Képességvizsga: „túl sokat kérnek, így zavarjuk el a diákokat a matematikától”

Csütörtökön matematikából képességvizsgáztak a nyolcadikosok. Vad Zoltán, a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum matematika szakos tanára a Maszol megkeresésére elmondta, most könnyebb tételt kaptak a diákok, mint a próbavizsgán, azonban szerinte túl sok a feladat, és kevés a rendelkezésre álló idő. 

Csütörtökön 15 órakor közzétették a tételt és a javítókulcsot, ide kattintva lehet böngészni. 

Vad Zoltán szerint a képességvizsga valamivel könnyebb volt, mint a téli próbavizsga. Szerinte egy átlagos képességű diák 6-os, 7-es osztályzatot tudott elérni. Azonban még mindig probléma az, hogy nagyon sok feladatot kapnak a gyermekek, és csupán két órájuk van megoldani. „Maradjunk az átlagosan teljesítő diáknál, aki elérheti a 6-ost vagy a 7-est, azonban azt is bele kell számolni, hogy esetleg izgul, elszámol egy feladatot, pedig tudja a képletet. Megijedhet attól, hogy rengeteg a feladat, és úgy érzi sietnie kell, mert másképp nem jut a végére” – tette hozzá a pedagógus.

Illusztrációk: Pexels

Úgy véli, megoldás lehetne, hogy összevonjanak néhány feladatot, hiszen 18 feladat két órára nagyon sok. Az első két tétel hiába tartalmaz karikázós feladatokat, hiszen a helyes válaszért azokat is meg kell oldani és le kell vezetni. „Senki nem veszi észre, hogy túl sokat kérnek, ez nem egy tantárgyverseny. Tulajdonképpen így zavarjuk el a diákokat a matematikától” – hangsúlyozta.

Mint mondta, az I. tételben zömében könnyű feladatokat kaptak a diákok, de a 4-es pontot sok diák elrontaná, mert hasonlót ritkábban oldanak meg, szakaszos tizedes törtekkel kellett dolgozniuk. A II-es tétel is könnyebb volt, mint a próbavizsgán. A III-as tételben az 1-es „huncut feladat volt”, a 2-es feladatot pedig az tudta megoldani, aki gyakorolt is a tesztre. A 3-as feladat b) pontja sem volt egyszerű, a 4-es feladat viszont nehéznek bizonyult.

„Ha a diák 7-es felett akart jegyet kapni, akkor nem  volt elég az, hogy évközben megoldotta a házi feladatokat, emellett sokat kellett gyakorolnia” – részletezte Vad Zoltán.

A próbavizsgán nem ment jól a matek

Mint ismert, a téli próba-képességvizsgán rosszul teljesítettek a diákok. A nyolcadikosok több mint fele nem írta meg az ötöst.

Az adatok elkeserítőek voltak, ugyanis Hargita megyében a diákok csupán 38,31 százaléka, Kovászna megyében 35,1 százaléka, Maros megyében pedig 34,42 százaléka érte el az ötös osztályzatot vagy annál nagyobbat.

A keddi román képességvizsga közepes nehézségű volt

Ahogy arról beszámolunk, az országos képességvizsga kedden a román nyelv és irodalom megmérettetéssel kezdődött.

Mint megírtuk, a magyar tannyelvű osztályokban, sajátos tanterv alapján tanuló diákok román tétele közepes nehézségű volt, a szövegértési feladatok nem voltak túl bonyolultak, azonban a második tétel fejtörést okozhatott a vizsgázóknak.

Mikor lesznek eredmények?

A vizsgák előzetes eredményeit július 3-án legkésőbb 14 óráig teszik közzé. Óvást személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani július 3. 16 és 19 óra között, illetve július 4-én 8 és 12 óra között. A végleges eredményeket július 9-én függesztik ki. Az evaluare.edu.ro honlapon is közzétett listán a diák neve helyett az első vizsgán kiosztott egyéni kód jelenik meg.

A dolgozatok javítása digitálisan történik. A tételeket és a javítási útmutatót az írásbeli vizsgák napján 15 óráig közzéteszik a subiecte.edu.ro honlapon.

A kisebbségekhez tartozó tanulók pénteken anyanyelv és irodalomból vizsgáznak, a június 28-ai vizsga lesz az utolsó.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_fX8C1fFi_KUK_Webbanner_300x250_ANIM_UJ.gif
banner_yJD1hpjB_KUK_Webbanner_970x250_ANIM_UJ.gif
banner_fZuguXC4_KUK_Webbanner_728x90_ANIM_UJ.gif

Kapcsolódók

Kimaradt?