Antal Árpád: az állam nem tud róla, hogy van tizenkét művelődési háza
Váratlan és meglepő akadályba ütközik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat próbálkozása, hogy átvegye az államtól a város központjában lévő, lerobbant állapotban lévő Szakszervezetek Művelődési Háza épületét.
A Romániai Municípiumok Szövetsége azzal a határozott kéréssel fordult a kormányhoz, hogy rendezze annak a 12 városban lévő „kultúrháznak” a tulajdonjogi helyzetét, amelyek jelenleg elhanyagolt állapotban vannak. A Szakszervezetek Művelődési Házait meg szeretnék kapni az államtól az érintett önkormányzatok, hogy azokat felújíthassák.
Antal Árpád elmondta, hogy a közigazgatási minisztérium el is indította ezt a folyamatot, hogy a 12 ingatlant kormányhatározattal utalják az állam tulajdonából az érintett önkormányzatok tulajdonába. Ehhez szükség lenne a szakszervezetek művelődési házainak telekkönyi adataira, ezért a pénzügyminisztériumtól kérték, hogy azonosítsa az épületeket. Az állam vagyonát kezelő pénzügyi tárcától viszont az a meglepő válasz érkezett, hogy „sem ezen a néven, sem ezen a címen, sem ezen a telekkönyvi számon nincs a nyilvántartásukban ingatlan”, számolt be a sepsiszentgyörgyi polgármester. Antal Árpád szerint nem árt tudatosítani, hogy olyan államban élünk, amely nem tudja, hogy van tizenkét művelődési háza!
A kommunista idők múzeumává alakítanák a sepsiszentgyörgyi kultúrpalotát
Sepsiszentgyörgy önkormányzata évek óta próbálja megszerezni a város központjában éktelenkedő, lerobbant „kultúrpalotát”, hogy azt felújítsa és a kultúra szolgálatába állítsa. Mint ismert, a Szakszervezetek Művelődési Háza évek óta rontja a városképet, számos alkalommal kifosztották, nyílászáróit betörték, egyesek italozni, kábítószerezni húzódnak az épületbe, nyilvános vécévé züllesztették és jelenlegi állapotában fertőzésgócot jelent a város központjában. Gond az, hogy az önkormányzat tehetetlen, hiszen az épület nincs a tulajdonában.
A Szakszervezetek Művelődési Háza, közismertebb nevén a „kultúrpalota” a rendszerváltás előtt a kommunista szakszervezet kezelésében volt, ám mindmáig nem tisztázott, hogy melyik szakszervezet ennek a jogutódja. Abszurd helyzet alakult ki, mert nem létezik olyan jogi entitás, amely bizonyíthatóan rendelkezik az épület használati jogával. Újabban a tulajdonjog tisztázása is problémát okoz, hiszen az állam vagyonát kezelő pénzügyminisztérium nem tud arról, hogy lenne ilyen ingatlana.