Băsescu leváltása: mit mutatnak a felmérések?

Az államfő leváltását célzó referendum közeledtével csökkenni látszik a szavazási szándék a lakosság körében. A legfrissebb felmérések azt jósolják, hogy érvénytelen lesz a referendum, így Traian Băsescu visszatérhet a hivatalába – írta csütörtökön a közvéleménykutatási adatokat összegző és értelmező sociollogica.blogspot.ro nevű blog.

A legfrissebb felmérést az Operations Research készítette július 23-25. között. Adatai szerint a romániaiak 52 százaléka venne részt a vasárnapi referendumon, és a biztos szavazók 72 százaléka váltaná le az államfőt.

A blog ismertetése szerint az utóbbi két hétben a különböző közvélemény-kutató cégek a következő részvételi szándékot mérték:

CURS, július 11-16. között: 61 százalék
Avangarde, július 16-21. között: 59 százalék
CCSB, július 18-21. között: 61 százalék
Operations Research, július 23-25. között: 52 százalék

A blog szakértője azt írja: az összes felmérés szerint a teljes mintákban a Traian Băsescut leváltani készülők tábora kétszer akkora (40 százalék körüli), mint az államfőt megtartani kívánók tábora (20 százalék körüli). A fennmaradó 40 százalék vagy nem megy el szavazni, vagy még nem döntötte el, miként szavaz. A Demokrata Liberális Párt által meghirdetett bojkott csökkentette a „nemmel" szavazók táborát a teljes mintákban.

{loadposition otp}A Traian Băsescut tisztségben tartó, „nem" szavazatok arányának alakulása a romániaiak körében az elmúlt hetekben:

Avangarde, július 16-21.: 18,3 százalék.
CCSB, július 18-21.: 19,5 százalék
Operations Research, július 23-25.: 14,6 százalék

Kiss Tamás: kicsi az esélye Băsescu leváltásának

Kiss Tamás szociológus a maszol.ro-nak elmondta: 60 százalék fölötti szavazási szándékot kell mutatniuk a felméréseknek ahhoz, hogy a reális részvételi arány meghaladja az 50 százalékot, és a referendumot érvényesnek nyilvánítsák. Ennek oka az, hogy nagy különbség van a választói névjegyzékben szereplő személyek száma és a tényleges szavazók száma között.

Magyarázata szerint a választói névjegyzékben 18,3 millió polgár szerepel, ám közülük mintegy három millióan külföldön tartózkodnak. „A külföldön tartózkodók elsöprő többsége várhatóan még akkor sem vesz részt a referendumon, ha módja volna rá" – jelentette ki, megerősítve azokat a szociológiai becsléseket, amelyek szerint a külföldön leadott szavazatok száma 70 ezer körül mozog majd a referendumon.

„Nagyon kicsi az esélye annak, hogy ilyen körülmények között a referendum érvényes legyen" – fogalmazott kérdésünkre Kiss Tamás.

Kimaradt?