banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Állandósult drónveszély: román vadászgépek az ukrán határnál 

Négy vadászgép szállt fel péntek hajnalban a Mihail Kogălniceanu és a Borcea légi támaszpontról megfigyelni a légteret az ukrán határon, ahol az orosz csapatok drónokkal támadták a kikötői infrastruktúrát. Nincs hír arról, hogy ezúttal drón, vagy dróndarabok kerültek volna a román légtérbe. 

A védelmi minisztérium közleménye szerint a két F-16-os és két F-18-as vadászgép 4 órakor fejezte be küldetését. A légtérfigyelő katonai radarok adatai szerint az ukrán célpontokat támadó drónok egyike hajnali 3 óra körül három percnél rövidebb időre beléphetett a román légtérbe az ukrán határvidéken.

Az Agerpres által idézett közlemény szerint nem érkeztek jelentések arról, hogy drónmaradványok zuhantak volna román területre. A hadsereg szakértői péntek reggel elkezdték a térség átfésülését. A tárca közölte azt is, hogy a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség a hadsereg jelzése alapján küldött Ro-Alert üzenetet 2 óra 1 perckor a Tulcea megye északi részén élő lakosságnak. „A védelmi minisztérium határozottan elítéli az ukrán polgári célpontok és infrastruktúra ellen végrehajtott orosz támadásokat, amelyek indokolatlanok és súlyosan sértik a nemzetközi jogot” - olvasható a közleményben.

Két F-16-os és két F-18-as vadászgép lendült akcióba Fotó: a Defense Romania Facebook oldala

Két héttel ezelőtt a szenátus védelmi bizottságának tagjai és a védelmi minisztérium képviselői tanácskozásukon arra a következtetésre jutottak, hogy szükség van a román légtérbe belépő ellenséges drónokra való reagálásra vonatkozó jogszabályok kiegészítésére. Pár nappal korábban egy orosz drón 40 kilométer mélyen hatolt be és negyvenpercen át tartózkodott zavartalanul az ország légterében. A védelmi minisztérium négy törvénytervezetet is kidolgozott ezekre az esetekre, amelyeket gyorsított eljárással fogad majd el a parlament. Marcel Ciolacu miniszterelnök akkor azt mondta, amennyiben egy, a román légtérbe behatoló drónról kiderül, hogy romániai célpontja van, azonnal lelövik. 

Kozma Klementina biztonságpolitikai szakértő nemrég a Maszolnak arról beszélt, hogy a Románia légterébe érkező idegen, engedély nélküli repülőtárgyak lelövését lehetővé tevő esetleges parlamenti döntés nem jelent elköteleződést, vagy a háborúba történő bekapcsolódást, mivel az ország saját területének védelméről dönt. „A háborús eszkaláció veszélye ugyan reális fenyegetésként merül fel Románia részéről, az aktív részvételhez azonban olyan közvetlen és szándékos támadásra lenne szükség Románia területe, vagy egységei ellen, amelyet nagy valószínűséggel nem fog Moszkva megkockáztatni” – hangsúlyozta a  szakértő. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?