A Nagy–Magyarország térképről és a magyar támogatásról nyilatkozott Emil Hurezeanu
Magyarország támogatását hangsúlyozta a román schengeni csatlakozás kapcsán Emil Hurezeanu. A külügyminiszter kitért arra a magyar NATO-nagykövet által a katonai szervezet több tagállama képviselőjének ajándékozott atlaszra is, amelyben Nagy-Magyarországot ábrázoló történelmi térképek is vannak.
„A tavalyi év utolsó hat hónapjában érezhető volt a magyar tisztségviselők Romániának nyújtott támogatása” - mondta a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjújában Emil Hurezeanu külügyminiszter a schengeni bővítés kapcsán. Emlékeztetett rá, Orbán Viktor miniszterelnök folyamatosan azt kérte, hogy Ausztria álljon el a Románia csatlakozása elleni vétójától.
Ami a két ország közötti kapcsolatokat illeti, Hurezeanu kiemelte: „közös érdekeink vannak, mivel szomszédos országok vagyunk, és Magyarország fontos partner, fontos kereskedelmi partner.” Arról is beszélt, hogy bár sok kérdést másként ítélnek meg, a magyar uniós elnökség idején Bukarest is jó partnerként működött együtt Magyarországgal.
Szóba került az is, hogy Magyarország NATO-nagykövete egy olyan magyar atlaszt ajándékozott a katonai szervezet több tagállama képviselőjének, amelyben Nagy-Magyarországot ábrázoló történelmi térképek is vannak. „Közös érdekeink pragmatikusak, a jelen és a jövő érdekeinek térképén alapulnak, nem a múlt térképein, amelyeket néha túl nyílt őszinteséggel kínálnak fel a partnereknek, mintha ártatlan karácsonyi ajándékok lennének. Mindannyiunknak vannak mentális térképei” – mondta Hurezeanu. Hozzátette: a mentális térképek sokszor zavarják a valós cselekedeteket.
Kapcsolódó
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bukarestben Emil Hurezeanuval külügyminiszterrel is egyeztetett. „Ismételten új román kollégát kaptam, úgyhogy izgalommal tekintettem első találkozóm elé Emil Hurezeanu miniszter úrral. Abszolút pozitív benyomásokat szereztem, a céljaink ugyanis azonosak: a lehető legtöbb jót, a lehető legtöbb hasznot kihozni a magyar-román kapcsolatrendszerből mindkét ország, mindkét nemzet számára. Szomszédokként a közép-európai térség stabilitásában, békéjében és fejlődésében vagyunk érdekeltek. Megállapodtunk a közös fejlesztési programjaink folytatásában, a kereskedelem fejlesztésében, az új határkeresztező utak építésében és a még szorosabb energetikai együttműködésben” – írta Facebook oldalán Szijjártó Péter.
A videón Hurezeanu interjúja látható.
CSAK SAJÁT