A vakcina életet menthet – bár az influenza banálisnak tűnhet, sok esetben elhalálozáshoz vezet

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) a megyei egészségügyi igazgatóságokkal közösen indított, A vakcina életet menthet elnevezésű augusztusi kampányával.

Az INSP szakemberei csütörtöki közleményükben hangsúlyozták, hogy noha a rendkívül gyorsan terjedő influenzát sokan banális betegségnek tartják, ez sok esetben elhalálozáshoz vezet. Becslések szerint a szezonális influenzajárványok évente akár 50 millió megbetegedéshez vezetnek az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség országaiban, és 15-70 ezer ember halálát okozzák, számolt be az Agerpres.

Romániában a 2023-2024-es idényben összesen 2246 laborvizsgálattal kimutatott influenzás megbetegedést jegyeztek – ismertették az adatokat.

Fotó: Agerpres

A szakemberek rámutattak, bár az influenza ellen a leghatékonyabb megelőzési mód a védőoltás, az elmúlt években csökkent a felhasznált vakcinaadagok száma. Az átoltottság csökkenése a fertőzésre fogékony személyek szám

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

ának növekedéséhez és a népesség immunitásának csökkenéséhez vezet - hívták fel a figyelmet.

A hírügynökség alapján a közleményben hangsúlyozták azt is, hogy a Bordetella pertussis baktérium okozta pertussis vagy szamárköhögés a csecsemőkre és a kisgyerekekre a legveszélyesebb, ugyanis súlyos szövődményekkel járhat, esetenként halált okozhat. Európában 2023 második felében nőni kezdett az ilyen megbetegedések száma, és ez a tendencia ebben az évben folytatódott, több országból haláleseteket is jelentettek.

 

Romániában 417 szamárköhögéses megbetegedést jegyeztek az idei első hat hónapban és két haláleset történt, egy bukaresti és egy Iaşi megyei csecsemő halt meg.

A szamárköhögés oltással megelőzhető – hívták fel a figyelmet a szakemberek. Hangsúlyozták azt is, hogy Romániában az oltási rendszer 2, 4 és 11 hónapos korban, majd 5-6, illetve 14 évesen beadott oltásokkal biztosítja a védelmet a betegség ellen. Ezt követően tízévente szükség van az emlékeztető oltásra – tették hozzá.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?