Hallgatnak a Hargita megyeiek, ha korrupciós esetről van tudomásuk
A Hargita megyeiek nem jelzik a hatóságoknak, ha korrupciós esettel szembesülnek – panaszolta a megye főügyésze csütörtökön, a korrupció megelőzéséről tartott csíkszeredai kerekasztal-beszélgetésen.
Az ország hét városában zajlik a Pro Democrația Egyesület szervezésében, valamint a németországi Hanns Seidel Alapítvány támogatásával az a kerekasztalbeszélgetés-sorozat, amelynek célja a Romániában tapasztalt korrupciós esetek, valamint a megelőzési módozatok ismertetése.
Csütörtökön Csíkszeredában a belügyminisztériumi Korrupcióellenes Igazgatóság megyei és országos munkatársai tartottak előadásokat, amelyeken ismertették a korrupció megelőzésére irányuló specifikus módszereket. A rendezvény a Korrupciómegelőzés – út a feddhetetlenség felé címet kapta. Csíkszeredán kívül Aradon, Zilahon, Szucsáván, Craiován, Târgoviștén, valamint Giurgiuban zajlott hasonló kampány.
Csíkszeredában a kerekasztal-beszélgetéseken kívül a lakosságot is bevonják a tudatosító kampányba: korrupcióellenes labirintust állítanak fel pénteken a csíkszeredai megyeháza külső oszlopcsarnokában, amelyet bárki meglátogathat. A diákok bevonása és ezáltal tudatosításuk is megtörténik a labirintusnak köszönhetően: az Octavian Goga Főgimnázium önkéntes diákjai segítenek pénteken a román és magyar nyelvű tájékoztató panelekből álló labirintus megépítésében, amely 11 órától kezdődően 2-3 órán keresztül látogatható.
A csütörtöki kerekasztalt Jean-Adrian Andrei, Hargita megyei prefektus nyitotta meg, aki köszönetét fejezte ki a szervezőknek, hogy Csíkszeredába is elhozták a kampányt. Meglátása szerint a kezdeményezés jótékony hatással lehet a lakosságra, ami azért is jelentős, mert növeli az emberek bizalmát az igazságszolgáltatásban. Felhívta a figyelmet a fiatalokkal való foglalkozás fontosságára, hiszen ők lesznek azok, akik a jövő politikáját művelik, illetve a közigazgatásban is ők dolgoznak majd.
„Nem tipikus az állampolgárok viszonyulása”
Lucia Airinei Hargita megyei főügyész azt mondta, hogy megyében nem tipikus az állampolgárok viszonyulása a korrupció megelőzéséhez. Szomorúan tapasztalták, hogy a Hargita Megyei Korrupcióellenes Szolgálathoz 2016-ban egyetlen panaszt sem nyújtottak be. Az igazságszolgáltatásban zajló korrupciós perek közül kettőt zártak le idén, ami szintén nagyon kevés.
Titov Gherghe, az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság megelőzési szolgálatának vezetője ismertette azokat a módszereket, amelyeket az általa képviselt intézményben 2010 óta kidolgoztak. Többek között a belügyhöz tartozó intézmények alkalmazottait képezték ki, illetve figyeltek arra, hogy az új munkatársak versenyvizsgája se legyen kifogásolható. Az Iskola másként programban is részt vettek. Tapasztalatcserét folytattak továbbá a bolgár és magyarországi hasonló intézményekkel.
A sofőrvizsgák tisztaságára vonatkozó fontos lépéseket is ismertette: az első az volt, hogy az elméleti vizsgát csak számítógépen lehet letenni, ezzel kizárták a csalás lehetőségét. Fontos következő lépésként jelölte meg a vizsgán használt autók hangrögzítővel és kamerával való felszerelését is.