A hátrányos helyzetű gyerekek egyötöde éhesen fekszik le
A hátrányos környezetben élő gyermekek egyötöde (22%) úgy fekszik le este, hogy nem vacsorázik, és tízből két gyermek azt mondja, hogy a családja csak néha vagy soha nem ad neki elegendő ételt – derül ki a World Vision Románia pénteken közzétett adataiból. Falun tízből egy gyermek nem jár semmilyen oktatási intézménybe. A kiskorúak 14 év alatti korban kezdenek el dohányozni és alkoholt fogyasztani. A tizenévesek 37%-a időnként vagy mindig hiányzik az iskolából, mert a háztartásban kell dolgoznia.
Minden negyedik hátrányos környezetben élő gyermek családjának olyan kevés az élelme, hogy nem jut az egész családnak vacsora, derül ki a World Vision Románia pénteken közzétett adataiból, írja az Agerpres. A szervezet több jelentést készített el: az Eleget esznek-e a romániai gyerekek. Étkezés az iskolában és étkezés otthon, illetve A vidéki gyerekek jóléte címűt. Mint összegzik: a hátrányos helyzetű gyermekek közel egyharmada (30%) nem ebédel otthon, 28 százalékuk pedig nem reggelizik vagy ebédel otthon. Az Egészséges Étkezés elnevezésű országos programban részt vevő gyermekek 49%-a számára az e projekt keretében kapott étel jelenti a nap fő étkezését, 22%-uk számára pedig ez a nap egyetlen étkezése – teszik hozzá.
Falun tízből egy gyermek nem jár semmilyen oktatási intézménybe. A kiskorúak 14 év alatti korban kezdenek el dohányozni és alkoholt fogyasztani. A tizenévesek 37%-a néha vagy mindig hiányzik az iskolából, mert a háztartásban kell dolgoznia. A World Vision azt is állítja, hogy a tizenévesek 28%-a nem fordulna a hatóságokhoz, ha erőszak áldozatává válna. Körülbelül egyharmaduk azt mondja, hogy attól fél, hogy nem hinnének neki. A beszámolók szerint a felnőttek 8%-a döntött úgy, hogy egy vagy több gyermeke miatt átmenetileg vagy véglegesen abbahagyja az iskolát, hogy fedezze a kiadásokat. A kutatások azt is jelzik, hogy minden tizedik válaszadónak van olyan kiskorú barátnője vagy ismerőse, aki az elmúlt évben anya lett.
A World Vision arról számolt be, hogy 2023-ban több mint 376 ezer kedvezményezettje volt a programjain keresztül, köztük több mint 117 ezer óvodás, több mint 78 ezer általános iskolás, több mint 40 ezer középiskolás, több mint 134 ezer szülő és 5300 tanár.
CSAK SAJÁT