A PNL betiltaná a sportfogadási reklámokat

Valahányszor felmerült a szerencsejáték-ipar megzabolásának kérdése, a fogadóiparnak sikerült azt elérnie, hogy a tiltások meg se szülessenek, vagy azoknak az enyhített formáját fogadja el a parlament. Az egyik fő érvük az, hogy a korlátozások súlyosan érintenék a sportfinanszírozást. Ezt az érvelést Ausztráliában is elemezték, ahol egy parlamenti bizottság rámutatott, hogy Spanyolország példája – ahol a szerencsejáték-reklámok korlátozása szerepel – azt mutatja, hogy „egyik borús jóslat sem vált valóra”.

„A PNL képviselőházi frakciójának jogalkotási prioritásai a 2024-es őszi ülésszakban” című listán „a szerencsejáték-reklámok megszüntetése” a 11 pontból a 6. pontban található. A célkitűzéseket a liberális párt jelentette be Facebook-oldalán. Mindeközben a romániai Liga 1 az egyik nagy haszonélvezője a fogadóipar reklámpénzének, ugyanis a 16 csapatból 14-nek jelentős szponzora az egyik legnagyobb sportfogadási cég – számol be a Golazo.ro.

Jelenleg több, a fogadási iparágat célzó törvénytervezet is van a Parlamentben, de ezek „elakadtak” a szakbizottságokban. A liberálisok nem árultak el részleteket arról, hogy milyen formában kívánják megszüntetni a fogadóirodák reklámjait, erre vélhetően csak a koalíciós partner PSD-vel való egyeztetést követően derülhet fény, ha egyáltalán eljutnak odáig, hogy a téma törvényhozási fázisba kerüljön.

Illusztráció forrása: Pixabay

A jelenlegi jogszabályok szerint a televíziós csatornák csak este 11 és reggel 6 óra között sugározhatnak szerencsejáték-ipari reklámokat, de kivételként megtehetik ezt élő sportesemények alatt is, ezt a kiskaput rendesen ki is használják a sporttelevíziók. Ugyanakkor az online média esetében a törvény nem ír elő korlátozásokat, ami felettébb különös a 21. században, amikor már szinte minden az online térben zajlik.

Emlékezetes azonban az az év elején a elfogadott törvény, amely a 15 000 lakosnál kisebb városokban betiltotta a játéktermek működtetését.

Az, hogy Romániában a fogadóirodák mennyire nagy befolyással (és bevétellel) bírnak, jól tükrözi, hogy a Sepsi OSK és a Gloria Buzău az a két csapat, amelynek támogatói között nem szerepelnek a bukméker hálózatok. A Golazo szerint a Liga 1-ben szereplő klubok bevételeinek 25százaléka reklámokból és szponzorációból származik, de a klubcsapatok mellett a román nemzeti válogatott is részesül egy fogadóiroda szponzorálásából, valamint a főbb hazai bajnokságok is: Liga1 mellett a Liga2 és Román Kupa is.

Az idei párizsi Olimpiai Játkékokon eredményeit tekintve negyedik helyen végzett Ausztrália kormánya szintén azon gondolkodik, hogy betiltja a sportfogadási reklámokat. A tanulmányaik ugyanis azt mutatják, hogy „elfogadottá vált” a 18 év alattiak számára a szerencsejáték. „A 18 év alatti fiatalok például a szerencsejáték korai áldozatai” – állítják az ausztrál parlamentben benyújtott törvényjavaslat kezdeményezői, miközben az iparág az ország legnagyobb online reklámköltője is.

Az ausztrálok szerint a tények azonban azt mutatják, hogy a szerencsejáték-reklámok betiltása nem árt a sportnak, és ennek alátámasztására Spanyolország példáját hozták fel. Az ország szabályozó hatósága a bukmékerek reklámjaira vonatkozó korlátozások elfogadása után arra a következtetésre jutott, hogy: „A televíziós műsorszolgáltatók azt mondták, hogy csődbe mennének a fogadási reklámbevételek nélkül, és ez nem történt meg. (...) A spanyol sportcsapatok azt mondták, hogy nem lennének többé versenyképesek, ha csak őket nem támogathatnák a bukmékerek, és ez sem történt meg. (...) Az a veszély, hogy a fogadók illegális szolgáltatókhoz vándorolnak, szintén nem valósult meg.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?