hivatalnak, az alkotmánybíróságnak vagy a parlamentnek nincs fölöttes szerve. Tehát a módosítás alkotmányellenes, mert olyan helyre helyezi a szankcionálást, ami nem létezik a romániai intézményrendszerben” – magyarázta Szabó Ödön.
A civil szervezetek által leginkább kifogásolt módosító javaslatáról elmondta: az RMDSZ azt pontosítaná, hogy a 2001/544-es jogszabály előírásai a törvény szerint meghatározott közhasznú szervezetekre vonatkoznak. Emlékeztetett, hogy Romániában a közhasznúságról szóló törvény szerint egy szervezetet kormányhatározattal nyilvánítanak közhasznúnak. „A módosítással egyértelmesíteni akarjuk az 544-es törvényt, hogy ne adjon jogértelmezési vitákra lehetőséget. Az egyik törvényhez igazítanánk a másikat” – fogalmazott a képviselő.
Szabó Ödön hangsúlyozta, az RMDSZ azt is elfogadná, hogy ne a 2001/544-es jogszabályt, hanem a közhasznúságot szabályozó törvényt módosítsák úgy, hogy minden állami támogatásban részesülő szervezetet – köztük az RMDSZ-t is – tekintsenek közhasznúnak. „Ám a jelenleg hatályban lévő jogszabályt kellene figyelembe venni az 544-es törvényben a közhasznúság meghatározásakor” – mutatott rá a politikus.
(Címlapfotó: RMDSZ)