Tánczos Barna: nem egy egyszerű indítvánnyal dől el az ország adópolitikája
Elutasította hétfőn a szenátus plénuma a Ionuţ Mişa pénzügyminiszter ellen benyújtott egyszerű indítványt. Az RMDSZ tartózkodott a szavazáskor. Tánczos Barna szenátor meg is indokolta, hogy miért.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátorainak egy csoportja által benyújtott indítványban a pénzügyminiszter menesztését kérte a dokumentum 39 aláírója. Az indítványt 33 szenátor támogatta szavazatával, nyolcan tartózkodtak és 68 honatya ellene voksolt.
A szavazás után Tánczos Barna szenátor kifejtette: az RMDSZ-nek meggyőződése, hogy Románia adópolitikája nem egy egyszerű indítvánnyal dől el, hanem az adó- és pénzügyi kezdeményezések parlamenti szakbizottsági munkálatai során, illetve az éves költségvetés elfogadásával. Ezért szerinte az RMDSZ-nek nem az a feladata, hogy a két nagy politikai tömböt képező pártok között egyensúlyt teremtsen, egyik vagy másik fél javára eldöntse a csatározások kimenetelét.
„Az egyszerű indítvány az alkotmány értelmében egy olyan demokratikus eszköz, amely révén az ellenzék felhívhatja a figyelmet a különböző problémákra. Ugyanakkor úgy érezzük, a pénzügyminiszter ellen benyújtott egyszerű indítvánnyal az ellenzéki pártok most azt a hullámot próbálják meglovagolni, amelyet az utca generált az elmúlt napok tüntetéseivel. Az RMDSZ-nek nem szabad nyakig merülnie a kormányzó pártok és az ellenzék közti csatározások mocsarában, ezért a szenátus plénumában nem támogattuk az egyszerű indítványt, a tartózkodás mellett döntöttünk” – magyarázta a politikus.
Hozzátette azonban, hogy amikor a kifogásolt pénzügyi és adópolitikai döntések a parlament asztalára kerülnek, akkor az RMDSZ nagyon aktívan fogjuk hallatni az álláspontját. „A szakbizottságokban felkészülten érvelve úgy kell alakítanunk ezeket az intézkedéseket, hogy minél kisebb fejtörést okozzanak az erdélyi vállalkozóknak” – nyilatkozta a szenátor.
Tánczos Barna kifejtette, az RMDSZ álláspontja szerint kiszámítható adópolitikára lenne szükség, amely mentén a cégek előre tervezhetnek. „A stabil gazdaság egyik alapja a kiszámítható pénzügyi politika. A sebtében kidolgozott adóügyi rendelkezések nem fogják felszámolni a feketegazdaságot és az adócsalást, ezek csak a működő vállalkozásainkat fogják megnyomorítani. Anélkül, hogy a sárdobálásba mi is bekapcsolódnánk, ki kell mondanunk, hogy nincs rendben, hogy kevéssel az év vége előtt még nem világos, milyen adó- és pénzügyi változásokkal kell számolni 2018-tól” – hangsúlyozta a szenátor.