A légúti betegségek nem csak egy kis náthát jelentenek – szakembert kérdeztünk
Nem csupán kellemetlenek, de szövődményekhez is vezethetnek a légúti megbetegedések. A jelenleg leggyakoribb légúti vírusokról, a kezelésekről és a megelőzési módokról dr. Somay-Kátai Helgát, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyász szakorvosát kérdeztük.
Országszerte megnövekedett az akut légúti megbetegedések száma az év első két hetében. Mint arról korábban beszámoltunk, a fertőzések számának növekedése miatt, a páciensek, a személyzet és a látogatók védelme érdekében, csütörtöktől kezdődően felfüggesztették a látogatási programot a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban.
Az intézmény tüdőgyógyász szakorvosa, Dr. Somay-Kátai Helga a Maszol érdeklődésére elmondta: jelenleg az influenza, a Covid-19, valamint egyéb légúti vírusok, például az RSV (respiratory syncytial vírus) fertőzései fordulnak elő a leggyakrabban. Ezek könnyen terjednek cseppfertőzéssel, például köhögéssel, tüsszentéssel vagy közvetlen érintkezéssel (pl. kézfogás, fertőzött tárgyak érintése), emelte ki a szakember.
Rámutatott ugyanakkor, hogy a légúti betegségek nem csak egy kis „náthát” jelentenek. „Nemcsak kellemetlenek, de szövődményekhez, például tüdőgyulladáshoz is vezethetnek, ami életveszélyes lehet, különösen a veszélyeztetett csoportokban. A tünetek lehetnek: láz, köhögés, torokfájás, nehézlégzés, fáradékonyság, fejfájás és izomfájdalom” – osztotta meg dr. Somay-Kátai Helga.
Mint a szakember elmondta: a gyermekek, az idősek (65 év felett), a várandós nők, valamint a krónikus betegségekkel (például asztma, COPD, cukorbetegség) élők különösen veszélyeztetettek. Mellettük az immunhiányos állapotban lévők is fokozott kockázatnak vannak kitéve, tette hozzá.
A légúti betegségek lefolyásával kapcsolatosan beszélgetőtársunk megosztotta, hogy az enyhébb esetek néhány nap alatt javulnak, de a szövődmények, például a tüdőgyulladás, hosszabb ideig tarthatnak, és akár kórházi kezelést is igényelhetnek. „Ezért fontos a megfelelő figyelem és a szövődmények időben történő felismerése” – mutatott rá.
A tüdőgyógyász szakorvos a járványos időszakra vonatkozóan néhány fontos, figyelemfelkeltő információval és hasznos tanáccsal szolgált, ezeket gyűjtöttük csokorba az alábbiakban.
Mi a teendő megbetegedés esetén?
- Ne kapkodjunk antibiotikumhoz! Az influenza és a Covid-19 vírusfertőzés – antibiotikum csak akkor szükséges, ha bakteriális szövődmény alakul ki.
- Maradjunk otthon és pihenjünk! Sok folyadék, vitaminok (C-vitamin, D-vitamin, cink) és megfelelő lázcsillapítás segít a gyógyulásban.
- Ha a tünetek súlyosbodnak (pl. nehézlégzés, tartós láz), azonnal forduljon orvoshoz!
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
- Oltassuk be magunkat influenza és Covid-19 ellen! Ez az egyik leghatékonyabb védekezés.
- Tartsuk tisztán a kezünket, mossunk kezet gyakran!
- Viseljünk maszkot zárt terekben vagy zsúfolt helyeken!
- Táplálkozzunk egészségesen, aludjunk eleget, és szedjünk vitaminokat (pl. D-vitamin, C-vitamin, zink)
Nézzétek meg az alábbi videót a gyerekek szezonális felső légúti megbetegedéseiről!
CSAK SAJÁT