Államfőt választ Románia (PERCRŐL PERCRE TUDÓSÍTÁS)
Vasárnap reggel 7 órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek. A Maszolról megtudhatod, hol miképpen zajlik a szavazás, vagy hol milyen szabálytalanság történik a nap folyamán, és rendszeresen közöljük a választási adatokat a minél teljesebb tájékoztatás érdekében.
Reggel már sok magyar politikus leadta a szavazatát, mint mondták: a józan észre és egy olyan jelöltre szavaztak, aki az emberek valós problémáival foglalkozik.
Ha lesz olyan jelölt, aki megszerzi az érvényes szavazatok 50 százalékát és legalább még egy voksot, akkor ő lesz az ország új elnöke. Ha ez egyik jelöltnek sem sikerül, akkor december nyolcadikán tartják meg az államfőválasztás második fordulóját.
Összeállítottunk egy útmutatót is az államelnökválasztás első fordulójára. A szavazás 21 órakor ér véget, de a folyamatot kivételesen 23.59 óráig meghosszabbíthatják a szavazókörzetek elnökei, ha azt tapasztalják, még mindig vannak választók a sorban, akik nem tudták leadni szavazataikat.
Kapcsolódó
(Nyitókép: Vargyasi Levente)
CSAK SAJÁT
Bihar megyében alacsony a részvétel, szavazásra buzdít Cseke Attila
Alacsony a magyar részvétel, hozzuk be a lemaradást – üzente Cseke Attila miután Bihar megyében a szavazáson való részvétel elmarad az országos átlagtól. Az RMDSZ Bihar megyei szenátorjelöltje közösségi oldalán közzétett videóüzenetében közölte, hogy a magyarok kevesebben mentek szavazni, mint a többség, és arra biztatta a választópolgárokat, hogy éljenek szavazati jogukkal. „Fontos, hogy a magyarok hangja, a magyarok ereje, meglátszódjon a mai nap folyamán” – hangsúlyozta az RMDSZ megyei elnöke.
14 órás részvételi adatok
Letesztelte a többszöri szavazást meggátló rendszert az AUR-vezér
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és elnökjelöltje letesztelte a többszöri szavazást meggátló informatikai rendszert.
Ő, mint ismeretes, már pénteken leadta a voksát Rómában, de vasárnap elkísérte feleségét szavazni a bukaresti Gheorghe Lazăr Főgimnáziumba. Ott árulta el a sajtónak, hogy megnézte működik-e a rendszer, amelyik elejét veszi a csalásoknak. Az Agerpres alapján közölte, hogy működik, mert a személyi igazolványa leadása után a számítógép jelezte, hogy ő már korábban voksolt. Reményét fejezte ki, hogy ez a rendszer a vidéki szavazókörzeteknél is működik, mert szerinte nagyon sokan csalásra készülnek az első fordulóban.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă ellen
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
A fővárosi rendőrség egy közleményben a politikus neve említése nélkül arról tájékoztatott: bejelentés kaptak arról, hogy egy női EP-képviselő a választási törvényt megszegve lefilmezte a szavazólapját a fülkében.
Diana Şoşoacă vasárnap élőben bejelentkezett a Facebook-oldalán a szavazófülkéből egy szavazólappal, amelyen áthúzta az elnökjelöltek nevét.
CSAK SAJÁT
Átlépte a 20 százalékot a részvételi arány
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapja szerint 13 órakor a romániai választópolgárok 22 százaléka adta le voksát az államfőválasztások első fordulójában. Ez azt jelenti, hogy 3,99 millióan szavaztak már, ebből nagyjából 362 ezren külföldön.
Megyei lebontásban a székelyföldi, az erdélyi és a partiumi megyék is elmaradnak az országos átlagtól. Kovászna megyében 17,73, Hargita megyében 18,07, Maros megyében 18,47 százalékos a részvételi arány. Szatmár megyében mindössze 15,58 százalék, de Arad megyében is csak 17,40 százalék. Bihar megyében 18,77, Kolozs megyében 21,08 százalékos a részvételi arány.
