Figyelmeztet a pneumológiai társaság: főleg a kicsikre veszélyes a légúti betegséget okozó vírus

A Román Pneumológiai Társaság figyelmezteti a lakosságot a respiratórikus szinciciális vírus (RSV) vagy légúti óriássejtes vírus kockázataira, amely „rendkívül” fertőző, és a légzőszervek egészségére van „jelentős hatással”, különösen a csecsemők, az idősek és a társbetegségben szenvedők körében. A kéz szigorú higiéniája, a beteg emberekkel való érintkezés és a zsúfolt helyek kerülése a fő védekezési módok a szakemberek szerint, de ajánlják az oltást is.

A légúti óriássejtes vírus okozta fertőzés kockázataira figyelmeztet a Román Pneumológiai Társaság  – írja az Agerpres, idézi a G4media. Az RSV súlyosbíthatja a krónikus állapotokat, és a fertőzés akut szívinfarktushoz, stroke-hoz, az asztma súlyosbodásához, a légzésfunkció hosszú távú romlásához vezethet többek között az intézmény szakértői szerint. „Ez az egyik olyan vírus, amely az alsó légutakat érinti, és a két év alatti gyermekeknél a bronchiolitisz és a tüdőgyulladás vezető oka, de a veszélyeztetett felnőtteket, például az időseket vagy a társbetegségben szenvedőket is érinti. Az RSV által okozott súlyos megbetegedések terhe az influenzáéhoz hasonló. Most van az RSV-fertőzés csúcsszezonja, az őszi és téli hónapokban a leggyakoribb” – áll a pneumológiai társaság sajtóközleményében.

Illusztráció | Fotó: Unsplash

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez a vírus világszerte több mint 33 millió alsó légúti fertőzés okozója, amelyből mintegy 3,2 millió eset kórházi kezelést igényel, és évente több mint 100 ezer halálesethez vezet, főként kisgyermekek körében. Romániában a szezonális légúti fertőzések miatti kórházi felvételek száma évente növekszik, és az RSV a légúti megbetegedések egyik fő oka. A társaság szerint az RSV-fertőzés felnőtteknél aluldiagnosztizált. Azt írják, hogy az RSV súlyosan érinti a két év alatti gyermekeket, valamint a 65 év felettieket, illetve azokat, akik légúti betegségben szenvednek vagy legyengült az immunitásuk.

„A tünetek általában náthával kezdődnek (láz, orrdugulás, enyhe köhögés), de súlyos esetben légszomj, alacsony oxigénszint és légzési elégtelenség is bekövetkezhet, ami sürgősségi kórházi kezelést igényel. Tanulmányok azt mutatják, hogy egyes gyermekek esetében az RSV-fertőzés első epizódja hosszú távon az asztma fokozott kockázatához vezethet” – mondták a szakértők. „Mivel jelenleg nem áll rendelkezésre specifikus kezelés, olyan új beavatkozásokra van szükség, amelyek megelőzhetik az RSV okozta kórházi felvételeket és megbetegedéseket a csecsemőknél születésüktől kezdve, amikor a legveszélyeztetettebbek a betegség súlyos formáival szemben, valamint az időseknél és a társbetegségben szenvedőknél” – mondták az intézmény képviselői. A Román Pneumológiai Társaság olyan megelőző intézkedéseket javasol, különösen a hideg évszakban, mint a szigorú kézhigiénia, a beteg emberekkel való érintkezés és a zsúfolt helyek kerülése.

A veszélyeztetett csoportok esetében az RSV elleni védőoltás fontos védőintézkedés, amely megelőzi a súlyos szövődményeket, és csökkenti az egészségügyi rendszerre nehezedő terheket. „A megelőzés a kulcs a veszélyeztetett csoportok védelméhez és a szezonális vírus egészségügyi rendszerre gyakorolt hatásának minimalizálásához. A védőoltás választása és a megfelelő higiéniai intézkedések végrehajtása sokat számíthat a súlyos megbetegedések, kórházi kezelések és akár halálesetek megelőzésében” – közölte Roxana Nemeș, a Román Pneumológiai Társaság elnöke.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?