banner_VUVVdrCD_egy__970x250.png
banner_dFSJz0ad_CR_SM webbanner_728x90.gif
banner_UeafApR8_CR_SM webbbaner_300x250.gif

Anyagilag is talpra állni: törvény segíti a bántalmazott nők alkalmazását

Ingyenes szakmai képzést biztosítanak a családon belüli erőszak és az emberkereskedelem áldozatainak, valamint munkanélküliek bizonyos kategóriáinak, és hogy elősegítsék az elhelyezkedésüket, havi 2250 lejes anyagi támogatással motiválják a munkaadókat – a parlamentben megszavazott 2025/45-ös számú törvény tenné ezt lehetővé. A cél a bántalmazott nőknek kilépési lehetőséget biztosítani, hogy anyagi függetlenségüket is megteremthessék, és csökkenjen annak az esélye, hogy visszakényszerüljenek a bántalmazó környezetbe. Statisztikák szerint ugyanis bár próbálnak kilépni, átlagban hatszor vissza is térnek az erőszakos társhoz a bántalmazott nők. Az új lehetőség részleteiről kérdeztük Csép Éva Andrea képviselőt, a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnökét.

„Románia számára még mindig nagyon nagy kihívás, hogy hogyan tudjuk visszaszorítani a családon belüli erőszak jelenségét, ami továbbra is növekvőben van, és ha menekülni is próbál az áldozat, a statisztikák szerint megközelítőleg hatszor visszatér a bántalmazó kapcsolatba, míg végül teljesen függetlenné tud válni. Ezek a személyek, akik többszörösen sebezhetőek, sokkal nagyobb figyelmet kell kapjanak. Az a célunk, hogy megszabadítsuk az áldozatokat ezekből a helyzetekből, és a már életbe is lépett törvénymódosítás erre szavatol plusz lehetőséget” – indokolta a Maszolnak a március végén elfogadott törvénymódosítás szükségességét Csép Éva Andrea képviselő.

Havi 2250 lejes támogatás

A törvény értelmében a családon belüli erőszak vagy emberkereskedelem áldozatai, a 45 év feletti munkanélküliek, a tartósan munkanélküliek, az állástalan egyszülős családfenntartók vagy a NEET kategóriába tartozók, azaz nem foglalkoztatott, oktatásban vagy képzésben nem részesülő fiatalok bekerültek azon hátrányos helyzetűek kategóriájába, akik alkalmazása esetén havi 2250 lejes állami támogatást kaphat a munkaadó.

Legalább 18 hónapig fenn kell tartani a munkaviszonyt. | Fotó: Unsplash

Amennyiben meghatározatlan idejű munkaszerződést köt a munkáltató a felsorolt hátrányos helyzetű személyekkel, és legalább 18 hónapig fenntartja a munkaviszonyt, akkor részesül 12 két hónapig  a havi 2550 lejes támogatásban az állam részéről. „Ennek az a célja, hogy segítse a hátrányos helyzetűek munkaerőpiacon való elhelyezkedését és az alkalmazót is. Utóbbi csökkentheti a kiadásait, vagy az illető alkalmazottnak a szakmai fejlesztésére, bérezésére, eszközbeszerzésre tudja fordítani a havi támogatást” – magyarázta a képviselő.

A negyedik pillér a bántalmazottaknak

Csép Éva Andrea elmondta, az elmúlt években több törvénymódosítással igyekeztek segíteni a családon belüli erőszak áldozatait, de szükség volt további intézkedésre is. „A távoltartási rendeletnek az időtartamát meghosszabbítottuk hat hónapról egy évre, létezik azonnali távoltartási rendelet, vannak lakhatási lehetőségek, ingyenes jogi tanácsadás az áldozatoknak, de továbbra is szükség van intézkedésekre, hiszen a családon belüli erőszak áldozatai esetében a szegénység, társadalmi kirekesztettség kockázata magas, így, ha kilép a bántalmazó kapcsolatból, és új életet keres, akkor neki támaszra van szüksége az állam részéről” – hangsúlyozta a képviselő. Hozzátette, nagyon sok esetben az áldozatok, ha nem kapják meg a felsoroltakat, akkor visszatérnek a bántalmazó kapcsolatba.

Nem egyszerű szabadulni egy bántalmazó kapcsolatból. | Fotó: Unsplash

Sok esetben a családon belüli erőszak a gazdasági bántalmazásra is kiterjedhet. „A bántalmazó nem engedi, hogy a nő elmenjen dolgozni, képezze magát, legyen jövedelme és rendelkezzen fölötte. A függetlenséghez elengedhetetlen a gazdasági függetlenség is, szüksége van a nőnek munkahelyre is, hogy meg tudjon állni a lábán” – mutatott rá a képviselő.

Kifejtette, az új törvény az anyagi függetlenedés lehetőségével igyekszik további segítséget nyújtani, így a korábbi intézkedések: a bántalmazó távoltartása, a lakhatás, a jogi tanácsadás biztosítása mellett most már a munkahely-szerzésben is segítséget kaphatnak egyrészt az alkalmazónak nyújtandó anyagi támogatás, másrészt az ingyenes szakmai képzés által, amit a megyei munkaerő-elhelyezési ügynökségek bonyolítanak.

„Ezen lehetőségek révén már nem fog visszatérni a nő a bántalmazóhoz” – fejezte ki reményét Csép Éva Andrea. „Ez a törvény azért nagyon fontos, mert végre nemcsak tüzet oltunk, hanem olyan hosszú távú támogatásokat nyújtunk, amelyek perspektívát tudnak adni” – magyarázta.

A munkaügyi minisztériumnak június 10-éig kell kidolgoznia a törvény alkalmazási módszertanának módosításait, amint ez is megjelenik, alkalmazható lesz a törvény.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?