Szavaztak a Maros megyei RMDSZ képviselőjelöltjei
„Ma arra a jelöltre szavaztam, aki tisztán és józanul látja, milyen irányba kell haladnia az országnak. Nem bonyolódott értelmetlen politikai csatározásokba, hanem konkrét és megvalósítható tervekkel állt a választók elé” – nyilatkozta Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei képviselőjelöltje, miután leadta szavazatát az államfőválasztás első fordulójában, a marosvásárhelyi Romulus Guga Általános Iskolában. Hozzátette, arra a jelöltre voksolt, aki nemcsak a problémákat nevezte meg, hanem átfogó és hatékony megoldásokat is kínált. „Szavazatommal az ésszerű gondolkodást és a tisztánlátást támogattam. Arra kérek mindenkit, hasonlóan cselekedjenek” – mondta.
Az RMDSZ Maros megyei szervezetének másik képviselőjelöltje, dr. Vass Levente is azt mondta, hogy annak a jelöltnek adta szavazatát, aki a kampányában az emberek problémáiról beszélt és programjában ésszerű megoldásokat kínált az állam által okozott nehézségekre. Ő is arra bátorította az embereket, hogy „álljanak a racionális gondolkodás mellé és szavazzanak arra a jelöltre, aki két lábbal a valóság talaján áll.”
Kolcsár Károly képviselőjelölt Körtvélyfáján adta le voksát arra a jelöltre, aki gyakorlatias hozzáállással vezetheti az országot. „Kiszámíthatóságra, átláthatóságra, a gazdálkodók, kistermelők támogatására van szükség” – hangsúlyozta.
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke úgy fogalmazott: egy olyan döntést hozott, amely az észszerűséget helyezi előtérbe, és arra a jelöltre szavazott, aki hitelesen képviseli a magyar embereket is.
Háromszéki voksok a józan ész győzelmére
A józan ész győzelmére szavaztam, fogalmazott Miklós Zoltán sepsiszentgyörgyi parlamenti képviselő, miután vasárnap leadta a voksát az államfőválasztás első fordulójában. Kifejtette: arra a jelöltre adta szavazatát, aki az emberek problémáival foglalkozott, akinek következetesen fontos volt Erdély és Székelyföld fejlesztése. „Azt látjuk, hogy a választási kedv a román közösségekben magas, ezért mindenkit kérek éljen szavazati jogával”, mondta Miklós Zoltán.
„A józan eszemre hallgattam, és arra az emberre szavaztam, aki az erdélyi magyarok hangja ezen a választáson”, mondta szavazata leadását követően Tamás Sándor is. A háromszéki tanácselnök Kovászna megye legkeletibb településén, Ojtozban adta le voksát. „Ez a határvidéki erődítmény évszázadokon át védte a magyarok lakta területeket, és nekünk ma ugyanez a feladatunk. Védjük meg közösen azt, ami a miénk, küzdjünk együtt az erdélyi, székelyföldi magyar emberekért, közös jövőnkért, mindezt józan ésszel, bátor szívvel”, fogalmaztott a háromszéki elöljáró.
A magyar összefogásra szavaztak a Szilágyságban
Seres Dénes, Szilágy megyei parlamenti képviselő arra a jelöltre szavazott, aki közel áll az emberekhez, aki ismeri a problémájukat és programjában megpróbált választ adni mind arra a kihívásra, ami a következő négy évben megoldásra vár. Megoldásra vár az oktatás, az egészségügy, az igazságügy, a kis- és középvállalkozásk problémái, de sok minden más is, ami az emberek jólétét érinti, vélekedett az RMDSZ-es politikus. Mindenkit szavazásra biztatott. „Ha sokan vagyunk, nem lehet minket megkerülni” – magyarázta.
Kovács Irén Erzsébet, az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének szenátorjelöltje is a magyar összefogás támogatására buzdított mindenkit az államfőválasztások első fordulójában. Miután vasárnap leadta a voksát elmondta: arra a jelöltre szavazott, aki a „mi közösségünk érdekeit képviseli”,
Pataki Csaba és Magyar Lóránd is arra szavazott, aki a magyar ügyeket képviseli
Pataki Csaba feleségével együtt érkezett meg a szatmárnémeti szavazóházhoz: „Én már szavaztam! Arra a jelöltre adtam a voksomat, aki az elmúlt több, mint 10 évben rendszeresen látogatta Szatmár megyét: ismeri a megye településeit, a magyar közösség gondjait, és megoldásokat is hoz ezekre a problémákra. Sőt, olyan jelöltről van szó, akit a román közösség is elismer és tisztel. Ezért is kérem Önöket, éljenek szavazati jogukkal, menjen el szavazni.”
