Aggályos CNA-döntések – szabályozás vagy cenzúra?
Aggodalmának adott hangot pénteken az ActiveWatch jogvédő szervezet, valamint a Technológiáért és Internetért Egyesület az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) szerintük cenzúrával felérő döntései miatt. Crin Antonescu is cenzúrának minősítette a CNA egyik döntését.
A gyűlöletbeszéd vagy az erőszakra való felbujtás elleni jogos és szükségszerű harcot nem szabad eszközként használni a kényelmetlen vélemények cenzúrázására, idézi a két szervezet közleményét az Agerpres hírügynökség.
„Az ilyen túlkapások csak veszélyeztetik a demokrácia és az emberi jogok védelméért folytatott küzdelmet, táplálják az összeesküvés-elméleteket és aláássák az állami intézményekbe vetett bizalmat. Az állami hatóságok döntéseinek bírálata alkotmányos jog, amelyet védeni kell” – szögezték le.
A tájékoztatásban példaként hozták fel a CNA-nak azt a döntését, amellyel elrendelte a Marius Tucă újságíró YouTube-csatornájára feltöltött egyik videóanyag törlését. Az ActiveWatch szerint a döntés aránytalan a felrótt tetthez – politikai véleménynyilvánítás – képest, és a törvény visszaélésszerű értelmezésének az eredménye.
Egy véleményt nem lehet az audiovizuális törvény egyetlen cikkelye alapján szankcionálni, figyelmen kívül hagyva ugyanannak a jogszabálynak a többi odavágó cikkelyét vagy a véleménynyilvánítás szabadságához és a sajtószabadsághoz való alkotmányos jogot – magyarázták. Marius Tucă bizonyos állami intézmények döntéseiről nyilvánított véleményt, amelyet lehet vitatni, de nem lehet illegálisnak nyilvánítani, „mert így a hatóságok döntéseivel kapcsolatos bármilyen bírálat törvénytelennek minősíthető” – nyomatékosították.
A közlemény aláírói hozzátették, hogy „az audiovizuális kommunikáció bármely formájának cenzúrázása tilos”, és felhívták a figyelmet arra, hogy az audiovizuális törvény nem alkalmazható minden olyan magánszemélyre, aki audiovizuális tartalmat tesz közzé az interneten.
A Románia, előre szövetség államfőjelöltje, Crin Antonescu is cenzúrának minősítette az Országos Audiovizuális Tanácsnak (CNA) azt a döntését, amellyel Marius Tucă egyik műsorának eltávolítását kérte a testület a YouTube videómegosztó platformról.
Kapcsolódó
„Nem vagyok Marius Tucă műsorainak a rajongója. Nem is kell, ő újságíró, én politikus vagyok. De liberálisként védem a szólásszabadságot, még akkor is, ha nem értek egyet azzal, amit mondanak” – írta egy Facebook-bejegyzésben Antonescu. Az államfőjelölt szerint a kifogásolt műsorban nem volt sem erőszak, sem uszítás, csak „kényelmetlen vélemények” hangzottak el.
Antonescu hozzátette, ha az állami intézmények „bunkósbottá válnak, amellyel rácsapunk az ellenfélre”, nem kell csodálkozni, hogy az emberek nem bíznak senkiben. „Így jelennek meg a szélsőségesek, így szakad ketté a társadalom. Az Európai Unió a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabállyal akarja szabályozni az internetet. Rendben van. De legyünk óvatosak: a szabályozás és a cenzúra között vékony a határ” – nyomatékosította a koalíció jelöltje, aki ígéretet tett arra, hogy államfőként európai szinten is szóvá fogja tenni ezt a témát.
CSAK SAJÁT