Annyit kereshetnek a tanárok mint az orvosok?
Három forgatókönyv is létezik az oktatási bérrács kidolgozására, ám a közös bennük a kiindulópont: a pályakezdő pedagógusok, egyetemi asszisztensek bére egyezzen meg az országos bruttó átlagbérrel, mondta Ligia Deca oktatási miniszter a csütörtöki kormányülés után tartott sajtótájékoztatón.
A tárcavezető elmondta, szerdán a munkaügyi minisztériumban megbeszélést tartottak a szakszervezeti szövetségek vezetőivel.
„Megvitattuk az ütemtervet, a formátumot. A következő lépés az, hogy minden szakszervezet kijelöl egy munkacsoportot, amelynek tagjai a munkaügyi minisztérium és az oktatási minisztérium képviselőivel dolgoznak majd a konkrétumokon. Megállapodtunk abban, hogy három forgatókönyvvel haladunk, ezek közül az egyik, melyet az oktatási minisztérium és a szakszervezeti szövetségek már tavaly év végén, az idei év elején kidolgoztak” – részletezte Ligia Deca.
Hozzátette, mintegy tíz napon belül a szakmai csoportok előrukkolnak a javasolt változatokkal, majd elkészítik ezek hatástanulmányait, a koalíció vezetői és a minisztériumok kell eldöntsék, hogy ezek mennyire fenntarthatóak pénzügyi szempontból.
Deca hangsúlyozta, hogy mindegyik változat azon az elven alapul, hogy a pályakezdők fizetése megegyezik majd az országos bruttó átlagbérrel.
Arra a kérdésre, hogy mennyi lenne a legmagasabb fizetés az oktatásban, a miniszter azt válaszolta, erről még nem született döntés, de felmerült az egészségügyi bérezéssel való egyeztetés lehetősége.
Kifejtette, ez szerint a több mint 25 éves szolgálati idővel rendelkező, 1. besorolási fokozatú tanár fizetése megegyezne az egészségügyi bérrácsban egy adott kategóriájú orvos fizetésével, de a részleteket a szakmai csoportok fogják kidolgozni.
A hatóságok és a szakszervezetek is azt támogatják, hogy a bérrendszer a lehető legmotiválóbb legyen a pedagógusoknak, ám arra is megoldást kell találni, hogyan lehet ezt pénzügyi szempontból fenntartani, összegezte Ligia Deca.
CSAK SAJÁT