Ítélőtábla: megszűntethető a „székely terroristák” háziőrizete
Megszűntette a terrorizmus vádjával gyanúsított Beke István és Szőcs Zoltán háziőrizetét a bukaresti ítélőtábla. A döntés azonban nem végleges, az ügyészségnek 48 órája van óvást emelni – emiatt a két gyanúsított egyelőre továbbra sem hagyhatja el lakhelyét.
A bírák szombaton közölték a háziőrizetet hatósági felügyelettel felváltó döntésüket. Ennek értelmében Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak rendszeresen meg kell jelenbiük a hatóságok előtt, és nem hagyhatják el Románia területét. Nem szabad ugyanakkor kapcsolatba sem lépniük egymással, de a tanúként kihallgatott Bandi Szabolccsal, Hodor Istvánnal és Biznu Mariannal (akitől a petárdákat vásárolták) sem szabad felvenniük a kapcsolatot.
Az Ítélőtábla mindkettőjüknek megtiltotta ugyanakkor, hogy a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) vagy a Szent László Serege Egyesület bármely rendezvényén részt vegyenek, illetve fegyvert viseljenek.
Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt tavaly decemberben vették őrizetbe. A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) azt állította, hogy december elsején, a román nemzeti ünnepen petárdákból összeállított bombát akartak robbantani Kézdivásárhelyen, az ünneplő románság közelében.
A HVIM két székelyföldi vezetője ellen május 19-én emeltek vádat: Beke Istvánt közösség elleni merényletkísérlettel, valamint a robbanóanyagokra vonatkozó szabályok megsértésének a kísérletével, Szőcs Zoltánt közösség elleni merényletre való felbujtással, a robbanóanyagokra vonatkozó szabályok megsértésére történő felbujtással vádolják.
Egyre több a kérdőjel
A vádiratban a DIICOT arra kéri a bíróságot, hogy nyilvánítsa fasiszta, rasszista és xenofób szervezetté a Romániában jogi személyiséggel nem rendelkező HVIM-et, valamint a Romániában is bejegyzett Szent László Serege Egyesületet. A hatalmas médiafelhajtással kísért őrizetbevételt követően a legfelsőbb bíróság július 2-án háziőrizetbe helyezte a két férfit, az Ítélőtábla pedig most a háziőrizetet a jóval enyhébb hatósági felügyeletre módosította.
A „székelyföldi terroristaügyként” elhíresült eset egyre több kérdőjelet vet fel: bár az ügyészség rendkívül veszélyesnek tartja a két férfi és emiatt a folyamatosan a letartóztatásban levő vizsgálatot követelte, a bíróság ezt már nem tartotta indokoltnak. Máig nem tudni ugyanakkor hol és hogyan készültek a HVIM-tagok beszélgetéseinek lehallgatásai, azt sem tudni ugyanakkor indult-e vizsgálat azon Svájcban élő Sebestyén-Teleki István ellen, aki a vádirat szerint a Kézdivásárhelyen keresztül Bukarest fele haladó gázvezeték felrobbantására ösztönözte Szőcs Zoltánt. Sebestyén-Teleki a Maszolnak korábban azt mondta: semmi ilyesmiről nem tárgyaltak, a vádiratban emlegetett lehallgatási jegyzőkönyvet pedig koholmánynak tartja.