A földeket csapról öntöző gazdák miatt maradnak víz nélkül a háromszéki falvak lakói

Az elmúlt hetekben számos vízhiányra vonatkozó panasz érkezett a háromszéki Közüzemek vízszolgáltatóhoz Kilyénből, Szotyorból, Kökösből, Uzonból, Szentivánlaborfalváról, Bikfalváról és Lisznyóból. A fogyasztók számához képest alulméretezett vízvezetékrendszer, a terményeiket vezetékes vízzel öntöző gazdák, sőt a tűzcsapokból ellátott öntözőberendezések okozzák a vízhiányt, magyarázza a Közüzemek vezetősége.

Számos család számára váltak elviselhetetlenné a kánikulai napok, hiszen vezetékes víz hiányában az alapvezető higiéniai szükségleteket sem tudják ellátni, mondta el a Maszolnak egy szotyori lakos, aki szerint rendszeressé vált a vízhiány. Hozzátette: tehetetlenek, hiszen hiába panaszkodnak a szolgáltatónak a probléma nem rendeződik, és hiába szólítják meg a terményeket locsoló gazdákat, azok folytatják az öntözést a szomszédaik kárára.   

Fotó: Fotó: Kovászna Megyei Közüzemek

Kozsokár Attila, a Közüzemek vezérigazgatója szerint időszakos problémáról van szó, csak a szárazság ideje alatt van ilyen gond. „Mihelyt megérkezett az eső, megszűntek a panaszok is, tehát egyértelmű, hogy az öntözés okozza a problémát. Sem tavasszal, sem ősszel, sem télen nincs panaszunk, csak és kizárólag a száraz időszakokban fordul elő a vízhiány, tehát a mezőgazdasági tevékenységekre, főként öntözésre használt víz okozza a nyomás- és hozam problémát.

Kozsokár Attila felhívja a figyelmet, hogy egyrészt a törvény értelmében nem szabad ivóvízzel öntözni, másrészt a vezetékes víz klórtartalma miatt az ivóvíz nem is ideális az öntözésre. A szakember szerint az ivóvízellátási-rendszer lakossági felhasználásra volt tervezve, nem mezőgazdasági igények lefedésére. Sokkal célszerűbb a magas nitrit vagy nitrát tartalmú kutakból öntözni a földeket, amelyek emberi fogyasztásra nem javallottak.

Van elég víz, de a jelenlegi vezetékeken nem tudnak kellő mennyiséget eljuttatni

A Közüzemek kellő vízmennyiséget tud elállítani a kutakból ám a meglévő vezetékeken – a szárazság idején megugró fogyasztás miatt – a jelenleginél nagyobb mennyiséget nem tud eljuttatni a fogyasztókhoz, magyarázta Kozsokár Attila. Hozzátette: elsősorban a lakosságnak szolgáltatnak ivóvizet, nem prioritás, hogy mezőgazdasági felhasználásra biztosítsanak vezetékes vizet.

Fotó: Pexels

Az elmúlt években megnőtt a sepsiszentgyörgyi vízhálózatra rácsatlakoztatott falvak száma, ám az infrastruktúra fejlesztésével nem tudták követni a megnövekedett fogyasztói igényeket. A Közüzemek műszaki igazgatója, Bács-Benke Eszter magyarázata szerint a vízhálózat kezdetben úgy volt tervezve, hogy a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Kilyént és Szotyort lássa el ivóvízzel. Erre a célra megfelelő 110 mm-es vezetéket fektettek le. Nem sokkal a vezeték kiépítése után a regionális szolgáltatói kötelezettségeiknek eleget téve rácsatlakoztatták Kököst, Uzont, Szentivánlaborfalvát, Bikfalvát és Lisznyót.

Bács-Benke Eszter szerint mindezt összegezve egy 110 mm-es átmérőjű vezetéken keresztül látják el Sepsiszentgyörgy ipari negyedének egy részét, illetve Kilyént, Szotyort, Kököst, Uzont, Szentivánlaborfalvát, Bikfalvát és Lisznyót. Bár normális körülmények közt jól működik a rendszer, ám ha a fogyasztás meghaladja a normál kerteket, akkor a víznyomással problémák adódnak, mondta a műszaki igazgató, aki szerint beruházási terveik között szerepel egy 160 mm-es vezeték kiépítése Uzon felé, ami segítene a kialakult helyzet orvoslásában, viszont ez még a megvalósíthatósági tanulmány fázisban van, évek telhetnek el, ameddig fizikailag el is kezdődik a munka.

A Közüzemekhez olyan hírek is eljutottak, hogy bizonyos személyek a tűzcsapokból töltik fel az öntözőberendezéseket, ami szintén hozzájárul a nyomás csökkenéséhez. Az ügyet alaposan kivizsgálják, amennyiben beigazolódik, hogy ilyesmi történt, úgy az elkövetők rendőrségi eljárásra számíthatnak, hiszen nemcsak a vízszolgáltatás folytonosságát zavarták meg, hanem lopást is követtek el, tájékoztatott a szolgáltató vezetősége.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?