Alig van betöltetlen állás Romániában – uniós szinten nálunk van a legkevesebb

A tavalyi negyedik negyedévben 2,5 százalék volt a betöltetlen álláshelyek aránya az Európai Unióban (EU) a munkaerőpiac összes álláshelyének számához viszonyítva; ez negyedéves és éves összehasonlításban is csökkenést jelent, az előző három hónapban ugyanis 2,6 százalék, 2022 ugyanezen időszakában pedig 2,8 százalék volt a ráta.

Az EU statisztikai hivatalának pénteken közölt adatai szerint 2023 októbere és decembere között Romániában és Bulgáriában volt a legalacsonyabb a betöltetlen állások aránya – mindkét országban 0,7 százalék –, majd Spanyolország és Lengyelország (egyaránt 0,8 százalék), Írország (1 százalék) és Szlovákia (1,1 százalék) következett a sorban. A legmagasabb rátát Belgiumban (4,4 százalék), Hollandiában (4,2 százalék), Ausztriában (4,1 százalék) és Németországban (3,9 százalék) jegyezték, közli az adatokat az Agerpres hírügynökség. Illusztráció: Pexels

Az eurózóna országaiban az üres álláshelyek aránya 2,7 százalékra csökkent a tavalyi negyedik negyedévben az előző trimeszterben regisztrált 2,9 százalékról, illetve az egy évvel korábbi 3,1 százalékról.

A 2022 utolsó három hónapjához viszonyítva a tavalyi utolsó negyedévben öt uniós tagállamban nőtt a betöltetlen álláshelyek aránya, a legjelentősebb növekedést Ciprusról (0,9 százalékpont), valamint Görögországból és Máltáról (0,4 százalékpont) jelentették. Három országban nem változott a ráta, 19-ben pedig csökkent, a legnagyobb mértékben Ausztriában (1 százalékponttal), Luxemburgban (0,9 százalékponttal) és Csehországban (0,8 százalékponttal).

Tevékenységi terület szerinti lebontásban az iparban és az építőiparban 2,3, a szolgáltatások terén 2,7 százalék volt a betöltetlen álláshelyek aránya az EU-ban. Romániában 0,6, illetve 0,7 százalék volt ez a mutató – derül ki az Eurostat adataiból.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?