A háborús menekültek egészségi szolgáltatásokhoz való hozzáférését támogatják Maros megyében

Az ukrajnai menekültek egészségügyi szolgáltatásokhoz és gyógyszerekhez való hozzáférésének növelését szolgáló projektet indítanak el Maros megyében.

A projektet a Suryam Egyesület a Marosszentgyörgyi Szociális Gyógyszertárral közösen dolgozta ki. A kezdeményezést a Kaufland Románia által támogatott #JÓLÉTI program keretében finanszírozzák, amelyet a Civil Társadalmi Fejlesztési Alapítvány valósított meg.

A projekt kizárólag Ukrajnából érkező menekültekre, ideiglenesen Maros megyében tartózkodókra vagy az átutazóban lévőkre összepontosít. Célja, hogy a krónikus betegek kezelését és az akut tüneteket mutató páciensek kezelését biztosítsák, így könnyítenék meg ezeknek a személyeknek az egészségügyi szolgáltatásokhoz és gyógyszerekhez való ingyenes hozzáférést.

„A projekt keretében két ukránul (anyanyelvi szinten, emelt szinten) és románul vagy angolul (második nyelv, középfok) beszélő személyt alkalmaznak részmunkaidőben három hónapig. Ők biztosítják az ukrajnai betegeknek az ingyenes szállítást az egészségügyi intézményekhez, valamint a szükséges fordításokat az általános vagy szakorvosi konzultáció során, továbbá a megfelelő terápiás sémák kialakítása érdekében a romániai piacon engedélyezett gyógyszerekhez igazodva” – tájékoztatta a Maszolt Marius Dumitrescu, a szociális gyógyszertár ügyintézője, projektmenedzser.Fotó: Marius Dumitrescu

Az orvosi konzultációkat követően a betegek az orvosi ajánlásoknak megfelelően ingyenesen kapnak gyógyszereket, étrend-kiegészítőket, gyógyászati segédeszközöket, egészségügyi anyagokat, orvostechnikai eszközöket, kozmetikumokat és higiéniai termékeket – hangsúlyozta a projektmenedzser. Hozzátette, a szállítással és fordítással kapcsolatos segítségnyújtási tevékenységek jelentősen megkönnyítik az orvos és beteg közötti kommunikációt.

A projekt részét képezi továbbá a menekültek betegjogairól szóló tájékoztatási kampány, kérdőívek kitöltése az ideiglenes lakosok egészségügyi állapotának és a szükséges kezelések felméréséhez, valamint a CNAS egységes integrált számítógépes rendszerébe történő regisztrációja a hatályos jogszabályok szerint.

A Suryam Egyesület és a Szociális Gyógyszertár 16 másik Maros megyei civil szervezettel, alapítvánnyal együtt részese az Együtt Ukrajnáért – Maros elnevezésű munkacsoportnak, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy stratégiailag erősítsék és integrálják az erőforrások pazarlásának megszüntetését célzó erőfeszítéseket. A csoport közös és egységes stratégia kidolgozását vállalta a menekülthelyzet kezelésére a köz- és magánpartnerségen keresztül a hatóságokkal, és új projekteket indít olyan területeken, mint az oktatás, a pszichológiai tanácsadás, valamint a menekültek lakhatási és munkahelyek meghatározásában nyújtott segítség, mindezt az integrációra és a fenntarthatóságra összpontosítva.

Mint korábban beszámoltunk, a március 7-én elfogadott sürgősségi rendelet szerint az ukrajnai fegyveres konfliktusok térségéből Romániába érkezett külföldi állampolgárok és hontalan személyek ingyenes orvosi ellátásban részesülnek, akkor is, ha nem nyújtottak be menedékkérelmet. Dan Cărbunaru kormányszóvivő korábbi tájékoztatása szerint az egészségügyi szolgáltatásokat az ideiglenes menekülttáborokban vagy a megyei készenléti bizottságok által kijelölt szálláshelyükön vehetik igénybe. A jogszabály mindezek mellett lehetőséget biztosít az ukrajnai menekülteknek arra, hogy tartózkodási engedély nélkül is munkát vállalhassanak Romániában – részletezte a szóvivő. Dan Cărbunaru közölte azt is, hogy a kormány bátorítja a civil szervezeteket és a vállalkozói szférát az ukrajnai menekültek támogatására.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?