Arafat: a károk felmérése Kovászna megyében csak az ár visszahúzódása után kezdődhet
A Kovászna megyében pusztító áradások okozta károk pontos mértékét csak a víz visszahúzódása után lehet felmérni, jelentette ki Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU) vezetője háromszéki látogatása után. Elmondta, addig is fokozzák a helyszíni segítségnyújtást: a DSU több munkatársat küld a térségbe, hogy segítsenek a lakóknak a sárral borított otthonok kitakarításában és a víz kiszivattyúzásában. Tamás Sándor megyeitanács-elnök hétfő reggel azt írta Facebook-oldalán, hogy reggelig 43 elárasztott udvarból szivattyúzták ki a vizet Nagyborosnyón. Kökösbácsteleken a károsultaknak szükséges termékeket, állateledelt szállítottak ki.
„A nagy kapacitású szivattyúk éjjel-nappal működnek. A miniszterelnökkel együtt több helyszínt is meglátogattunk, hogy felmérjük a helyzetet. A kormányfő két-három háztartásba is bement, hogy lássa az okozott károkat. Elmagyaráztuk az embereknek, hogy a károk felméréséhez előbb vissza kell húzódnia a víznek” – mondta Arafat a Digi24-nek, idézi a News.ro.
A víz levonulása után a prefektúra és az érintett önkormányzatok kezdik meg a kárfelmérést. A kártérítési eljárás külön folyamat lesz, amelyet a prefektúra és a helyi hatóságok fognak koordinálni.
Kapcsolódó
Mint mondta, tájékoztatták az embereket, hogy amint a víz visszahúzódik, ha szükséges, kiegészítik a személyzetet, hogy segítsék a helyieket házaik megtisztításában. Arafat korábban szombaton is arról is beszélt, hogy a vízmennyiség „hatalmas”, az apadás pedig hosszú folyamat lesz. Jelenleg is több mint 150 ember van kitelepítve.
Mint írtuk, vasárnap Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök személyesen látogatott a térségbe, Raed Aarafat ás Mircea fechet környzetvédelmi miniszter kíséretében. Predoiu azt hangsúlyozta: a rendszer jól működött, és a legfontosabb, hogy nem történt emberáldozat. Hozzátette, jelenleg is zajlik a helyszíni felmérés, hogy a kormány fel tudjon készülni a szükséges támogatás biztosítására.
Predoiu később közösségi oldalán kiemelte: „A szélsőséges időjárás ellen nem lehet teljesen védekezni, de az elöregedett gátak nem felelnek meg a mai kihívásoknak. Meg kell erősíteni őket, frissíteni az építési szabályokat, és valódi, előrelátó felkészülésre van szükség – nem csak javításra.”
Azt is írta, több mint száz tűzoltó dolgozik a leginkább érintett településeken: Kökösbácsteleken 72 tűzoltó mintegy 79 tűzoltóautóval, nagy teljesítményű motoros szivattyúkkal, Nagyborosnyón pedig mintegy 40 tűzoltó, körülbelül 56 tűzoltóautóval és nagy teljesítményű motoros szivattyúkkal.
CSAK SAJÁT