A városiak harmada albérletben, vagy a szüleivel, illetve a barátaival lakik

A városon élő romániaiak közül minden harmadik lakást bérel, vagy osztozik a lakáson a szüleivel, rokonaival vagy barátaival, de az ingatlanvásárlás iránti érdeklődés továbbra is magas – derül ki az Unlock Market Research által a Colliers számára készített friss tanulmányból.

„A hivatalos statisztikák szerint továbbra is Európa-szinten Romániában van a legtöbb lakástulajdonos, és bár az ingatlanvásárlás iránti érdeklődés magas, a városlakók jelentős része albérletben él. A városi 18 és 55 év közötti romániaiak 13 százaléka lakik albérletben, és mintegy 18 százalékuk osztozik a szüleivel, rokonaival vagy barátaival olyan lakáson, amely nem a sajátja" – áll a tanulmányban, amely mintegy 1000 városi válaszadóból álló mintán alapul, és amelyet az Agerpres hírügynökség idéz.
Az ingatlanvásárlások tendenciája 2023 utolsó hónapjaiban felgyorsult az adójogszabályok módosítására irányuló javaslatok közepette, miszerint az ingatlantranzakciók esetében az áfakulcsot 5 százalékról 9 százalékra emelik, és a közjegyzői díjak is növekednek, áll az ingatlantanácsadási és befektetési menedzsment szolgáltatásokat nyújtó cég által közzétett éves jelentésben.Illusztráció: Pexels

„Az Eurostat statisztikái szerint a romániaiak mintegy 95 százalékának van ingatlan a nevén. Azonban különösen a nagyvárosokban sok lakást valójában bérelnek. Sokan azok közül, akik a hivatalos statisztikák szerint tulajdonosként vannak bejegyezve, valójában más településeken bérlakásban élnek" – mondta Gabriel Blăniță, a Colliers Románia értékbecslési és tanácsadói szolgálatának társigazgatója.
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb bérlő 18 és 24 év közötti fiatal (25%), akik rugalmas munkahellyel rendelkeznek vagy tanulnak, és még nem engedhetik meg maguknak, hogy lakásba fektessenek, így gyakorlatilag a bérlés az egyetlen lehetőség számukra. A fiatalok mintegy 40%-a családdal vagy barátokkal lakik.

A tanulmány szerint Bukarest, Kolozsvár, Iaşi, Temesvár és Brassó a belső migráció fő haszonélvezői, ezek a városok az elmúlt 20 évben Európa leggyorsabban növekvő urbánus központjaivá váltak.
Ugyanakkor megnőtt a Romániát választó külföldiek száma is. Így 2022-ben 1989 óta először nőtt a rezidens lakosság száma, és a Romániába érkezők száma meghaladta a Romániából távozókét (85 000 fővel).
„Néhány évvel ezelőtt a lakáspiac kedvezőbb volt a vásárlók számára, mert miután sikerült előteremteniük a szükséges előleget, a hitelkamat lényegesen alacsonyabb volt, mint egy hasonló ingatlan bérleti díja. Ez a dinamika azonban mára megváltozott Bukarestben és más nagyvárosokban, különösen a központi területeken, ahol az új lakások bérleti díja akár 30 százalékkal is alacsonyabb a hitelkamatoknál. Bár Bukarestben a bérleti díjak az elmúlt egy évben átlagosan 10 százalékkal emelkedtek, a lakásbérlés továbbra is előnyösebb lehetőség, mint a vásárlás" – állítják a Colliers tanácsadói.

A Colliers adatai szerint egy bukaresti polgárnak átlagosan 8 éves nettó fizetésnek megfelelő összegre van szüksége egy 60 négyzetméteres lakás megvásárlásához, ez az arány több mint egy évtizede nem sokat változott, bár valamivel magasabb, mint a világjárvány előtt, amikor 7 éves fizetés összegére volt szükség. 2008-ban, a romániai ingatlanbuborék csúcspontján ugyanez a lakás nagyjából 25 éves átlagfizetésnek megfelelő összegbe került volna.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?