Magyar Lóránd Szatmárnémetiben élt szavazati jogával: „Arra a jelöltre adtam le a voksomat, akiről úgy gondolom, hogy leginkább képes a magyar ügyet képviselni, aki a leginkább szem előtt tartotta az emberek problémáit. Az egész választási kampányban az emberek között volt, a választási programját is úgy írta meg, hogy a lakosok problémáira igyekezett megoldásokat hozni. Én úgy gondolom, hogy Románia elindulhat végre azon az úton, amikor egy ilyen embert is meg tud választani, fölül tudunk emelkedni a pártpolitikai szempontokon és magyar ügyet leginkább képviselőjelöltet tudjuk megválasztani. Egy német államelnök után én úgy gondolom, hogy eljött egy ilyen jelöltnek is az ideje Romániában.”
16 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez
Vasárnap reggel 16 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője. Monica Dajbog szerint a 16 bejelentetés közül kilenc megalapozott volt, négynek a kivizsgálása még folyamatban, három alaptalannak bizonyult.
A szavazóhelyiségek megnyitása óta hat személy kapott figyelmeztetést szabálysértés miatt, de a választási folyamatot befolyásoló súlyos incidens nem történt eddig – részletezte.
A belügyi szóvivő beszámolt egy kolozsvári esetről, amelyet a rendőrség hivatalból vizsgál. Az egyik szavazókörzeti választási bizottság alelnöke az egyik taggal együtt, de rendőri kíséret nélkül vitte el a mozgóurnát egy igénylőhöz. Egy személy adta le a szavazatát így – tette hozzá Dajbog.
Korodi Attila szerint közösségi felelősségünk szavazni
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere arra szavazott vasárnap, hogy megmutathassák mekkora ereje van a csíkszeredai és az erdélyi magyar közösségnek. „A hangra szavaztam, arra, hogy Csíkszereda hangja eljusson azokra a fórumokra, ahol bennünket megfelelően tudnak képviselni” – mondta. Mindenki szavazásra buzdított, mert mint jelezte: ez egy olyan közösségi felelősség, amellyel hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy román társadalom lásson bennünket.
Antal Árpád Kökösben szavazott
Antal Árpád, sepsiszentgyörgyi polgármester Kökösben adta le szavazatát, amivel egyrészt azt szerette volna jelezni, hogy az államelnökválasztás napján bárhol lehet szavazni, ahol éppen tartózkodnak. Másrészt mert őseink a kökösi csatában vérüket adták a szabadságért és az igazságért, nekünk ma csak egy szavazatot kell adnunk, hogy jövőnket biztosítsuk, fogalmazott a háromszéki elöljáró.
Antal Árpád elmondta: arra a jelöltre szavazott, aki bizonyította, hogy szereti Erdélyt és az erdélyi magyarért dolgozott az elmúlt évtizedekben is. „Magyarként ebben az országban kétszer többet kell tanulni és dolgozni, hogy érvényesüljünk, de nekünk magyaroknak a szavaztunk s kétszer többet ér: erősíti a közösséget és gyengíti a magyarelleneseket”, fogalmazott a sepsiszentgyörgyi polgármester, aki felidézte, hogy 175 évvel ezelőtt Gábor Áronék, Kökösben életüket adták a hazáért, nekünk ma csak annyi a dolgunk, hogy szavazzunk. Ma így tudunk tenni a jövőnkért”, mondta Antal Árpád.
Diaconescu is szavazott
Az államfőjelöltek közül a függetlenként induló Cristian Diaconescu is leadta szavazatát. Úgy vélekedett, hogy nagyon bonyolult időszak előtt áll az ország, ezért kiemelten fontosnak tartja a választást. „Szakemberekre van szükségünk, hogy képviseljenek” – vélekedett, szavazásra buzdítva a román állampolgárokat.
