Alacsonyra teszi a mércét az Egészségügyi Minisztérium?

Az Egészségügyi Minisztérium módosítani készül az égési sérültek ellátását szabályozó rendeletet, de „ahelyett, hogy megemelné a mércét, minőségi gyengülést idéz elő” – fogalmazták meg nyílt levelükben a bukaresti Colectiv-tűzeset áldozatainak a hozzátartozói és a tűlélői.

A több egyesület nevében, Vlad Voiculescu által szerdán közzétett állásfoglalás alapján az Alexandru Rafila vezette tárca meg sem kérdezte a 2021-ben létrehozott égési szakbizottságot a rendelet módosítása kapcsán, holott a testületnek épp az lenne a feladata, hogy szakmai tanácsot adjon a eljárások kidolgozásához.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

Nyílt levelükben emlékeztettek arra, hogy a minisztérium 2017/476-os rendeletében átültette a romániai jogszabályba a nemzetközi szabványt az égési sérültek ellátására, három kategóriába csoportosítva a betegeket kezelő intézeteket. Ezek közül az égési központok az egyedüliek, amelyek a súlyos sérülések esetén átfogó kezelést tudnak biztosítani, és jelenlegi szabályok szerint ott is kellene kezelni őket. Két évvel ezelőtt három ilyen központ kialakítását jelentették be – Bukarestben, Temesváron és Marosvásárhelyen –, de „nyolc évvel a Colectiv klubban történt tragédia után továbbra sincs egyetlen égési központ Romániában, mint ahogyan a betegek felépülésére berendezkedett központok sincsenek.” Azt is felróják a szaktárcának, hogy bár van együttműködési megállapodás külföldi égési központokkal, a minisztérium csak külső nyomásra fordul azokhoz, és inkább a hazai, alkalmatlan körülmények között kezelteti a betegeket. „Azaz folyamatos a műhiba. Ahogyan a Colectiv esetében is volt” – fogalmaztak.

A levélben azt írták, hogy a mostani módosításokkal az égési központok, csak elmélet marad, mert a gyakorlatban a súlyos sérülteket kezelhetik majd a kevésbé súlyos esetekre berendezkedett egységekben is. Szerintük ezáltal az ellátás aktuális körülményeit ültetik át a törvénybe. „A minőségi elvárások csökkentése reális veszélyt jelent a betegek biztonságára” – állapították meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?