Aggasztja a fiatalokat a megélhetési költségek növekedése, emiatt a családalapítást is halasztják

A megélhetési költségek növekedése, a gazdasági helyzet alakulása aggasztja leginkább a romániai fiatalokat, emiatt halasztják, vagy lemondják a személyes terveiket: a lakásvásárlást és a családalapítást.

A millenárisok és a Z generáció körében a Deloitte Global tanácsadó cég negyven országban, köztük Romániában is végzett felmérése szerint, szakmai téren is a halogatás jellemző, a fiatalok elnapolják ezeket a terveiket is, nem kérnek fizetésemelést vagy előléptetést, de új munkahely után sem néznek.

Ugyanakkor az oktatás és a szakmai készségeik fejlesztése kiemelten foglalkoztatja őket.
A globális eredmények valamilyen szinten eltérnek a romániaitól, világszinten is a megélhetési költségek miatt aggódnak elsősorban a fiatalok, ám ez után közvetlenül felsorakozik az éghajlatváltozás miatti szorongás, majd a munkanélküliségtől való félelem.

Fotó: Pexels

Az Y és Z nemzedék hazai tagjai közül a többség fizetésből él (a millenárisok 58, a z generáció 38 százaléka), aggódnak, hogy nem tudják ebből fedezni a kiadásaikat, ezért ezért rész- vagy teljes munkaidős másodállást vállalnak.
„A felmérésből kiderül, hogy a fiatalok aggodalmai némileg átalakultak a tavalyi évhez képest. Továbbra is a megélhetési költségek miatt aggódnak leginkább, de a szakmai fejlődésük is nagymértékben foglalkoztatja őket, amit a munkaerőpiacán való helytállás motivál, valamint az, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben többletjövedelemhez jussanak. Ez a nyomás azonban könnyen kiégéshez vezet. Ezt a tanulmány is megerősíti, hiszen egy év alatt nőtt azok száma, akik a munka mennyisége és a munkahelyi stressz hatására kiégettnek érzik magukat. A hazai millenárisok 50, a Z generáció tagjainak 59 százaléka számolt be erről. Ezzel párhuzamosan fokozott érdeklődést mutatnak a mentális egészséggel kapcsolatos kezdeményezések iránt. A munkáltatók mindezt figyelembe kell vegyék a toborzás és a munkaerő megtartás során" - mondta Raluca Bontaș, a Deloitte Románia partnere.

A felmérésből az is kiderül, hogy a romániai fiatalok körében a globális átlagnál alacsonyabb a szorongók aránya.

Ugyanakkor mind a két mérés azt mutatja, hogy nagy arányban figyelembe veszik a mentális egészségre vonatkozó politikákat és kezdeményezéseket, amikor potenciális munkáltatót választanak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?