A bizonytalanokat győzheti meg a háziorvosi rendelőkben zajló oltási kampány

Aki eddig be akarta oltani magát, az megkapta a vakcinát, a háziorvosi rendelőkben zajló oltási kampánnyal azokat kellene meggyőzni, akik határozatlanok – ez a háziorvosok székelyföldi képviselőinek az egybehangzó véleménye. Dr. Seres Luciát és Dr. Soós Szabó Klárát a rendelőkben egy hete zajló immunizálás tapasztalatairól kérdeztük.

Mint ismert, Romániában a háziorvosokon keresztül is hozzá lehet jutni a koronavírus elleni oltáshoz. Valeriu Gheorghiță katonaorvos legfrissebb, keddi tájékoztatása szerint jelenleg 372 háziorvosi rendelőben immunizálnak az ország 38 megyéjében és a fővárosban. Egyelőre 738 orvos részvételével oltanak, csak Botoşani, Ilfov és Vrancea megyében nem kezdődött még el a rendelőkben az immunizálási folyamat.

A háziorvosi rendelők eddig összesen 30 330 adag vakcinát kaptak, ebből 26 340 adagot a Johnson&Johnsontól, amiből 5695 adagot használtak fel; 2760 adagot az AstraZenecától, ebből 733 adagot használtak fel; 1230 adagot a Modernától, amiből 321 adagot használtak fel.

Lehetőséget kell biztosítani a tájékozódásra

Azon Kovászna megyei háziorvosok többsége, akik részt vesznek az oltási kampányban, az elmúlt hét folyamán már felvették a kapcsolatot a pácienseikkel, elsősorban azokkal a krónikus betegekkel, akiket még nem immunizáltak, viszont javasolt számukra megkapni az oltást – tudtuk meg dr. Seres Luciától, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnökétől.Fotó forrása: MTI/Balázs Attila

Amint portálunknak kifejtette, ő a saját kabinetjében nem vállal immunizálást, mert az egyik Kovászna megyei oltóközpontban teljesít szolgálatot. A kollégáitól tudja, hogy a többségük hétfőn megkezdte az immunizálást, azért csak most, mert ekkor érkeztek meg az első adag Johnson&Johnson vektor alapú vakcinák, illetve az oltás beadásához szükséges további kellékek a kabinetekbe.

„Sajnálatos módon nem olyan nagy az érdeklődés az oltások iránt, mint amennyire szeretnénk. A tapasztalatunk az, hogy még a krónikus betegek is, akiket mi magunk értesítettünk telefonon, vonakodnak beoltatni magukat, ugyanis aki be akarta oltatni magát, az már megkapta mindkét védőoltást, itt elsősorban a 65 évesnél idősebbekre és a krónikus betegekre gondolok. Most már a határozatlan pácienseket kellene meggyőznünk, hogy immunizálják magukat” – mutatott rá az egyesület megyei elnöke.

A szakember szerint nagy szükség van arra, hogy a vonakodóknak lehetőséget biztosítsanak a tájékozódásra, ugyanis sokan félnek a mellékhatásoktól.

A háziorvosi kabinetekben történő oltásra egyébként a nem krónikus vagy a rendelőben ritkábban megforduló betegek telefonon is előjegyezhetik magukat. Az orvosok általában csak a krónikus betegeket értesítik a lehetőségről, ugyanis nehéz lenne mindenkivel kapcsolatba lépniük. Az egyesületi elnök felhívta a figyelmünket, hogy aki meg szeretné kapni a vakcinát, bátran lépjen kapcsolatba orvosával. Ha pedig a saját háziorvosa nem immunizál, akkor továbbirányítják őt egy másik szakemberhez, ugyanis lehetőség van más kabinetben is oltatni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Dr. Seres Luciától azt is megtudtuk, hogy egy Johnson&Johnson ampullában öt adag egydózisú oltóanyag van, ami azt jelenti, hogy akkor vállalja a háziorvos az oltást, ha legalább öt páciens bejelentkezett, hiszen a kibontott vakcinát nem lehet sokáig biztonságosan tárolni.

Jobban meg kellene szólítani a lakosságot

Dr. Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke egyelőre kevés konkrét tapasztalatról tudott beszámolni a háziorvosok oltási kampányba való bekapcsolódásáról. A Maszolnak elmondta, ő maga Csíkszeredában praktizál, ahol három oltóközpont működik, így nem tud beszámolni jelentősebb érdeklődésről.

Mint rámutatott, szerinte elsősorban a városoktól távolabb eső településeken fontos, hogy könnyebben hozzáférhessenek az emberek a védőoltáshoz. A háziorvosok a betegellátáson túl vállalták ezt a feladatot, így a rendelési időn kívül igyekeznek plusz órákat kijelölni az oltások beadására. Mint minden betegfogadáshoz, az oltáshoz is fel kell iratkozni, ezáltal elkerülhető, hogy a rendelőkben zsúfoltság alakuljon ki, részletezte a csíkszeredai háziorvos.

Dr. Soós Szabó Klára úgy tapasztalja, csökkent az oltási kedv, szerinte ezt mutatja az országos oltási kampány is. „Mivel a fertőzöttek száma is csökkent, az emberek valószínűleg nem érzik annyira a megbetegedés veszélyét. Akik be akarták oltatni magukat, azok januártól idáig megkapták a védőoltást” – vélekedett. Szerinte az oltást eddig nem igénylők között két csoportot lehet megkülönböztetni: vannak, akik teljes mértékben elhatárolódnak tőle, és nem kívánják beadatni maguknak, de van egy jelentős bizonytalan réteg is, amelyik kivár az oltakozással.

A Hargita megyei háziorvosok képviselője szerint a kormánynak, az egészségügyi minisztériumnak jobban meg kellene szólítania a lakosságot. „Olyan nyelvezettel kellene ezt megtenni, hogy mindenkihez eljusson a megfelelő információ. Közérthető, világos, közvetlen megfogalmazásban lenne jó tolmácsolni a védőoltással kapcsolatos tudnivalókat” – mutatott rá, hozzátéve, hogy szerinte az álhírekkel is nehéz megbirkózni.

Ugyanakkor felvetődik az a kérdés is, hogy az állami hatóságokban mennyire bízik meg a lakosság. „Ez is nehézséget jelent, mert mi, orvosok nem tudunk csak ezzel a kérdéssel foglalkozni. Nincs fizikai időnk egyszerűen arra, hogy mi magunk vigyük végig ezt a kampányt. Az oltásokon kívül ott van még egy csomó beteg, terhesgondozás, csecsemőkövetés, más oltások” – mondta a csíkszeredai háziorvos.

Kapcsolódók

Kimaradt?