Állami tisztviselők segédkeztek az idősek kínzásában
Az állami tisztviselők tanították ki a rémségek házaiként emlegetett öregotthonok vezetőit, hogy hogyan csaljanak, hogy ne bukjanak le az ellenőrzésekkor. Mindezt azért, hogy az idősek szenvedései árán gazdagodjanak. Az ügyészek által készített lehallgatásokból kiderülnek a részletek.
Kitanították a rémségek házaként emlegetett öregotthonok vezetőit az állami tisztviselők, így jutottak át a hatósági ellenőrzéseken, és nem derült ki a sok szabálytalanság a gondozói központjaikban, ahol, mint írtuk, múlt héten csapott le a hatóság, és mentette ki az időseket – írja a Hotnews.
Az egyik ilyen tiszviselő Andrei Răzvan Țicu, a felnőtt fogyatékkal élőknek nyújtott szolgáltatásokat ellenőrizte az Ilfov megyei szociális igazgatóság részéről. Țicu segített Ștefan Godeinak, a Vitéz Szent Gábriel Egyesület által működtetett egyik öregotthon vezetőjének, hogy a megalázott és éhező idősek hátán gazdagodjon.
A központok vezetői előre megtudták, hogy hatósági ellenőrizés lesz, és a szociális gondozói igazgatóság munkatársai felkészítették őket, hogyan kell kezelniük a papírmunkát. Sőt azt is javasolták nekik, hogy töltsenek ki dokumentumokat fiktív adatokkal, hogy úgy tűnjön, elvégezték a más ellenőrzések alkalmával javasolt intézkedéseket.
Fiktív alkalmazottak, törvénytelen engedélyek
A szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészség ügyészei által készített lehallgatások szerint a központokban számos fiktív alkalmazott, rokon vagy barát dolgozott. Ezzel az volt a cél, hogy papíron megfeleljenek a szociális szolgáltatások nyújtására vonatkozó engedély feltételeinek. Azonban elegendő személyzetük nem volt az idős és fogyatékkal élő kedvezményezettek ellátásához, áll a Hotnews szerint a letartóztatatási jegyzőkönyvben.
A központok törvénytelenül szerezték meg az illetékes igazgatóságoktól a jogot, hogy szociális szolgáltatásokat nyújtsanak az intézményükben lakóknak. Közvetlen támogatást kaptak ehhez nemcsak a Bukarest-Ilfovi szociális gondozói főigazgatóságok munkatársaitól, hanem az ilfovi kifizetési ügynökségnél dolgozóktól is. Ezek az állami tisztviselők támogatták őket az akkreditáció megszerzésében és megújításában, valamint a működési engedélyek megszerzésében vagy meghosszabbításában – állítják az ügyészek.
Az államot az idősek kárára kizsákmányoló bűnözői csoport egyik vezetőjének, Șfetan Godei-nak a bábja volt Andrei Răzvan Țicu, az Ilfovi szociális szolgáltatások esetkezelési és felügyeleti szolgálatának vezetője – áll a DIICOT jelentésében.
Az aktában található lehallgatási jegyzőkönyvekből kiderül, hogy Țicu, – aki Godei-t „főnöknek” szólította –, és az ilfovi szociális igazgatóság egy másik alkalmazottja, Bianca Popa mondta el a Vitéz Szent Gábriel Egyesületnél dolgozóknak, mit kell tenniük, hogy átjussanak az ellenőrzéseken, beleértve azt is, hogy hogyan töltsék ki a papírokat.
A vizsgálat szerint Țicu összebarátkozott Godei-jel, és bár tudott a helyzetről az általa ellenőrzött két otthonban, nem értesítette a hatóságokat.
Hal a hallgatásért
Hozzájárulásáért cserébe Țicut időnként különböző termékekkel jutalmazta Godei, például hallal a Godei által kezelt halastóból. Andrei Răzvan Țicu egyébként egy volt liberális párti polgármester fia, aki már a Szociáldemokrata Pártban is megjárta magát. 2021-ben 16 telket és négy házat örökölt az apjától. Vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy 18 földterület tulajdonosa, mind belterületi, mind mezőgazdasági. Ezek közül kettőt 2021-ben és 2022-ben vásárolt, a többi 16-ot pedig ugyanebben az időszakban örökölte. Két lakása is van, Bragadiru és Olimp településeken. Van három személygépkocsija és öt hitele 25.000 és 55.000 lej közötti értékekben. Andrei Răzvan Țicu 2014 óta dolgozik az Ilfov Megyei Szociális Gondozói és Gyermekvédelmi Igazgatóságon. 2022-ben közel 120 000 lejt keresett. Țicu a 2023 júniusában kelt vagyonnyilatkozata szerint tavaly 120 000 lejre tett szert sportfogadásból is.
Andrei Răzvan Țicu és Șfefan Godei 30 napos előzetes letartóztatásba került, Țicu beosztottját, Bianca Popát pedig házi őrizetbe helyezték.
CSAK SAJÁT