Lasconi és Geoană is szavazott
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) államfőjelöltje a szavazata leadása után azt mondta a rá várakozó újságíróknak, hogy azzal a meggyőződéssel voksolt, hogy „ma senki sem fog csomagolni” és elköltözni egy olyan országba, ahol működnek az állami intézmények, ahol jó iskolák és kórházak vannak. „Abban bízva szavaztam, hogy 1989-ben nem feleslegesen halt meg 1116 román, hanem folytatni tudjuk, amit akkor elkezdtünk. Abban bízva szavaztam, hogy egy olyan Romániánk lesz, amelyik mindenkié” – fogalmazott.
A független jelöltként induló Mircea Geoană szerint nem pusztán elnököt választ az ország, hanem azt az irányt is, amelybe haladni fog. „Úgy gondolom, hogy a választás elég egyértelmű, válaszhatunk a korrupció és a szélsőségesség, a hozzáértés és a hazafiasság között” – mondta, hozzátéve, hogy jelentős állampolgári részvételre lesz szükség, a diaszpórát buzdítva szavazásra.
Országos átlag alatt volt a magyarok lakta megyékben a részvételi arány
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivőjének tájékoztatása szerint a 10 órás adatok alapján az országos részvétel az elnökválasztásokon 7,2 százalék. Az RMDSZ becslései szerint a magyar részvétel elmarad a hivatalos részvételtől, 4,2 százalékra becsülhető.
A számottevő magyar lakosságú erdélyi megyék mind az országos átlag alatt vannak: Kolozs (5,4), Bihar (5,3), Maros (5,3), Szilágy (4,9), Kovászna (4,6), Hargita (4,5), Szatmár (4,4).
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint amúgy 11 óráig több mint 2 millióan adták le a voksukat, de közülük több mint 260-an külföldön szavaztak.
Politikai példaképére szavazott Székelyudvarhely polgármestere
Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere úgy fogalmazott, hogy „az egyik legmegbízhatóbb, legkövetkezetesebb, és legszámonkérhetőbb” jelöltre adta szavazatát.
Meglátása szerint az általa választott jelölt ismét elérte azt, amire nagyon rég volt példa, hogy a román értelmiségiek is azt mondják: rá szavaznak, vagy rá szavaznának, kár, hogy magyar. „Ezeket a sztereotípiákat szép lassan el kellene törölni, meg kell mutatnunk, hogy erőt tudunk felmutatni, és mindannyiunk számára fontos a magyar ügy” – összegzett Szakács-Paál.
Szavazásra buzdított a leköszönő államfő
A leköszönő államfő, Klaus Iohannis a fővárosi Jean Monnet Líceumban szavazott az államelnökválasztáson és a bukaresti referendumon. Távozásakor az újságírók kérdésére azt üzente a román állampolgároknak, hogy „menjenek el mind szavazni!”.
A közösségi oldalakon is tilos kampányolni
A belügyminisztérium emlékeztetett arra, hogy kampánycsend van, így a kampányüzenetek online megosztása szintén szabálysértésnek minősül. Az Agerpres szerint közleményben idézték a legfelsőbb bíróság határozatát, amely szerint Romániában a közösségi oldalak nyilvános térnek minősülnek. Eszerint a közösségi oldalakon is tilos a törvény által megengedett időszakon kívül kampányüzeneteket megjeleníteni és megosztani.
A belügyminisztérium közölte, hogy a legfelsőbb bíróság határozatát figyelembe véve szombaton több párt szimpatizánsát és néhány elnökjelöltet is szankcionált a kampánycsend megsértése miatt, többségüket csak figyelmeztette a törvényszegésre.
Kolozsvár alpolgármestere arra szavazott, aki változást tud hozni
„Júniusban kiváló eredményt értünk el, mert nem dőltünk hátra. A magyarok bíztak a saját erejükben, és hallatták a hangjukat. Ezt kell megismételni. Én arra a jelöltre szavaztam, akire most a legnagyobb szüksége van az országnak. Aki az emberek és nem az állam oldalán áll, az egyedüli elnökjelölt, aki változást tud hozni. Én arra kérek mindenkit, hogy menjen el szavazni, hiszen van jó választás!” – mondta Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere.
