A járvány ellenére mozgalmas évet zárt a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület
A kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület a koronavírus-járvány ellenére is igyekezett tavaly megtartani a tervezett teendőket, persze a korlátozásokra vonatkozó szabályoknak eleget téve. Számos emlékezetes pillanattal gazdagodtak, a vírus jelenlétének pozitív hozadéka pedig az volt, hogy nagyobb hangsúlyt tudtak fektetni a helyi csapatuk fejlesztésére, ugyanakkor a szokatlan helyzet ellenére a külföldi önkéntesek szívesen tartózkodnak Kézdivásárhelyen.
Sikerült folytatniuk a korábbi hosszabb távú projektjeiket is az előző évek tapasztalataira támaszkodva, törekedtek a jobb minőségre, illetve szakmaiságra. Partnerszervezeteikkel együtt tovább dolgoztak azon, hogy Kézdiszéken jobban elterjedjen a környezetvédelem és az önkéntesség kultúrája. Ugyanakkor most is nagy hangsúlyt fektettek a mozgást népszerűsítő programjaikra, mint például a három tematikus amatőr asztalitenisz-bajnokság (184 fő), a kerékpáros felvonulás (161 biciklis), öt Mozgó Délután, hat honismereti kerékpártúra, egy bringás kincskeresés és két futóverseny (43 szaladó).
„Az év senkinek sem volt könnyű, ezért először is hadd köszönjem meg minden önkéntesünknek a programjainkhoz való aktív bekapcsolódást. Nagyon köszönöm a résztvevőiknek és a partnereinknek, hogy most is és így is kitartottak mellettünk, ez óriási segítséget adott. Összességében elmondhatom, hogy az előre betervezett szabadtéri kisebb létszámú programjainkat egy picit megkurtítva, de sikerült teljes mértékben megszervezni” – hangsúlyozta Ráduly Attila, a Zöld Nap Egyesület elnöke.
Számos kül- és belföldi nagyszabású programjuk elmaradt, ezért az elmúlt évekhez viszonyítva sokkal nagyobb hangsúlyt tudtak fektetni a helyi csapatuk fejlesztésére, számos gyalogtúra, többnapos csapatépítő, társasjátékest és interaktív műhelymunka által.
„Az egyik legemlékezetesebb programunk a szeptember 22-én, az Európai Mobilitási Hét alkalmával megszervezett Kritikus Tömeg volt, amelyre 161 bringás nevezett be. Ez is bizonyította azt, hogy a járványhelyzettől függetlenül a helyi közösségnek szüksége van az ilyen jellegű programokra, ugyanakkor egyre nagyobb az igény a kerékpárutak kialakítására, bővítésére is. De hasonló pozitív meglepetés volt a tizenkettedik alkalommal meghirdetett fotópályázat is, amelyre rekordlétszámú alkotás, szám szerint 317 fotó, érkezett be” – mondta az egyesület elnöke.
Az Environment+ projekt négy külföldi ESC-önkéntesük hazatérését teljes mértékben összezavarta tavasszal, a járvány első hullámakor kidolgozott szigorítássorozat. Több hónapos késéssel tudtak csak hazautazni. Ennek köszönhetően pedig az őket követő önkéntesek is csuszással tudtak csak megérkezni és bekapcsolódni a tevekénységekbe.
„Egy különleges helyzet számomra, néha megijeszt a gondolat, hogy ha valami történne velem, akkor egy más országban vagyok. De általánosságban jól érzem magam, mert látom, hogy az emberek betartjak a szabályokat” – mondta Polixeni Ntanou görögországi önkéntes.
Halis Özcan Törökországból már több mint négy hónapja van Kézdivásárhelyen. „Nem kevés bonyodalommal járt, hogy Törökországból idejöhessek a vírus okozta sok-sok nehezítő szabályozás miatt. Viszont itt nem ütköztem problémákba, betartok és betartottam minden szabályt a járványhelyzetre vonatkozóan” – mondta.
A szintén Törökországból érkező Ayten Kurnaz azt mondta, hogy jelen pillanatban nem aggódik annyira a járvány miatt, mint azelőtt. „Lassan hozzászoktunk és életünk részéve vált a maszk viselete vagy a gyakori kézfertőtlenítés is” – tette hozzá.
Az egyesület abban bízik, hogy sokkal kiszámíthatóbb lesz a 2021-es esztendő, és hogy fenntartható gyakorlatok lépnek életbe. Remélik, hogy minél hamarabb teljesen beindul a kulturális élet, lesznek újabb pályázati kiírások és a helyi vállalkozók is gyorsan talpra tudnak állni.
„Ne felejtsük el, hogy amikor a civil szférába fektetünk be pénzt vagy energiát, mindig a saját hosszú távú jövőnk és jólétünk érdekében tesszük. A civil szféra hidakat tud építeni a különböző társadalmi szektorok, nemek, népek és nemzetek között. Ezért is gondolom azt, hogy elengedhetetlenül fontos minél több emberrel megismertetni a civil szféra szépségét” – egészítette ki Ráduly.