Elkezdődött az első forduló – Ezt kell tudni a szavazás menetéről
Reggel 7 órakor nyitottak a szavazókörzetek, összeállítottunk egy útmutatót az államelnökválasztás első fordulójára. A szavazás 21 órakor ér véget, de a folyamatot kivételesen 23.59 óráig meghosszabbíthatják a szavazókörzetek elnökei, ha azt tapasztalják, még mindig vannak választók a sorban, akik nem tudták leadni szavazataikat.
Minden választópolgár abban a szavazóhelyiségben szavaz, amelyhez tartozik, ha azon a településen van, ahol lakik, és bármelyik másik szavazóhelyiségben szavazhat, ha éppen más településen vagy külföldön tartózkodik. A szavazás meghosszabbításáról csak a szavazóhelyiség elnöke dönthet.
A választók egy szavazólapot kapnak majd. Érdemes megnézni, hogy a lap hátoldalán szerepel-e kontrollpecsét, mert enélkül a szavazat nem lesz érvényes. Fontos, hogy a választópolgárnál legyen érvényes személyi igazolvány, hiszen annak beolvasásával ellenőrzik, hogy jogosult-e szavazni.
Ha lesz olyan jelölt, aki megszerzi az érvényes szavazatok 50 százalékát és legalább még egy voksot, akkor ő lesz Románia új elnöke. Ha ez egyik jelöltnek sem sikerül, akkor december nyolcadikán tartják meg az államfőválasztás második fordulóját.
Melyik szavazókörzetbe kell menned?
A választópolgárok a választói névjegyzék alapján tájékozódhatnak arról, hogy melyik szavazókörzetben adhatják le szavazatukat. A választói névjegyzék egy országos informatikai adatbázis, amelyik az összes 18. életévét betöltött és szavazásra jogosult román állampolgárt tartalmazza.
Erre a linkre kattintva a családnevet és a személyi számot (CNP) beírva megtudhatod, hogy melyik szavazókörzethez tartozol.
A szavazólapon elfoglalt helyek
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét.
- Elena-Valerica Lasconi – Mentsétek meg Romániát Szövetség;
- George-Nicolae Simion – Románok Egyesüléséért Szövetség;
- Ion-Marcel Ciolacu – Szociáldemokrata Párt;
- Nicolae-Ionel Ciucă – Nemzeti Liberális Párt;
- Kelemen Hunor – Romániai Magyar Demokrata Szövetség;
- Mircea-Dan Geoană – független jelölt;
- Ana Birchall – független jelölt;
- Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru – Alternatíva a Nemzeti Méltóságért part;
- Sebastian-Constantin Popescu – Új Románia Párt;
- Ludovic Orban – Jobboldal Ereje (bejelentette, hogy visszalép az elnökjelöltségtől, és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) államfőjelöltjét, Elena Lasconit támogatja);
- Călin Georgescu – független jelölt;
- Cristian Diaconescu – független jelölt;
- Cristian-Vasile Terheş – Román Nemzeti Konzervatív Párt;
- Silviu Predoiu – Nemzeti Akció Liga part.
Külföldön három napig lehet szavazni
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson, ennek megfelelően már péntektől az urnákhoz járulhattak a szavazók.
Mint korábban írtuk, a külképviseleteken a külügyminisztérium javaslatai alapján 950 szavazóhelyiséget rendeztek be, 35-tel többet, mint a június 9-i európai parlamenti választásokra.
A külföldön tartózkodó román állampolgárok több típusú okmány alapján szavazhatnak. Elfogadják a személyazonosító igazolványt, az elektronikus személyazonosító igazolványt, az ideiglenes személyazonosító igazolvány, a diplomata útlevelet, az elektronikus diplomata útlevelet, a szolgálati útlevelet, az elektronikus szolgálati útlevelet, az egyszerű útlevelet, az egyszerű elektronikus útlevelet, az egyszerű ideiglenes útlevelet, valamint katonai iskolák tanulói esetében a katonai szolgálati igazolványt is.
Valós időben követhetjük az államelnök-választás eredményeit
A romániai választások történetében először, valós időben követehető az államelnök-választás eredményeinek alakulása. Az egyik szoftver valós időben mutatja majd a választások napján az országos, megyénkénti, településenkénti és szavazókörzetenkénti részvételi arányt a prezenta.roaep.ro weboldalon.
A másik szoftver valós időben mutatja majd az államelnök-választás első fordulójának szavazókörzetenkénti részleges előzetes eredményeit a voting.roaep.ro weboldalon. Az adatok a szavazatszámlálásról készült szavazókörzeti jegyzőkönyvek felöltése után jelennek meg az AEP honlapján urnazárás után. A jegyzőkönyvek ellenőrzése és összesítése után a feldolgozottságuk szerint folyamatosan frissülő jelöltenkénti adatok felkerülnek a Központi Választási Iroda honlapjára.
CSAK SAJÁT