Az RMDSZ Maros megyei szenátorjelöltjei a gyakorlatias gondolkodás mellett tették le voksukat
Az ésszerűségre és a racionális gondolkodásra szavazott Novák Levente szenátorjelölt Nyárádszeredában a Deák Farkas Általános Iskolában, az államelnök-választás első fordulóján. Az RMDSZ Maros megyei szenátorjelöltje elmondta, „arra a jelöltre szavaztam, aki a kampányában az emberek problémáiról beszélt, és kimondta mindazt, amiről a többiek hallgattak, azaz, hogy az állam a fejünkre nőtt. Akire én szavaztam ma, az megfontolt, gyakorlatias megoldásokat, racionális intézkedéseket akar az országban” – nyilatkozta a második mandátumáért induló szenátorjelölt. Arra biztatott mindenkit, hogy menjen el szavazni és válassza a gyakorlatias észjárást.
Császár Károly szenátorjelölt a Gyulakutai Általános Iskolában adta le voksát. Ő arra a jelöltre szavazott, aki bejárta Erdélyt, meghallgatta az embereket és gondolkodásmódja a közösség gondolkodását tükrözi. „Egy olyan jelöltet támogattam, aki bátran megfogalmazta a problémákat és azokra jó megoldásokat javasolt. Ő az, aki nem üres ígéretekkel vagy politikai csatározásokkal próbált szavazatokat szerezni, hanem konkrét programmal állt a választók elé. Közösségünk jövője múlik azon, hogy kiket bízunk meg az ország vezetésével” – fejtette ki közvetlenül azután, hogy leadta voksát, majd arra buzdított mindenkit, hogy menjen el szavazni és válassza azt, aki minket és érdekeinket képviseli.
Az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke, Csibi Attila Zoltán szenátorjelölt arra a jelöltre szavazott, aki elvitte az ésszerűség hangját Erdély-szerte és a kampányban azt mondta, hogy a polgárokat akarja megvédeni – nem az intézményeket. A szenátorjelölt kifejtette, hogy számára az a jó jelölt, aki azt akarja, hogy az állam az állampolgárokat szolgálja és ne fordítva, illetve azt, aki szerint több tisztelet jár a magyaroknak. „Egyetértek vele, neki adtam a voksomat. Arra buzdítok minden józanul gondolkodó embert, hogy ők is így tegyenek” - zárta gondolatait Csibi Attila. A politikus az Erdőszentgyörgyi Művelődési Házban adta le voksát.
A Szatmárnémetibe is ellátogató jelöltre szavazott Kereskényi Gábor
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti RMDSZ-es polgármestere feleségével szavazott vasárnap délelőtt. Azt mondta, hogy arra a jelöltre adta a voksát, aki „egyedüliként jött el Szatmárnémetibe”. „De nem csak most, hanem hosszú évek óta ismeri és támogatja a szatmári magyar közösséget. Rajta kívül egyik jelöltet sem érdekli a magyar családok, az óvodák és iskolák helyzete, és egyedül ő kínált megoldást azokra a problémákra, melyekkel mi, szatmáriak szembesülünk a mindennapokban” – fogalmazott, arra biztatva a polgárokat, hogy éljenek szavazati jogukkal.
Kelemen Hunor a józan észre szavazott
Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje is leadta szavazatát. Mint mondta: neki egyszerű dolga volt, hiszen teljes összhangban tudott szavazni a politikai és morális meggyőződésével.
Arra biztatott mindenkit, hogy vegyenek részt a választáson, és szavazzanak a józan észre, hiszen ez az a nap, ami reményt adhat a romániai társadalomnak és az erdélyi magyaroknak.
9 órás részvételi adatok
Vasárnap 9 óráig a választói névjegyzékben szereplő választópolgárok 4,26%-a szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
A Központi Választási Iroda szerint városon 5,1 százalékos, vidéken pedig 3,18 százalékos volt a részvételi arány.
A választási részvétel korcsoportok szerint a következő:
- 6,25% –18-24 éves választók;
- 12,21% – 25-34 éves választók;
- 17,77% – 35-44 éves választók;
- 40,71% – 45-64 éves választók;
- 23,06% – 65 éves és idősebb választók.
