A Hunyad megyei szórványban, Algyógyon táboroztak a bölcs diákok
Július 22-27-e között ismét volt Bölcs diákok-élménytábor, amelynek idei helyszíne a Hunyad megyei Algyógy volt. A táborban azok a diákok és vezető tanáraik vehettek részt, akik a 2023–2024-es tanévben a Bölcs diákok országos vetélkedőn a legjobb eredményt érték el. A tábor szervezői a Communitas Alapítvány és a Kolozsvári Református Kollégium, valamint szakmai partnerei a BBTE Magyar Biológia és Ökológiai és Geológiai intézetei.
A táborba Nagykárolytól Szászrégenig, Tordától Székelykeresztúrig az ország számos vidékéről érkeztek diákok. A tábor helyszíne azért is különleges, mert egyrészt két templom áll az udvarán, amelyek közül az egyik Románia legrégebbi temploma, másrészt, bár Algyógy magyar közössége 8 főre csökkent, ez a helyszín hétről hétre megtelik élettel és lélekkel az itt táborozók, de főleg az itt dolgozóknak köszönhetően.
A diákok előadás keretében arra is kaptak választ, hogyan túrázzanak. Ez azért volt fontos, mert a Bölcs diákok megmászták Románia 5. legmagasabb csúcsát, a Nagy-Páringot (2519 m).
A táborban a résztvevők a hátszegi óriásokról és törpékről is tanulhattak. Első útjuk a hátszegi Geoparkba vezetett, ahol dinoszaurusz tojást foghattak a kezükben, megnézték a frissen felújított szacsali Nopcsa kastélyt, és szerencsét próbáltak a szentpéterfalvi dinoszaurusz lelőhelyen. Ellátogattak a Piski Arborétumba is, ahol egy rendezett őserdőben barangoltak, majd egy interaktív előadásnak köszönhetően a diákok a különböző közigazgatási egységek működésébe és szerepébe nyerhettek betekintést.
A táborban kémiai kísérleteket is végeztek a fiatalok, ezzel gyarapították gyakorlati tudásukat. Emellett átsétáltak Feredőgyógyra, a séta során a régi római úton érték el a travertin kőfejtőig, majd a fürdőtelepen megnézték a vízesést és a római fürdő maradványait.
A tábor utolsó napján a természeti kincsek mellett Hunyad megye épített örökségével is megismerkedhettek a bölcs diákok. A vajdahunyadi várban egy interaktív applikáció segítségével járhatták be az épületet, legendákat és történelmi tényeket hallgatva. A táborban a diákok megalapították a Bölcsdiákországot, amelyben a megfogalmazásuk szerint „a lakók boldogság indexe megelőzi még a finnországi statisztikákat is.”
CSAK SAJÁT