Kallós Zoltán is szavazott
Kallós Zoltán Hadadon adta le voksát ma reggel kilenc óra után: „Arra a jelöltre adtam le a voksomat, aki a magyar gyermekek, a magyar szülők és a magyar pedagógusok sorsát szívén viselte eddig is és ezután is ezt fogja tenni. Arra bíztatok minden magyar családot, menjen el szavazni, legyen ott, legyünk sokan és legyünk erősek!”
Hadadon kilenc óráig mindössze 29 személy szavazott a négy szavazóházban.
Marcel Ciolacu egy gazdaságilag erős Romániára szavazatott
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje is leadta a voksát vasárnap délelőtt Bukarestben. Azt mondta, hogy egy „gazdaságilag erős Romániára” voksolt. „Egy Romániára, amelyiknek erős hangja van a világban, egy olyan Romániáért szavaztam, ahol a románok tisztességesen élhetnek, és nem utolsósorban az elnökük az országért és a népért dolgozik” – fogalmazott. Hozzátette: az olyan győzelmekért szavazott, mint amilyen Románia teljeskörű schengeni csatlakozása lett. „A stabilitásért, az egyensúlyért és társadalmi igazságosságért szavaztam. És nem utolsó sorban a békéért” – mondta.
Az államfőjelöltek közül Ciolacu előtt vasárnap már Nicolae Ciucă, a PNL elnöke is leadta a voksát, mint ahogyan az Elena Lasconi javára korábban visszalépett Ludovic Orban is szavazott. Az AUR-vezér George Simion külföldön voksolt még pénteken.
Vasárnap 9 óráig 220 ezer választópolgár szavazott külföldön
Vasárnap 9 óráig 227 678 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az intézmény közleménye szerint a péntek reggeli urnanyitástól vasárnap 9 óráig 223 451 román állampolgár szavazóhelyiségekben, 4227 pedig levélben szavazott.
Külföldön három napig lehet szavazni az elnökválasztáson, péntek volt az első szavazási nap.
Több RMDSZ-es politikus már reggel leadta a szavazatát
Antal Lóránt, az RMDSZ Hargita megyei szenátorjelöltje egy olyan államelnökre szavazott, aki Románia összes lakójának jó államelnöke lehet. Cseke Attila Bihar megyei szenátorjelölt a józan észre szavazott, Tánczos Barna Hargita megyei szenátorjelölt egy olyan jelöltre, aki az emberek problémáival foglalkozik, Csoma Botond pedig arra, hogy ennek az országnak olyan elnöke legyen, aki a magyarokért is dolgozik.
Háromszéken kampánycsend megsértése miatt osztottak büntetéseket
Háromszéken 197 369 szavazót várnak vasárnap az urnák elé 214 szavazóhelyiségben.
A Kovászna megyei prefektúra tájékoztatása szerint a szavazóhelyiségek ugyanazok, mint a legutóbbi júniusi helyhatósági, illetve EP-választásokon voltak, három kivétellel: Sepsiszentgyörgyön a nyáron két szavazókör volt a Székely Nemzeti Múzeumban, ebből egyik maradt a múzeumban, a másik körzetet áthelyezték a Kisstadionba. Bibarcfalván a szavazókört a kultúrotthonból az iskolába helyezték át míg Imecsfalván a szavazókör az iskolából a kultúrotthonba költözött.
Kovászna megyében 9 óráig közel 5000-en adták le szavazatukat, a részvételi arány 2,79 százalékos volt, ami alacsonyabb mint a 4,9 százalékos országos átlag, derül ki az Állandó Választási Hatóság internetes oldalán, a prezenta.roaep.ro honlapon közölt adatokból, ahol egész nap valós időben követhető az urnáknál való jelenlét, szavazókörzetekre lebontva.
Részvételi adatok: reggel 8 óráig 450 ezren szavaztak
Vasárnap reggel 8 óráig összesen 454 360 választópolgár adta le a szavazatát az államfőválasztás első fordulójában, ez a választói névjegyzékben szereplők 2,52 százalékát jelenti az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint.
Városról 346 806, vidékről 107 554 szavazat érkezett. A reggel 8 óráig szavazók közül 223 772-en külföldön szavaztak.